ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Szenzációsan feldobhatod raklapból készült cuccokkal a lakást és a kertet

Adunk néhány olyan ötletet, amelyet te is meg tudsz valósítani!
Forrás: Jószaki blog - szmo.hu
2017. június 28.



A Jószaki blogon nem csak hasznos tanácsokat találtok építkezéssel, felújítással és javítással kapcsolatban, hanem a legprofibb szakemberek közül - akár mások ajánlása alapján - kiválaszthatjátok a legtutibbat.

Ha imádsz otthon barkácsolni, és nem szereted, ha a kedvenc bútoraid és berendezéseid visszaköszönnek minden udvaron, akkor fejezd ki az egyéniségedet raklapokkal. Ördöngösen hangzik és bonyolultnak? Nem találod elég izgalmasnak ezt a puritán eszközt? Akkor olvass tovább és meglátod, mennyi varázslatos holmit lehet készíteni belőle, némi fantáziával és kézügyességgel. Vagy egy jó asztalos szaki segítségével!

Egy kis raklapismertető

Bevallom, a cikk megírásáig, számomra a raklap az raklap volt, ilyen egyszerűen, de amikor beleástam magam a témába, rájöttem, hogy milyen sokféle létezik belőlük.

Raklapméretek

Eltérő méretűeket gyártanak. Csak, hogy néhányat említsek:

* 60x80,

* 80x120 vagy

* 100x120 cm-es kivitelben is beszerezhetők, itthon is.

A fedlapok esetében érdemes odafigyelni, hogy mennyi lécből áll, hiszen itt sem egyformák a raklapok.

A raklapok súlya és terhelhetősége

A súlyuk végképp nagyon széles skálán mozog: van 8 kg-os, de 25 kg-os változat is. A terhelhetőségben is hatalmas eltérések mutatkoznak. Van olyan raklap, amelyik csak 300 kg-ot bír el, még társai az 1500 kg-mal is megbirkóznak, úgyhogy ezt mindenképp vedd figyelembe, annak megfelelően, hogy mire fogod használni. Bár, hirtelen nem jut eszembe olyan kerti dolog, amihez nagyon több kellene a 300 kilónál. Neked?

Milyen fából vannak a raklapok és milyen minőségűek?

Különböző fákból gyártják őket: pl. nyírfából vagy fenyőből. Az EUR raklapok vagy más néven UIC-EUR raklapok és az EPAL raklapok képviselik a legmagasabb minőséget, és ebből kifolyólag az áruk is jóval magasabb. Az utóbbi egy újabb típus, és a legszigorúbb ellenőrzésnek vetik alá.

Házi barkácsolásra, ha a költséghatékonyságot is szem előtt akarod tartani, akkor az úgynevezett egyutas raklapot ajánlom neked. Ez a kifejezés azt jelenti, hogy ezt a fajta raklapot egyszeri útra gyártották, a szállító és a vevő között. Ha pályafutása véget ért, gyakran kidobják, vagy potom pénzért eladják őket (ez mondjuk nekünk jól jön). Szegény raklap élete ilyen rövidke lenne, ha nem mentenék meg, hogy őt (is) felhasználva alkossunk inkább valami látványosat.

Mi minden készülhet belőle?

Szerszámpad (tároló)

Ha szeretsz a kertben tenni-venni, de nem esik jól hajolgatni, akkor neked egy szerszámpadra van szükséged. Ha már Marry Poppins sem tudna csettintéssel rendet rakni a szerszámaid között, akkor itt az ideje megregulázni a rakoncátlan kerti eszközöket.

raklap (13)raklap (45)raklap (52)raklap (68)

Növénytároló

Ha te is a növények szerelmese vagy, akkor feltétlen szükséged lesz néhány virágládára vagy cseréptartóra. A természetes állványokon sokkal szebben mutat minden palánta, és eldicsekedsz vele a szomszédnak, hogy még az is a saját kezed munkája (de akkor is ugyanúgy fog irigykedni, ha asztalossal csináltatod, szóval ez ne tartson vissza). Az alakjának, a méretének, és a stílusának csak a fantáziád szabhat határt. Kattints a galéria megtekintéséhez, ott lesznek az igazán izgi darabok! ;)

