Szomorú sorsokról mesél az Akácfa utcai csillagos ház
Az Akácfa utcában sétálva impozáns, cikkcakkos oromzatú, oroszlánfejes bérházon akadt meg a szemünk. Amikor azonban utánajártunk a szépen felújított ház múltjának, szomorú történet bontakozott ki előttünk. Az Akácfa utca 43. alatt álló épület csillagos ház volt.


Az Akácfa 43. ötemeletes bérházát 1914-ben építette Szabó Antalné, Dümmerling Ödön tervei alapján. A háznak igen figyelemfelkeltő homlokzata van: a középen kiugró két részt csigavonalban végződő támaszok tartják, amelyek alján egy-egy oroszlánfej is díszíti az épületet. Az oromzat cikkcakk-mintája pedig még mozgalmasabbá teszi a homlokzatot.
Az épületet külsejét 2008-ban újították fel. A házban ma állatorvosi rendelő és kiadó apartman is működik. A szép külső azonban szomorú múltat rejt. Ez az épület is a csillagos házak közé tartozott 1944-tól.
A csillagos házak azok a budapesti lakóépületek, amelyeket egy 1944-es rendelet értelmében a zsidók lakhelyéül jelöltek ki. Az elnevezés eredete az, hogy a rendelet értelmében az épületek bejáratát hatágú sárga csillaggal kellett megjelölni. A zsidók „indokolt lakásszükségletét” családonként egy szobában határozta meg. Erre hivatkozva a sárga csillag viselésére kötelezett polgárokat zsúfolt társbérletekbe kényszerítették. A nem csillagos házban lakó zsidók is kötelesek voltak a csillagos házakba átköltözni, és korábbi lakásukat kiürítve átadni.
David Gordon - eredeti nevén Weisz János - a Csillagosházak.hu oldalon emlékezett meg azokról az időkről, amikor 13 éves korában az édesanyjával az Akácfa utca 43-ba kellett költözniük:
“Az Akácfa u. 43. is csillagos ház volt, ide költöztünk édesanyámmal 1944 júniusában, mert itt laktak a nagyszüleim Tannenbaum Rezső és Róza, Margit leányukkal. Később ideköltözött édesanyám két nővére és egyikük férje. Nagynénémékkel és nagybátyámékkal
Innen jártam sárga karszalaggal a Madách gimnáziumba, amíg lehetett. Október 13-án édesapám, Weisz István kapott 2 vagy 3 napos szabadságot a munkatáborból, a nyilas puccs napján, 15-én innen indult vissza munkaszolgálatra az egységéhez, de útközben a nyilasok elfogták és félig agyonverve tántorgott vissza ebbe a házba. Két nap múlva újra elfogták, és innen hurcolták Buchenwaldba, ahonnan már nem tért vissza. Ma kívülről a ház szépen van restaurálva, de belül ugyanolyan, mint volt. A ház később a gettó területén belül esett.
Amikor híre jött, hogy a pesti zárt gettót fel szándékoznak gyújtani, az Akácfa utca 43-ba novemberben értünk jött egy nyilasnak álcázott ellenálló, átszöktetett minket, és átkísért nyolc családtagot a Szent István park 25. alatti védett házba.”
Gordon beszámolt arról is, hogy az Akácfából átköltözve milyen körülmények között laktak a védett házban. Kilencen foglaltak el egy sarkot egy első emeleti lakásban, ahol még legalább négy család lakott. Az ablakok ki voltak törve, kint pedig sokszor mínusz 15 fok volt. A bútorokat már mind eltüzelték, élelmük alig volt, a vízvezeték pedig csak a pincében működött. A nyilasok két alkalommal gyűjtöttek össze őket a ház előtt, azzal a nyilvánvaló szándékkal, hogy az alig nyolcvan lépésre lévő Dunába lőjék őket. Mindkét alkalommal az mentette meg az életüket, hogy a szomszéd házban élő nyilasvezérre hivatkoztak. Az oroszok január 15-én foglalták el ezt az épületet. A családnak azonban még sokáig nem volt hová mennie, és legalább ’45. február-márciusig éheztek.











Forrás: www.csillagoshazak.hu, mierzsebetvarosunk.blog.hu, booking.com, Wikipédia