Tényleg el vannak hízva a magyarok? – Attól függ, milyen listát nézünk
Egy baráti társaságban nemrég felmerült az elhízottság örökzöld témája, szinte mindenki hajtogatta a klasszikus mantrát, miszerint a magyarok el vannak hízva, jól. Az egyik barátom viszont hozzátette, hogy ez akár így van, akár nem, ő bizony nem lát túl sok elhízott embert, legalábbis Budapest utcáin mászkálva nem jellemző, hogy egy-két sörhason kívül tömegével jönnének szembe azok, akik igazolják a kiinduló gondolatot.
Elhatároztam hát, hogy utánajárok a dolognak, megnézem mennyire igaz hogy el vagyunk hízva. Az első és legfontosabb kérdés az, hogy mégis mit jelent az elhízottság. Az alábbi eszközzel bárki kiszámolhatja az úgynevezett testtömegindexét, a méterben kifejezett magasságot hozza összefüggésbe a kilogrammban kifejezett testtömeggel.
Egész pontosan a kilogrammban vett testtömeget osztjuk a méterben meghatározott testmagasság négyzetével.
Egy 80 kilós, 176 cm magas ember esetében az eredmény 25,826. A kalkulátor után betettem egy táblázatot, a WHO, vagyis a World Health Organization összefoglalója arról, hogy egy adott BMI értékkel milyen besorolást kaphatunk.
Supplied by BMI Calculator USA
A kérdés csak az, hogy ez a (szinte) etalonként kezelt mérőszám mennyire hiteles, mennyire működik jól. Én például ugyan távolról sem vagyok sportoló, de heti 3-6 alkalommal szoktam mozogni, ezek között van konditermi súlyzós edzés, ökölvívás, egy kör lefutása a Margitszigeten, időnként ezek kombinációja ugyanazon a napon.
Ismételten nem vagyok sportoló, viszont tény, hogy hosszú évek óta sokat járok mozogni, talán jóval többet is, mint a legtöbben, úgy gondolom, érzem, hogy egészséges vagyok. 183 cm magasan és 92 kilóval, a BMI indexem 27,47, vagyis meglepetésemre túlsúlyos vagyok.
Tény és való, még az élsportolók, például profi ökölvívók között is vannak olyanok, akik akár látványosan nagy hassal rendelkeznek, engem mégis meglepett, hogy annak ellenére, hogy világ életemben inkább vékonynak, sőt, tizenévesen kifejezetten vékonynak tartottak, mégis túlsúlyosnak mond a BMI.

A Webbeteg szerint
gyerekekre a BMI nem alkalmazható, az ő esetükben az úgynevezett percentilis érték mérvadó, ez azt mutatja meg, hogy az azonos nemű és korú gyerekeknek mekkora százalékának kisebb a testtömegindexe, mint a vizsgált gyermeké.
Robogjunk tovább, nézzük meg, hogy a különböző kutatások mit mondanak arról, hogy mennyire elhízott a magyar.
A Telegraph kutatása szerint a magyarok 27,6%-a elhízott, ezen nincs mit szépíteni, ha ránézünk az alábbi térképre, Európa közepén valóban van egy sötétebb folt, az bizony mi vagyunk:
A német érték 25,1, a lengyel pedig 25,3, így nem tűnik az európai mezőnyből irdatlanul kirívóan elhízottnak Magyarország. A Telegraph nyilván Angliára fókuszált elsősorban, az ő értékük 26,9, az országon belül is komoly eltérések vannak. Rátérve a globális összevetésre, az anyag szerint Magyarország még az első húszba sem fért bele, a nyers és szigorú kalkulációnak köszönhetően ott van viszont az első öt között Nauru, Tokelau és Tonga is, úgy tűnik más a lista, ha a világ minden országát górcső alá vesszük, nem csupán az európai és észak-amerikai nemzetekre vagyunk kíváncsiak.
A Wikipedia összefoglalója szerint 190 országból a 77-ik helyen állunk, ugyanott, ahol Németország, hiszen ezen a listán ők is 26,3-es értéket kaptak mint a BMI átlaga, Izrael szintúgy. Mindezek alapján nem tűnik úgy, hogy Magyarország különösen elhízott lenne.

Az mindenesetre biztos, hogy ugyanúgy, ahogy Európa szerte és az USA-ban, nálunk is vannak molett, vagyis plus size ruhaboltok, különböző kiegészítők, amiket kifejezetten "telt" embereknek árulnak, sőt, társkereső oldal is adott, ami a telteknek, és azoknak szól, akik irántuk érdeklődnek.
A World Atlas listája szerint sem szerepelünk még az első 25-ben sem, azt viszont megtudhattuk, hogy gazdasági tényezők és az elhízottság között összefüggés áll fenn, ez jelenleg nem túl hasznos számunkra. Ezen a pontos egyre kíváncsibbá váltam, hogy vajon mit is jelent az elhízottság.