Biciklitároló

A jó idő beköszöntével, még többen járnak biciklivel dolgozni, vagy hétvégén tekerni a családdal. Ha te is hódolsz a biciklis sportoknak, építs egy karámot a drótszamaradnak! Készülhet nagyon egyszerű, vagy egészen komoly kis házikó (akár fedett is lehet, hogy védje kedvencedet az időjárás viszontagságaitól. Egy biztos. Mindenképpen vagány és egyedi lesz.

raklap (9)raklap (14)raklap (20)raklap (48)raklap (50)raklap (2)raklap (5)raklap (31)

Kerti ösvény

Ha már három pár gumicsizmád veszett el a sárban, csinálj inkább kerti ösvényt raklapokból. Ezt tényleg szinte csak le kell pakolnod, akár egyben, akár deszkáira szedve. Ehhez még én sem hívnék segítséget, max. a jó társaság miatt!

Szeméttároló

A szemetes minden háztartásban elengedhetetlen, de nem szeretjük látni, szagolni meg főleg nem. Mutatom, hogyan tudod esztétikusan kialakítani. Ha a szelektív hulladékgyűjtés híve vagy, de már nincs a konyhádban egy centi hely sem, akkor tedd ki a verandára, vagy a garázsba.

raklap (63)raklap (2)raklap (11)raklap (35)

Kerítés

"A raklap itt is a segítségedre lehet,

semmiképp se mondj rá nemet.

Keríts számára egy méltó helyet,

kerítésnek sorba tegyed."

(Bocsi, ez csak úgy kijött.)

Függőágyak

A kert sokak számára a relaxálás színtere. Te is szívesen lógsz a kertedben? Akkor tedd ezt szó szerint! Ezekben a felfüggesztett fotelokban és ágyakban biztos te is nagy élvezettel nyúlnál el. A hétköznap fáradalmait jólesik egy szép környezetben, a szabad levegőn kipihenni, főleg ha a nyári meleg elől el lehet bújni egy kellemes, árnyékos részre.

raklap (6)raklap (8)raklap (15)raklap (25)raklap (36)raklap (44)raklap (49)raklap (1)raklap (4)raklap (23)raklap (26)raklap (32)raklap (40)raklap (42)

Székek, fotelek és egyéb ülőalkalmatosságok

A kerti grillpartin a raklapot ne tüzelőanyagnak használd el, inkább legyen belőle stílusos ülőalkalmatosság. Ezeket aztán kedvedre telepakolhatod párnákkal, hogy igazán kényelmesek legyenek!

Kerti ülőgarnitúra

Ülőgarnitúra raklapból? Ha elfáradtál a kerti munkában, legyél kicsit kreatívabb annál, mintsem, hogy egyszerűen ráülj egy raklap tetejére. Ne állj meg egy egyszerű sámlinál, gondolj a haverokra is! Tudod: haverok, buli, raklap-garnitúra!

raklap (3)raklap (7)raklap (11)raklap (21)raklap (5)raklap (8)raklap (9)raklap (10)raklap (34)

Kültéri játékok kicsiknek

Gyerekként se láttam, se hallottam, amikor a Tv maci köpött a mese előtt, de délután mindig igyekeztek kiterelni a szüleim a friss levegőre. Lepd meg csemetéidet néhány kültéri játékkal, amik láttán garantáltan kint akarnak majd játszani. Figyeld meg, majd azért kell könyörögnöd, hogy végre bejöjjenek vacsorázni.

Kedvenceidnek

Gondolj a család négylábú tagjaira is, és hűséges szolgálataikért jutalmazd meg őket egy kényelmes kuckóval. Nem mintha kampányolni akarnék értük, (na jó de)!

raklap (17)raklap (6)raklap (18)raklap (22)raklap (29)raklap (46)raklap (47)raklap (53)

Még több ötlet a kertbe

Ha úgy érzed, hogy még mindig van olyan tárgy, ami hiányzik a kertből, de jól mutatna, vagy szimplán megkönnyítené az életedet, akkor itt van néhány további raklapos ötlet. Ha még így sem találsz kedvedre valót, akkor lehet, hogy nem neked való ez az anyag! Bocsi! :P

Mielőtt nekifognál a raklappal dolgozni...

A legtöbb (és főleg az olcsóbb fajta) raklap általában szálkás és sok helyen még szögek is kiállhatnak belőle, úgyhogy mindenképp egy alapos csiszolással kell kezdened a megmunkálás vagy átalakítás előtt.

Nem hazudok neked, ez hatalmas meló és nem is a legélvezetesebb (végignéztem, ahogy kishúgom 4 napig szenvedett egy pár darabbal, majd feladta), úgyhogy semmiképp ne kezdj neki egy sima smirglipapírral (ahogy ő tette), mert esélyed sincs! Ha van körcsiszolód, akkor már egy fokkal jobb a helyzet, de akkor is érdemes a jobb minőségű raklapot megvenned, hogy kevesebbet kelljen rajta szenvedned az igazi élvezet móka előtt.

Ha mégsem érzed magadban a hobbiasztalos csíráját sem, akkor hívj egy valódi asztalost, egy JóSzaki jó szakit, aki pikk-pakk odavarázsol a kertedbe bármit, amit csak szeretnél! Ígérem!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Megnéztük, mi történik a textilgyűjtő konténerbe dobott ruhákkal!
Megnéztük, mit jelent a valódi újrahasznosítás: mi történik a ruhákkal, ha nem a kukába, hanem a megfelelő helyre kerülnek. Videón mutatjuk, miért nem mindegy, hová dobod a textilt!


Valószínűleg a te szekrényed mélyén is lapul néhány kinőtt, kifakult, lyukas vagy egyszerűen csak megunt ruhadarab. És ha már tudatos vagy, akkor nem a kukába, hanem egy textilgyűjtő konténerbe dobod ezeket. De vajon mi történik velük ezután? Hova kerül a póló, amit öt éve már csak alváshoz hordtál? Vagy a kabát, amit még mindig sajnálsz, de tudod, hogy már kiszakadt és sosem veszed már fel?

Mi nemcsak feltettük ezeket a kérdéseket, hanem utánajártunk a pontos válaszoknak – testközelből! A székesfehérvári válogatóüzemben, a Textrade Kft.-nél jártunk, ahová a MOHU textilgyűjtő konténereiből származó ruhák kerülnek. A TikTok-videónkban megmutatjuk, mi történik a konténerbe dobott darabokkal – a válogatástól az újrahasznosításig.

VIDEÓ: Nézd meg, hogyan zajlik a válogatás, mi történik a darált anyaggal, és hova kerülnek a legmenőbb vintage ruhák!
@szeretlekmagyarorszag.hu #hirdetés te tudtad, hova kerülnek a ruhagyűjtőből a ruhák???? #mohu #gyűjtőkonténer #szmo #szeretlekmagyarország ♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu

Az első szűrő: ruhaként még használható?

A folyamat azzal kezdődik, hogy megvizsgálják: egyáltalán viselhető-e még az adott darab. Ha igen, akkor kategóriák szerint szétválogatják – nadrág, kabát, gyerekruha, szoknya, blúz, kiegészítők stb. Ezután több körös szortírozás következik, amelyben anyagminőség alapján döntenek a ruhák további sorsáról.

A jobb állapotú darabok európai second hand üzletekben landolnak, a gyengébb minőségűek pedig – lebálázva – afrikai piacokra kerülnek. Van azonban egy különleges szekció is: a „vintage válogató”, ahová a beérkezett ruhák legjobb 1%-a kerül. Ezek a darabok különösen keresettek a menő second hand butikokban, és nem ritkán újra divatot csinálnak abból, amit más már elfeledett.

Mi lesz a teljesen hordhatatlan ruhákból?

