HÍREK
A Rovatból

Szijjártó Péter Ukrajna mihamarabbi felvételét követelte az Európai Unióba – legalábbis három évvel ezelőtt

Benyó Rita osztott meg egy mindössze három évvel ezelőtti videót, amelyben a külügyminiszter nemcsak kérte, de sürgette is Brüsszelt, hogy minél hamarabb kezdődjenek meg a tárgyalások Ukrajna EU-s csatlakozása ügyében.


Nagyon különös videóra bukkant Benyó Rita, amit meg is osztott Facebook-oldalán. Az újságíró Szijjártó Péter egy több mint három évvel ezelőtti nyilatkozatára hívta fel a figyelmet, amelyben a külgazdasági és külügyminiszter 2022 márciusában (azaz nem sokkal az orosz-ukrán háború kitörése után, de még a magyarországi kétharmados parlamenti győzelem előtt) Ukrajna mihamarabbi európai integrációját sürgette.

A videó meglepő módon a mai napig elérhető Szijjártó Facebook-oldalán, de az állami televízió archívumában is – Benyó Rita is ezt a felvételt osztotta meg:

Ekkoriban, egész pontosan 2022. március elsején a magyar külügyminiszter bejelentette, hogy Litvánia, Lettország, Észtország, Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Bulgária és Szlovénia elnöke

„egy közös kezdeményezést tettek közzé Ukrajna európai integrációjának elősegítése érdekében, hogy minél előbb kapjon tagjelölt státuszt Ukrajna, és minél előbb kezdődjenek megbeszélések a csatlakozás témájában.”

A videóban arról is beszélt, hogy „minden olyan kezdeményezést támogatunk, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy Ukrajnában újra béke legyen, mert minél előbb lesz béke, annál kevesebb lesz a halott, és annál kevesebb ember kényszerül arra, hogy elmeneküljön”.

Szijjártó bejelentésében nem csak kezdeményezte a csatlakozási tárgyalások gyorsítását, de egyenesen sürgette is Brüsszelt ennek előkészítésére.

A három évvel ezelőtti hírek annak fényében érdekesek, hogy Magyarország egy ideje következetesen azon az állásponton áll, hogy az Unió és Magyarország szempontjából is káros volna, ha Ukrajna európai uniós integrációja, majd lehetséges csatlakozása napirendre kerülne, pláne ha meg is gyorsítanák azt. A magyar vezetők minden lehetséges fórumon tiltakoznak és vétóznak ez ellen (ha kell, egyedüliként a tagállamok közül). A kormány, olykor "népszavazásnak" nevezett újabb konzultációja is épp ennek megakadályozásáért indult el.

Orbán Viktor néhány hete úgy fogalmazott: „Vétóztam! Hiába sürget minket Zelenszkij elnök úr, amíg a magyarok véleményét nem ismerjük, addig én őt nem tudom a csatlakozásban támogatni.” Míg Szijjártó Péter idén március 24-én úgy fogalmazott: „Szó sem lehet arról, hogy Ukrajna előbb legyen EU-tag, mint a Nyugat-Balkáni országok.”

Szijjártó Péter 2022 márciusi véleménye:

Ugyanebben a témában Szijjártó Péter 2025 márciusában:

Szijjártó Péter maival ellentétes szavai tehát némileg frissebbek, mint Orbán Viktoréi, aki még 2008-ban, Oroszország grúziai offenzívája idején sürgette Ukrajna csatlakozását, akkor a NATO-kötelékébe:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Szabad Európa: tízmilliárd eurós hitel felvételére készülhet a magyar kormány
Lapinformációk szerint a pénzre az uniós támogatások pótlása és az állami beruházások felpörgetése miatt lenne szükség. A hitel devizában jönne, ami újabb kockázatokat hozhat.


A Szabad Európa információi szerint a kormány hamarosan dönthet egy körülbelül tízmilliárd eurós hitel felvételéről. Több forrás is megerősítette, hogy az elvi döntés már megszületett, jelenleg pedig azt vizsgálják, honnan érkezhetne ekkora összegű kölcsön.

A lehetséges források között szerepel Katar, az Egyesült Államok, Kína, Japán, valamint az Európai Beruházási Bank is.

Egy, a lapnak nyilatkozó forrás szerint a különböző pénzintézetek és országok eltérő feltételeket szabnak, ha hitelről van szó. Mint fogalmazott: „Kína konkrét beruházásokra ad pénzt, nagyon kötött feltételekkel, lásd a Budapest–Belgrád vasutat. Az EIB-nek szintén kemény feltételei vannak, míg a japánok üzletileg lennének keményebbek. Ellenben Katar – például politikai alkuk keretében – szívesen nyújt kedvezményes hitelt, és a felhasználást illetően sem finnyás. Most nyilván komoly reményeket táplál a kormány, hogy valami hasonlót összehozhat a Trump-kabinettel is.”

A Szabad Európa szerint a kormány az Európai Unióval folytatott jogállamisági vita miatt felfüggesztett, és egyre nagyobb arányban elvesző támogatásokat próbálhatja meg ilyen módon pótolni.

A cél az lehet, hogy az elmúlt években visszaesett állami beruházásokat újra fellendítsék.

A tervezett hitelfelvétel ugyanakkor növelné az államadósság devizaarányát. Ennek érdekében először módosítani kellene a jelenleg érvényben lévő, 30 százalékos felső korlátot. A lap szerint az sem világos, hogyan fogadnák egy ilyen lépést a nemzetközi hitelminősítők.

A Szabad Európa arra is felhívja a figyelmet, hogy

az államadósság kamatterhe már most is jelentős.

A költségvetés egyik legnagyobb kiadása jelenleg az adósság (re)finanszírozása, amely éves szinten a GDP körülbelül 4 százalékát teszi ki.

Emellett kérdés, hogy a kormány hogyan tudna rövid idő alatt értelmesen elkölteni egy ekkora összeget, amely a GDP mintegy 5 százalékának felel meg.

(via hvg.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Kínos diplomáciai malőr az Orbán–Netanjahu-csúcstalálkozón
Felcserélték a két miniszterelnök helyét Orbán Viktor és Benjamin Netanjahu nemzetközi sajtótájékoztatóján.


Kínos diplomáciai malőr történt a magyar és az izraeli miniszterelnök csütörtöki közös sajtótájékoztatóján. A két kormányfő nem a protokollnak megfelelő helyen állt: Orbán Viktor az izraeli zászló előtt beszélt, míg Benjamin Netanjahu a magyar nemzeti színek előtt kapott helyet, szúrta ki az Index.

A protokoll szerint az állami vezetők általában saját országuk zászlajai előtt állnak a hivatalos eseményeken, és ez kiemelten igaz a nemzetközi sajtótájékoztatókra. Ez a diplomáciai etikett alapvető elemének számít.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
A szexjelenetek miatt indult eljárás a TV2 Hunyadi-sorozata ellen
Sokaknak nem tetszett, hogy explicit szexuális tartalmat láthattak gyerekek által is nézett műsorsávban. Ráadásul a népszerű sorozatban leszbikus jelenet is szerepelt.


A nagy sikerű Hunyadi sorozat első epizódja 20 órakor ment le a TV2-n, tizenkettes karikával. Több néző nem hagyta szó nélkül a látottakat, bejelentést tettek a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságnál (NMHH).

A hatóság ezért eljárást indított, és azt vizsgálja, hogy megfelelő volt-e a sorozat korhatár-besorolása, elsősorban az explicit erotikus részek miatt.

Az NMHH a TV2 Playen elérhető epizódokat is ellenőrzi.

A Hunyadi leszbikus jeleneteivel Toroczkai László, a Mi Hazánk Mozgalom elnöke és Dúró Dóra, a párt parlamenti képviselője is foglalkozott korábban. Toroczkai azt mondta, érdekesnek tartja, hogy a 16 milliárd forintos közvetlen állami támogatásból készült sorozat leszbikus jelenetei nem zavarják a Fideszt.

Az NMHH közleménye szerint nemcsak a TV2 kapcsán vizsgálódnak. Az ATV-t is elővették, mert négy alkalommal megsértette a reklámhangerősségre vonatkozó szabályokat. Ezen kívül a Rádió-1-es Balázsék január 28-i adása miatt is eljárás indult, mivel a műsorvezetők egy szexuális rekordkísérletről beszélgettek a reggeli órákban.

(via Telex)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
500 százalékos vámot vetnének ki az orosz kőolajat és földgázt vásárló országokra Amerikában
Egy republikánusokból és demokratákból álló szenátusi csoport durva lépésre készül. Putyint békére kényszerítenék, különben jön a szigor minden energiavásárlóra.


Egy új amerikai törvényjavaslat értelmében 500 százalékos vámot vetnének ki azokra az országokra, amelyek továbbra is orosz kőolajat, földgázt vagy uránt vásárolnak. A kezdeményezés célja, hogy nyomást gyakoroljanak Vlagyimir Putyinra a tűzszüneti tárgyalások megkezdése érdekében Ukrajnával, vagy azért, ha megszegne egy esetleges megállapodást, írta a Reuters.

A törvényjavaslatot egy 50 tagú szenátori csoport nyújtotta be, amelyben republikánus és demokrata politikusok egyaránt helyet kaptak.

Richard Blumenthal connecticuti demokrata szenátor a kezdeményezés egyik támogatója, aki egy interjúban azt mondta: „Békét remélünk, de annak tisztességesnek kell lennie Ukrajnával szemben.” Véleménye szerint Putyin „azt remélve húzza az időt, hogy a harctéren nyerhet”.

A javaslat nemcsak az energiahordozók kereskedelmét érinti. A tervezet megtiltaná az amerikai pénzintézetek számára, hogy olyan szervezetekbe fektessenek, amelyek kapcsolatban állnak az orosz kormánnyal.

Emellett az amerikai állampolgárok sem vásárolhatnának orosz államadósságot.

A javaslat kiterjesztené az eddigi szankciókat, és várhatóan feszültséget okozna azokkal az országokkal, amelyek jelentős mértékben vásárolnak orosz energiát. Ilyen például India és Kína, de

az intézkedés Európát is érzékenyen érinthetné, hiszen a kontinens még mindig nagymértékben függ az orosz földgáztól.

Bár Oroszországot számos korábbi szankció sújtja, a cseppfolyósított földgáz exportja eddig zavartalanul folytatódott. A mostani törvénytervezet lehetőséget biztosítana az amerikai elnök számára, hogy ideiglenes mentességet adjon a vám alól, ha az „az Egyesült Államok nemzetbiztonsági érdekeit szolgálja”.

(via Telex)


Link másolása
KÖVESS MINKET: