Szép csendben nyoma veszett a kormány demenciaprogramjának – rengeteg embert hagyhattak cserben
Egy éve jelentette be Hornung Ágnes, aki akkor a Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára volt, hogy a családtámogatási rendszer negyedik pilléreként hamarosan a kormány elé kerülhet a Nemzeti Demencia Program tervezete – írja a 24.hu. A bejelentésre 2024. március 22-én, egy budapesti rendezvényen került sor. Azóta viszont semmilyen előrelépés nem történt az ügyben, és a programról nem kommunikálnak, az ezzel kapcsolatos kérdésekre sem adnak választ az illetékesek.
Hornung azóta már nem államtitkár, hanem a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni küzdelmet felügyelő kormánybiztosként dolgozik. A korábban többször is beharangozott, a demencia társadalmi hatásainak enyhítésére szánt tervezetről azóta sem érkezett újabb hír.
A Demencia Társadalmi Tanács 2023 novemberében tartotta meg első ülését, ahol a célkitűzések alapján úgy tűnt, a kormány felismerte a demencia jelentette problémák súlyosságát. A testület feladata lett volna, hogy felhívja a figyelmet a demencia tüneteire, annak felismerésére, a betegségben élők speciális gondoskodási és gondozási igényeire, valamint az őket gondozó családtagok és szakdolgozók szerepére és munkájára. A tanács célja az volt, hogy hozzájáruljon a demenciával kapcsolatos kihívások kezeléséhez, az érintett betegek, a családok és az ellátórendszer támogatásához.
A Feledékeny (Alzheimer-kórral és más emlékezetzavarral élő) Emberek Hozzátartozóinak Társasága (FEHT) már több mint tíz éve kérte a kormánytól a Nemzeti Demencia Program kidolgozását, amelynek előkészítése szintén a tanács feladata volt.
Eredetileg úgy tervezték, hogy a program 2030-ig tartalmazna intézkedéseket. A kormány honlapján viszont csak a Tartós ápolás-gondozásra vonatkozó stratégia 2030 című dokumentum található, amely azonban nem fedi le teljes mértékben a demencia kérdéskörét.
Szakértők szerint a demens betegek száma Magyarországon akár 250 ezer fő is lehet, bár a hivatalos statisztikák ennél jóval alacsonyabb adatokat mutatnak. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerint az elmúlt években mindössze 12-13 ezer embernél diagnosztizáltak Alzheimer-kórt, ami nem azonos a demenciával.
Közben a Belügyminisztérium frissített dokumentuma azt mutatja, hogy az idősotthonok minden harmadik lakója, vagyis mintegy 18 ezer ember demenciával küzd.