Ha a textil már nem hordható – például szakadt, foltos vagy nagyon elhasználódott –, akkor a darálóba kerül. Innen két út vezethet: az egyik az RDF, vagyis az energetikai hasznosítás. Az így ledarált ruhadarabokat erőművekben elégetik, és energiát nyernek belőlük. A másik lehetőség, hogy ipari célokra használják fel őket: például autók hangszigeteléséhez, töltőanyagként vagy tisztítórongyként. Ez már önmagában is sokkal jobb sors, mint a szeméttelep – de ehhez az kell, hogy te jól dönts: ne a kommunális hulladékba dobd a textilt!

Miért fontos ez az egész?

A ruháink előállítása hatalmas környezeti terheléssel jár: rengeteg víz, energia és szennyezés kapcsolódik egy-egy új pólóhoz vagy nadrághoz. Ha ezeket a darabokat elhasználás után egyszerűen elégetjük vagy elásva tároljuk, azzal mindezt az erőforrást elpazaroljuk – ráadásul

sok műszálas textil lebomlás helyett mikroműanyagként szennyezi a földet és a vizeinket.

Hol találsz textilgyűjtő konténert?

A textilgyűjtő konténerek országszerte megtalálhatók. Jelenleg Magyarországon 3000 textilgyűjtő konténer érhető el, és a cél, hogy 2026 végére ez a szám elérje a 6000-et. Tavaly már 1200 új gyűjtőt helyezett ki a MOHU, és a tervek szerint minden 2000 főnél nagyobb településen elérhető lesz ilyen konténer, amennyiben a telepítési feltételek biztosítottak.

Az első ilyen konténerek már megtalálhatók hulladékudvarokban, kiskereskedelmi egységeknél és településeken, de a hálózat folyamatosan bővül. Ha szeretnéd megtudni, hol van a hozzád legközelebbi gyűjtőpont, keresd fel a MOHU térképes keresőjét.

A konténerek telepítésére önkormányzatok és kiskereskedelmi egységek online jelentkezhetnek a MOHU Gyűjtőkonténer igénybejelentő oldalán. Ha egy vállalkozás vagy település szerződést köt, a telepítés ingyenes, és a MOHU alvállalkozója rendszeresen üríti a konténereket.

És mit tehetsz te?

A legegyszerűbb dolog: ha megválsz egy ruhától, ne az otthoni szemetesbe dobd! Vidd el egy MOHU-s textilgyűjtő konténerhez. Ezekből már több mint 2800 van országszerte, és folyamatosan bővül a hálózat. A legközelebbi konténert könnyen megtalálod a MOHU térképes keresőjében. Ezzel egy apró, de nagyon is számító lépést teszel a fenntarthatóság felé. Minden egyes bedobott ruhadarab esélyt kap az újrahasználatra vagy újrahasznosításra – és közben te is teszel valamit a környezetért!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Szívszorító: ezekre keresett rá Gene Hackman felesége a haláluk előtt segítséget remélve
A két holttestet csak napokkal később találták meg új-mexikói otthonukban. A vizsgálatok ritka fertőzést és krónikus betegségeket állapítottak meg.
F. O. - szmo.hu
2025. április 16.



Betsy Arakawa, Gene Hackman felesége 2025. február 10-én több egészségügyi problémára keresett rá az interneten. Többek között azt próbálta megtudni, hogy „okozhat-e a Covid szédülést?”, illetve utánanézett a megfázás és az orrvérzés kapcsolatának is, írja az Unilad. Másnap lemondta a masszázsidőpontját, mivel Hackman influenzaszerű tüneteket produkált, noha a Covid-tesztje negatív lett. Ugyanezen a napon

oxigénpalackokat rendelt az Amazonról, és többször is megpróbált elérni egy egészségügyi klinikát, de nem kapott ellátást.

Betsy Arakawa február 12-én hunyt el, halálát hantavírus okozta tüdőszindróma okozta. Gene Hackmant február 18-án érte a halál, nála súlyos szívbetegséget és Alzheimer-kórt állapítottak meg. A hatóságok mindkettőjüket február 26-án találták meg otthonukban, a Új-Mexikó állambeli Santa Féban.

A pár három kutyát tartott a házban. Az egyik állat, Zinna, elpusztult, feltehetően kiszáradás és éhezés miatt. A másik két kutya túlélte az eseményeket.

A ház körül több melléképületben rágcsálók jelenlétére utaló nyomokat találtak, a főépületben azonban nem észleltek aktivitást. A vizsgálat során kizárták, hogy szén-monoxid-mérgezés vagy gázszivárgás okozta volna a tragédiát.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Elképesztő! Letarolta a vihar Soltvadkertet éjjel – képeken a pusztítás
Virágoskertet tett tönkre a jégeső, hatalmas fák dőltek ki, tetők rongálódtak meg Soltvadkerten. A helyiek összefogtak, hogy mentsék, ami még menthető a pusztítás után.


Óriási károkat okozott a vihar Soltvadkerten csütörtök éjjel. A helyiek virágmentéshez kértek segítséget, miután a felhőszakadás szétverte a Fejes Krizantém Kertészetet – számolt be róla a Blikk.

A településen több helyen is fák dőltek ki, ágak zuhantak a háztetőkre, fatörzsek törtek ketté. A MetFigyelő Facebook-oldalán képeket is közzétett a pusztításról.

„Az éjszakai heves zivatar utáni viharkárok a Soltvadkert közelében lévő Vadkerti-tónál!”

– írták a fotók mellé.

Az éjszakai heves zivatar utáni viharkárok a Soltvadkert közelében lévő Vadkerti-tónál!⛈️

A fotókat köszönjük Csaszi Csaszinak!

Várjuk a képeket, videókat!

Közzétette: MetFigyelő – 2025. április 18., péntek
„Hatalmas károkat okozott az éjszakai vihar a soltvadkerti Fejes Krizantém Kertészetben! Felhívást tettek közzé: "Virágmentés! Sajnos az éjszakai orkán erejű szél hatalmas károkat okozott! Ezért a még kisebb sérülést kiheverő virágokra akciót hirdetek a kertészetben!!! Légy te is virágmentő!!!”

A hosszú hétvége heves időjárással indult. Csütörtök este egy kelet felé lassan mozgó csapadékrendszer érte el az országot, amely több helyen záporokat, zivatarokat hozott. Ezek közül az egyik Soltvadkert környékén csapott le.

Hatalmas károkat okozott az éjszakai vihar a soltvadkerti Fejes Krizantém Kertészetben!

Felhívást tettek...

Közzétette: MetFigyelő – 2025. április 18., péntek

Szerdán és csütörtök délelőtt még napos, nyárias idő volt, délután Mezőkovácsházán 30,6 Celsius-fokot mértek, ezzel megdőlt a napi melegrekord is. Az esti vihar azonban véget vetett a kellemes időnek, az ország szinte teljes területén zivatarok alakultak ki.

– fűzték hozzá a megdöbbentő képekhez.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Megnéztük, mi történik a textilgyűjtő konténerbe dobott ruhákkal!
Megnéztük, mit jelent a valódi újrahasznosítás: mi történik a ruhákkal, ha nem a kukába, hanem a megfelelő helyre kerülnek. Videón mutatjuk, miért nem mindegy, hová dobod a textilt!


Valószínűleg a te szekrényed mélyén is lapul néhány kinőtt, kifakult, lyukas vagy egyszerűen csak megunt ruhadarab. És ha már tudatos vagy, akkor nem a kukába, hanem egy textilgyűjtő konténerbe dobod ezeket. De vajon mi történik velük ezután? Hova kerül a póló, amit öt éve már csak alváshoz hordtál? Vagy a kabát, amit még mindig sajnálsz, de tudod, hogy már kiszakadt és sosem veszed már fel?

Mi nemcsak feltettük ezeket a kérdéseket, hanem utánajártunk a pontos válaszoknak – testközelből! A székesfehérvári válogatóüzemben, a Textrade Kft.-nél jártunk, ahová a MOHU textilgyűjtő konténereiből származó ruhák kerülnek. A TikTok-videónkban megmutatjuk, mi történik a konténerbe dobott darabokkal – a válogatástól az újrahasznosításig.

