HÍREK
A Rovatból

Teljesen elszabadult a járvány, rengeteg a fertőzött és a halott, mégis lazítani kezdtek Brazíliában

Amikor egekbe szöknek a számok, bezárnak pár helyet. Amint kicsit is javulnak az adatok, rögtön jöhet a lazítás. Az elnök a gazdaság védelme miatt nem akar országos zárlatot.


Miközben 4195 halottal a múlt héten volt a koronavírus-járvány legszomorúbb napja Brazíliában, a rengeteg fertőzött ellenére is több helyen a nyitást tervezik jövő hétfőtől, írja a CNN.

São Paulo államban kinyitnak az iskolák, újra lehet sporteseményekre menni és barkácsboltokban vásárolni. A hatóságok azzal indokolták a döntést egy április 9-i sajtótájékoztatón, hogy a kórházak intenzív osztályainak kihasználtsága 90,5 százalékról 88,6 százalékra csökkent. Ezt pedig az elmúlt hetekben bevezetett intézkedések egyértelmű eredményének könyvelik el. Mindeközben csak pénteken 20 ezer új fertőzöttet regisztráltak az államban.

Ugyanakkor Rio De Janeiróban már az éttermek és bárok nyitását tervezik a jövő héttől. A polgármestert az sem tartja vissza a lazítástól, hogy az intenzív osztályok 92 százalékos kihasználtsággal üzemelnek városszerte. Eduardo Paes szerint ennek ellenére eljött az ideje az enyhítésnek, ugyanis gazdaságilag tarthatatlanná vált a helyzet a közel 7 millió lakosú metropoliszban.

A döntéshozókat láthatóan a legkevésbé sem érdekli, hogy az orvosok szerint nem nyitásra, hanem inkább országos szintű szigorításokra lenne szükség. A 210 millió brazilból eddig nagyjából 6 millió, vagyis 2,8 százalék kapta meg az oltást. Legalább 17 államban túlterheltek az intenzív osztályok, vagyis több mint 90 százalékos kihasználtsággal működnek. Rendszeresen hiány van gyógyszerekből és a mesterséges lélegeztetéshez nélkülözhetetlen oxigénből. Az egészségügyi tanács szerint akkora a baj, hogy a városok ötödében elfogyhat az orvosi oxigén a következő tíz napban.

Az Oswaldo Cruz Alapítvány (Fiocruz) szerint ha nem döntenek mihamarabb országos zárlatról, a következő időszak "még rosszabb" lehet, mint a március, amikor 66 ezernél is többen vesztették életüket a Covid-19 miatt. Az orvosbiológiai kutatóközpont szerint az ország jelenlegi helyzetében az egyetlen valóban hatékony megoldás a kijárási korlátozásokon alapuló gyors és szigorú intézkedések bevezetése lehetne. Az ENSZ ugyancsak a kijárási korlátozás mielőbbi életbe léptetését javasolta a braziloknak, ellenkező esetben a szervezet szerint a gyorsuló halálozási arány és az összehangolt nemzeti terv hiánya együttesen "katasztrófához vezethet az országban".

A CNN-nek nyilatkozó helyi orvos szerint valójában soha nem voltak igazi lezárások Brazíliában. Miguel Nicolelis úgy véli, hogy néhány lokális döntéstől eltekintve nem vezettek be szigorú intézkedéseket az országban. Ami mégis volt, azt a legtöbb ember meglehetősen lazán kezelte. Becslések szerint egy 30 napos, az emberek mozgását szigorító korlátozáscsomag 22 ezer életet menthetne meg országszerte.

A szakértő felhívta a figyelmet arra, hogy Rio de Janeiróban és São Paulo államban is folyamatos hullámzás jellemzi a járványgörbét. Ez annak köszönhető, hogy amikor egekbe szöknek a számok, gyorsan bezárnak néhány helyet, de amint javulnak az adatok, azonnal kinyithat minden. Ez pedig ideális terep a gyorsan mutálódó, egyre agresszívebben terjedő koronavírusnak.

A szakértő hangsúlyozza: láthatóan nem működik az eddigi taktika, hogy a védekezést az államok és városok kezébe adja a kormányzat. Semmi értelme annak, hogy egyes helyeken szigorú szabályokat hoznak, miközben a többi településen semmi nem történik, és mindenki éli az életét, mintha mi sem történt volna. A megoldás kizárólag az országos szigorítások bevezetése lehet.



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Szájról olvasó leplezte le, mit mondott Melania Trump Donald Trumpnak Ferenc pápa temetésén
Az amerikai elnök először habozott, de végül kezet fogott más vezetőkkel, miután felesége erre biztatta a pápa temetésén.


Donald Trump és felesége, Melania Trump is részt vett Ferenc pápa temetésén a vatikáni Szent Péter téren. A búcsúztatásra több százezer ember érkezett, köztük világvezetők is, például Emmanuel Macron francia elnök, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, Keir Starmer brit miniszterelnök és Vilmos herceg.

A kétórás szertartás során a résztvevők a béke jeleként kezet fogtak egymással.

Egy szájról olvasó szakértő, Nicola Hickling szerint Melania Trump ekkor a férjéhez fordult, és azt mondta neki: „Menj, tedd meg!” - írja az unilad.com. A szakértő szerint Melania kétszer is megismételte ezt, mire Donald Trump így válaszolt: „Jó, rendben.” Ezt követően Trump kezet fogott Alexander Stubb finn elnökkel és Emmanuel Macronnal is.

A temetés előtt Trump az újságíróknak nyilatkozva így emlékezett Ferenc pápára: „Szerette a világot, és igazán jó ember volt. Úgy gondolom, fantasztikus fickó volt.” Azt is elmondta, hogy a szertartás jó lehetőség lesz arra, hogy „sok másik világvezetővel találkozzon”.

Az MSNBC-nek adott interjújában hozzátette: „Nagyon érdekes lesz. Sok külföldi vezetővel találkozunk majd, ők is találkozni akarnak. A kereskedelmi megállapodások jól haladnak. Oroszország és Ukrajna, úgy gondolom, jó úton haladnak, reméljük, bár még nagyon törékeny a helyzet. Iránnal is jól haladunk. Meglátjuk, mi lesz. Dolgozunk sok mindenen.”

Ahogy már beszámoltunk róla,

többen bírálták Trumpot, mert kék öltönyt viselt a temetésen, noha a gyásznak hagyományosan a fekete a színe.

Egy kommentelő így reagált: „Te jó ég. Mondja valaki, hogy Donald Trump nem fog kereskedelmi megállapodásokat kötni Ferenc pápa temetésén.” Mások rövidebben fogalmaztak: „Tiszteletlen.” Volt olyan hozzászóló is, aki azt írta: „Ki kellene közösíteni” - írja a lap.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: Tudod mi a különbség Ferenc pápa és Orbán Viktor között?
A miniszterelnök egy interjúban a barátjának nevezte a húsvéthétfőn elhunyt katolikus egyházfőt, a Tisza Párt elnöke szerint Ferenc pápa sosem tett ilyet fordítva.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. április 26.



Magyar Péter a Facebookon reagált arra, amit Orbán Viktor Ferenc pápa temetése után a TV2-nek nyilatkozott. A kormányfő azt mondta:

„A szentatya a személyes ismerősöm is volt, mondhatom hogy fölbujtóm, bátorítóm, biztatóm minden békekezdeményezésben. Tehát nagyon sokat köszönhetek neki, egy barátot vesztettem el, és Magyarország is elvesztette egy barátját, mert a szentatya szeretett bennünket, ezért a gyász kétszeres volt a mai napon a vállunkon”

– majd hozzátette: „Miután most háború van, ezért az egyházfő szellemi-lelki örökségének a békére vonatkozó része az ami körülölel bennünket”.

A miniszterelnök azt is elmondta, mi volt szerinte a nap üzenete:

„Legyetek bátrak és kössetek békét, legyetek bátrak és szeressétek egymást, legyetek bátrak és ne gyűlöljétek egymást, és végre kössetek békét. Ez volt a mai nap üzenete.”

Szombat este erre reagált Magyar Péter a közösségi oldalán:

„Orbán ma már Ferenc pápához hasonlította magát. Tudod mi a különbség Ferenc pàpa és Orbán Viktor között?”

- kezdte a bejegyzést a Tisza Párt vezetője, majd felsorolással adott választ a saját kérdésére:

„Ferenc pápa valóban tett a népek közötti megbékélésért, Orbán Viktor csak papol a béke fontosságáról. Ferenc pápa egész életében a szegények megsegítéséért dolgozott és a teljes megtakarítását jótékony célra ajánlotta fel, Orbán Viktor a honfitársai pénzén uradalmi birtokot épített. Ferenc pápa mindenkiben az embert látta és kiállt az emberi méltóság fontossága mellett. Orbán Viktor eltaposandó rovarnak és balsorsnak nevezi a honfitársait. Ferenc pápa jézusi értelemben vett keresztény volt. Orbán Viktor pedig egy szimpla farizeus. Orbán Viktor a barátjának nevezte a pápát, a Szentatya sosem tett ilyet fordítva” - írta a politikus, aki a végén hozzátette, hogy „a sor tetszőlegesen folytatható”.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Sulyok Tamás öt ember magyar állampolgárságát vonta vissza
A döntések Gulyás Gergely javaslatára születtek meg, az érintettek jogszabályok megsértésével szerezték meg állampolgárságukat.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. április 26.



Csütörtök éjszaka megjelent Magyar Közlönyben több köztársasági elnöki határozat is helyet kapott. Ezek alapján Sulyok Tamás öt ember magyar állampolgárságát vonta vissza, vette észre az mfor.hu.

A határozatok mindegyike Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter javaslatára született meg. Az április 15-ével ellenjegyzett döntések rövid indoklása szerint

az érintettek jogszabályok megsértésével szerezték meg a magyar állampolgárságot.

Az érintettek között van Román László, aki korábban Román Vaszily Jurijovics néven szerepelt, és 1974. január 20-án született Dolhában, a Szovjetunióban. Szintén visszavonták Román Natália született Lóga Natália állampolgárságát, aki korábban Román Natália Iványivna néven volt ismert, és 1974. június 12-én született ugyancsak Dolhában.

Kálin János, korábbi nevén Kálin Iván Ivánovics, 1970. december 23-án született Herincsemonostoron, a Szovjetunióban. Az ő magyar állampolgárságát is visszavonták. Ugyanez történt Timkó Natália született Picskár Natáliával is, aki Timkó Natália Ivanivna néven, 1982. szeptember 30-án született Újdávidházán.

Az ötödik érintett Bogdán Mihály, korábbi nevén Bogdan Mihalj, aki 1970. február 11-én született Gomboson, Jugoszláviában.

A Magyar Közlöny szerint mind az öt esetben a magyar állampolgárság megszerzése jogszabályok megsértésével történt.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Donald Trump: Putyin talán nem akarja leállítani a háborút, csak hiteget engem
Az amerikai elnök bírálta Putyint a civil célpontok elleni támadások miatt. A háború felelősségét Bidenre és Obamára hárítja.


Donald Trump közösségi oldalán bírálta Vlagyimir Putyint, amiért az elmúlt napokban rakétatámadások érték civil területeket Ukrajnában, vette észre az Index. Azt írta:

„Semmi oka nem volt Putyinnak, hogy az elmúlt napokban rakétákat lőjön civil területekre, városokra és falvakra. Ez arra késztet, hogy azt gondoljam, talán nem akarja leállítani a háborút, csak hiteget engem.”

Hozzátette, emiatt úgy érzi, lehet, hogy másképp kellene kezelnie az orosz elnököt, például „banki” vagy „másodlagos szankciókkal”.

Bejegyzésében Trump a The New York Timest és Peter Baker újságírót is élesen bírálta. Úgy fogalmazott, hogy a „Hanyatló New York Times” akkor is negatívan írna bármilyen békemegállapodásról, ha az jó lenne. Peter Bakert „kicsi” riporternek nevezte, aki szerinte szerkesztői utasításokat követve írt arról, hogy Ukrajnának vissza kellene szereznie az elvesztett területeit, vélhetően beleértve a Krímet is. Trump ezeket „nevetséges követeléseknek” minősítette.

Az amerikai elnök emlékeztetett, hogy Obama idején Oroszország „egyetlen lövés nélkül” vette át a Krím-félszigetet Ukrajnától. Azt is megemlítette, hogy Peter Baker korábban egy „hízelgő, de rosszul megírt” életrajzot jelentetett meg Obamáról, amelyet Trump „viccnek” nevezett.

Trump kijelentette: „SEMMI KÖZE NINCS EHHEZ A 'BUTA HÁBORÚHOZ'”, leszámítva azt, hogy korábban Javelin rakétákat adott Ukrajnának, míg Obama csak takarókat küldött. Úgy véli, a konfliktus „Sleepy Joe Biden háborúja”, amely szerinte kezdettől fogva vesztes ügy volt, és nem is történt volna meg, ha ő lett volna akkor az elnök.

Trump a posztot azután tette közzé, hogy találkozott Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel Ferenc pápa temetése előtt a Szent Péter-bazilikában. A Reuters beszámolója szerint „nagyon eredményes” megbeszélést folytattak, amelyről Zelenszkij az X-en azt írta: szó esett az emberéletek védelméről, a feltétel nélküli tűzszünetről és a tartós békéről is.

A két vezető korábban a Fehér Házban is tárgyalt, akkor feszült légkörben. Trump akkor azt mondta Zelenszkijnek: „te a harmadik világháborúval játszol”, és „vagy alkut kötsz, vagy kiszállunk”. A találkozón J. D. Vance alelnökjelölt is bírálta az ukrán elnököt.


Link másolása
KÖVESS MINKET: