Szívatja a kormány az egészégügyi dolgozókat: Újabb pótolhatatlan segítők tűnhetnek el a műtőkből
A kormány új tervei szerint az egészségügyben dolgozók havi kettő helyett akár hat ügyeletet is vállalni kényszerülhetnek, miközben a többletmunkáért járó díjazást drasztikusan visszavágnák.
Az ebédidőt is külön ledolgoztatnák, így a dolgozók munkaideje fél órával növekedne. Az érdekvédők felháborodtak: Soós Adrianna, a Független Egészségügyi Szakszervezet (FESZ) elnöke szerint ez súlyos munkaerőhiányhoz vezethet, mivel sokan elhagyhatják a pályát.
A javaslat egyik legvitatottabb pontja, hogy az eddigi két ügyelet helyett akár hatszor is ügyeletre kötelezhetnék a dolgozókat. A műtőkben és egyéb kritikus területeken ez különösen nagy problémát jelentene, mivel már most is nehéz elegendő embert találni a műszakok ellátására. Soós Adrianna szerint egyes dolgozóknál, például a műtéti asszisztenseknél vagy betegszállítóknál az ügyeleti díjak megszűnése akár havi 50-200 ezer forintos jövedelemkiesést is eredményezhet, ami tömeges elvándorlást idézhet elő.
Szabad Zoltán, a Magyar Orvosok Szakszervezetének (MOSZ) korábbi elnöke sem érti, hogy miért próbálják tovább szorongatni a dolgozókat. Felhívta a figyelmet arra, hogy a beteghordók, hogy megéljenek, már most is másodállásban dolgoznak, és ha a tervezet átmegy, sokan elhagyhatják a pályát. Szabad azt is kiemelte, hogy a tervezet a nyugdíjhoz szükséges szolgálati időt is csökkentené, és lehetőséget adna arra, hogy a várandósokat és egyedülálló szülőket is plusz munkára kötelezzék.
A legnagyobb orvosi szakszervezet sem kapott meghívást az egyeztetésre, amit a Magyar Orvosi Kamara nehezményezett. Az orvosi, gyógyszerészi és szakdolgozói kamarák azonban részt vesznek a megbeszélésen Takács Péter államtitkárral. A Magyar Orvosi Kamara egyértelműen a tervezet visszavonását kéri, és jelezte, hogy ha szükséges, közösen fognak fellépni a jogszabály bevezetése ellen.
(via Népszava)