Bekeményít a Szuverenitásvédelmi Hivatal: szigorúbb a jogszabályokkal szorongatnák a civilszervezeteket
A Szuverenitásvédelmi Hivatal csütörtökön bejelentette, hogy szigorítaná a szuverenitásvédelmi jogszabályokat. A hivatal szerint erre többek között a 2022-es választási visszaélések, a USAID körüli botrányok és az Európai Unió intézményeinek nemzeti szuverenitást sértő lépései miatt van szükség.
A közleményben hangsúlyozták, hogy különbséget kell tenni a valódi civil szerveződések és a politikai tevékenységet folytató közéleti szervezetek között.
A hivatal szerint szükséges „bezárni azokat a kiskapukat, amelyeket kihasználva külföldi érdekcsoportok a magyar közéletet befolyásoló tevékenységeket tudnak finanszírozni”. Hangsúlyozták, hogy minden olyan finanszírozási módot ki kell zárni, amely lehetőséget ad arra, hogy a külföldi szereplők elrejtsék identitásukat.
A közlemény szerint meg kell teremteni a szabályok kikényszeríthetőségét, és biztosítani kell „a közéleti szervezetek átláthatóságát és külső befolyástól mentes működését”. A hivatal már dolgozik azokon a javaslatokon, „amelyek a mainál hatékonyabb fellépést tesznek lehetővé a külföldről finanszírozott közéleti szervezetekkel szemben”.
A Szuverenitásvédelmi Hivatalt a 2023 decemberében elfogadott szuverenitásvédelmi törvény alapján hozták létre, és tavaly februárban kezdte meg működését. Az Európai Bizottság szerint a törvény több ponton sérti az uniós jogot, például az uniós demokratikus értékeket és a választójogot. A hivatal az elmúlt egy évben civil szervezeteket és egy kormánykritikus újságot is vizsgált. Legutóbb a 444 ellen indított eljárást.
via Telex