VIDEÓ: Nézd meg, hogyan zajlik a válogatás, mi történik a darált anyaggal, és hova kerülnek a legmenőbb vintage ruhák!
@szeretlekmagyarorszag.hu #hirdetés te tudtad, hova kerülnek a ruhagyűjtőből a ruhák???? #mohu #gyűjtőkonténer #szmo #szeretlekmagyarország ♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu

Az első szűrő: ruhaként még használható?

A folyamat azzal kezdődik, hogy megvizsgálják: egyáltalán viselhető-e még az adott darab. Ha igen, akkor kategóriák szerint szétválogatják – nadrág, kabát, gyerekruha, szoknya, blúz, kiegészítők stb. Ezután több körös szortírozás következik, amelyben anyagminőség alapján döntenek a ruhák további sorsáról.

A jobb állapotú darabok európai second hand üzletekben landolnak, a gyengébb minőségűek pedig – lebálázva – afrikai piacokra kerülnek. Van azonban egy különleges szekció is: a „vintage válogató”, ahová a beérkezett ruhák legjobb 1%-a kerül. Ezek a darabok különösen keresettek a menő second hand butikokban, és nem ritkán újra divatot csinálnak abból, amit más már elfeledett.

Mi lesz a teljesen hordhatatlan ruhákból?

Ha a textil már nem hordható – például szakadt, foltos vagy nagyon elhasználódott –, akkor a darálóba kerül. Innen két út vezethet: az egyik az RDF, vagyis az energetikai hasznosítás. Az így ledarált ruhadarabokat erőművekben elégetik, és energiát nyernek belőlük. A másik lehetőség, hogy ipari célokra használják fel őket: például autók hangszigeteléséhez, töltőanyagként vagy tisztítórongyként. Ez már önmagában is sokkal jobb sors, mint a szeméttelep – de ehhez az kell, hogy te jól dönts: ne a kommunális hulladékba dobd a textilt!

Miért fontos ez az egész?

A ruháink előállítása hatalmas környezeti terheléssel jár: rengeteg víz, energia és szennyezés kapcsolódik egy-egy új pólóhoz vagy nadrághoz. Ha ezeket a darabokat elhasználás után egyszerűen elégetjük vagy elásva tároljuk, azzal mindezt az erőforrást elpazaroljuk – ráadásul

sok műszálas textil lebomlás helyett mikroműanyagként szennyezi a földet és a vizeinket.

Hol találsz textilgyűjtő konténert?

A textilgyűjtő konténerek országszerte megtalálhatók. Jelenleg Magyarországon 3000 textilgyűjtő konténer érhető el, és a cél, hogy 2026 végére ez a szám elérje a 6000-et. Tavaly már 1200 új gyűjtőt helyezett ki a MOHU, és a tervek szerint minden 2000 főnél nagyobb településen elérhető lesz ilyen konténer, amennyiben a telepítési feltételek biztosítottak.

Az első ilyen konténerek már megtalálhatók hulladékudvarokban, kiskereskedelmi egységeknél és településeken, de a hálózat folyamatosan bővül. Ha szeretnéd megtudni, hol van a hozzád legközelebbi gyűjtőpont, keresd fel a MOHU térképes keresőjét.

A konténerek telepítésére önkormányzatok és kiskereskedelmi egységek online jelentkezhetnek a MOHU Gyűjtőkonténer igénybejelentő oldalán. Ha egy vállalkozás vagy település szerződést köt, a telepítés ingyenes, és a MOHU alvállalkozója rendszeresen üríti a konténereket.

És mit tehetsz te?

A legegyszerűbb dolog: ha megválsz egy ruhától, ne az otthoni szemetesbe dobd! Vidd el egy MOHU-s textilgyűjtő konténerhez. Ezekből már több mint 2800 van országszerte, és folyamatosan bővül a hálózat. A legközelebbi konténert könnyen megtalálod a MOHU térképes keresőjében. Ezzel egy apró, de nagyon is számító lépést teszel a fenntarthatóság felé. Minden egyes bedobott ruhadarab esélyt kap az újrahasználatra vagy újrahasznosításra – és közben te is teszel valamit a környezetért!


Link másolása
KÖVESS MINKET: