Szijjártó a svéd külügyminiszterbe szállt bele durván, a kommentelők meg Szijjártóba
Folyamatosan odázza a magyar kormány Svédország NATO-csatlakozási kérelmének ratifikálását, holott azt az északi ország nem sokkal az orosz-ukrán háború 2022 év eleji kitörése után nem sokkal kérelmezte már. A kormány először társadalmi egyeztetésre hivatkozta napolta el a döntést, később az Európai Bizottság által kért jogszabályváltoztatások miatti leterheltséggel magyarázták, hogy nincs lehetőségük egy "igen"-t mondani a svédek csatlakozására a védelmi szövetséghez. Hazánkon kívül még Törökország hátráltatta a skandináv ország felvételét, de ők nyáron végül rábólintottak a ratifikációra.
Szijjártó Péter most újabb indokot talált, ami nehezítheti, hogy hazánk támogassa Svédország NATO-csatlakozását. A külügyminiszter ezúttal egy svéd tananyagban találta meg az okot. A tárcavezető az MTI tudósítása szerint úgy fogalmazott:
Szerinte a magyar képviselők demokratikus versenyben szerezték parlamenti mandátumukat. „Ha azt hallják, hogy az Önök politikusai ezt antidemokratikusnak vagy tekintélyelvűnek ítélik, akkor nem kell meglepődni azon, ha ezt sértésnek tekintik” – mutatott rá. „Most pedig, tisztelt Miniszter úr, ezek a képviselők azt olvasták a hírekben, hogy az állami alapítvány által működtetett UR biztosította iskolai tananyaguk részeként súlyos vádakat és hamis információkat terjesztenek a svédországi iskolákban a diákoknak, azt sugallva, hogy a demokrácia az elmúlt években hanyatlásnak indult Magyarországon” – tette hozzá.
Szijjártó az erről szóló angol és magyar nyelvű levelét a Facebookon is közzétette:
A reakciókra talán ő sem számított. A kommentelők finoman szólva nem vele értenek egyet, a legtöbben az 56-os magyar forradalmat fasiszta felkelésnek beállító orosz tankönyv, és az arra adott magyar válasz elmaradását rójják fel a miniszternek.
Néhány a szalonképes hozzászólások közül:
„Egyszerűen elképesztő, hogy egy ilyen hazaáruló náci kormányunk van egy arcátlan oroszbérenc hazudozógéppel a külügy élén. Inkább az oroszok által elrabolt 19 500 ukrán gyerek miatt kellene felháborodni, de ahhoz gerinc kellene és tisztesség meg jóérzés.”
„Mintha orosz tankönyv ügyben nem ment volna levél.”
„Undorító amit a magyar kormány művel, már hónapok óta. Mintha az óvodában lennénk, sértődötten csapdosnak jobbra-balra, mert megsértették az érzéseiket.
"Brühühü, rosszat mondtatok rólunk, akkor én sem támogatom a NATO csatlakozásotokat."
De bezzeg amikor az orosz iskolákban bizonyítottan azt oktatják, hogy az '56-os szabadságharc egy náci akció volt, azért nem írtak levelet Putyin elvtársnak. Szégyellje magát Szijjártó meg az egész mocsok banda!”
„Bezzeg az oroszok! Azok valós híreket közölnek az iskolákban. Igaz Peti miniszter??”
„Szánalmas putyinista hazaáruló kommunisták vagytok a bűnbandáddal együtt. Úgy ugráltok, ahogy Putyin meg Erdogan fütyörészik nektek...
Az orosz nagykövettel miért nem voltál ilyen kemény, Petiminiszter? A történelemhamisítás meg az 1956-os forradalmárok lefasisztázása az oké, de ha valaki igazat állít rólatok, az nem tetszik?”
„Az oroszoknak miért nem írtál ilyesmit Petike? Csak akkor nagy a szájad, ha az igazság ellen kell kinyitni? Az 56-os hősök meggyalázására pisszenni sem mersz? Vagy talán a plecsniden kívül a fizetésedet is a Kremltől kapod?
Kotródj Moszkvába, te hazaáruló moszkovita gazember, és maradj is ott!”
„Remélem, az orosz külügyérnek is írt levelet az 1956-s szabadságharcosok lefasisztázása miatt ilyen címmel: "Orosz gáz, Paks 2? Ezután?" Engem nem zavar, ha a svédek azt tanítják, hogy Magyarországon leépül a demokrácia, mert szerintem annál súlyosabb a helyzet, egy fasisztoid diktatúrát épít Orbán (maga csak a csicskája). Ja, és az én nevemben ne háborodjon fel, nem magukra szavaztam, és szerintem Orbán egy pszichopata keresztapa...”
„milyen jól látják a svédek is hogy ez az ország egy pöcegödörré alakult az elmúlt 13 évben. Ez a tolvaj maffia szétlopja az országot és leépíti a demokráciát !!!”
„Szerintem vérciki ez a kioktató stílusú levél egy EU-s tagállam külügyminisztertől. Még egy szög az európai együttműködés koporsójába. Amúgy meg azt gondolnak a svédek Magyarországról, amit akarnak. Nem olvastam még svéd diplomatától NER-esített tankönyvek kritikáját, pedig ott is lenne mit vizsgálgatni.”