Tiborcz bizalmasa egy nappal az ÁSZ-jelentés előtt lelépett az MNB cégétől
Március 19-én közleményt adott ki a varsói tőzsdén jegyzett GTC Group, amely az MNB alapítványi portfóliójába tartozik. A szöveg szerint Szécsényi Bálint, akit Tiborcz István bizalmasaként tartanak számon, egy nappal korábban, azonnali hatállyal lemondott a cég felügyelőbizottsági tagságáról.
Szécsényi a Válasz Online-nak azt írta,
A HVG szerint Szécsényi egy nappal azelőtt hagyta ott a GTC felügyelőbizottságát, hogy nyilvánosságra került volna az ÁSZ jelentése, amely részletesen bemutatta, mekkora összeget használtak fel a Matolcsy Györgyhöz köthető alapítványok a lengyel cég megvásárlására.
A GTC S.A. nevű társaságot a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány vagyonkezelője, az Optima Befektetési Zrt. vásárolta meg, az ÁSZ szerint túlárazottan.
A jelentés szerint ez az ügylet is szerepel a példák között, amelyek a közpénz eredetű vagyon nem megfelelő kezelésére utalnak.
Az ÁSZ ugyanezen a napon hozta nyilvánosságra azokat a dokumentumokat, amelyek alapján feljelentéseket tett a Matolcsy családhoz köthető jegybanki és alapítványi ügyekben. A GTC Grouphoz is kapcsolódnak olyan esetek, amelyeket a számvevőszék vizsgált.
A jelentés szerint különösen a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány és a Neumann János Egyetemért Alapítvány működésében tártak fel komoly problémákat. Az Optima Befektetési Zrt. úgy kezelte a Pallas Athéné-alapítvány vagyonát, hogy az „átláthatatlan, a valós vagyon értékelését szinte ellehetetlenítő” struktúrában működött, és több százmilliárd forint értékben fektettek be az alapítvány vagyonánál is nagyobb összeget.
A rossz befektetések következtében a vagyon egy része csökkent, miközben az érintett pénzek olyan cégekhez kerültek, amelyek Matolcsy Ádám környezetéhez kapcsolhatók. Az ÁSZ feljelentést tett, az ügyben a Nemzeti Nyomozó Iroda már vizsgálódik.
A GTC az MNB elnökváltása után is Matolcsy György körének ellenőrzése alatt maradt. A Válasz Online korábban azt írta, hogy a céget Matolcsy Ádám magántőkealapos köre irányítja. A társaság egyik csúcsvezetője Gosztonyi Balázs, aki a Matolcsy-fiú volt titkárnőjének férje. A felügyelőbizottságban Sándor Tamás is helyet kapott, aki céges ügyvédként szokta segíteni Matolcsy György fiát.
Szécsényi Bálint és Tiborcz István korábban közös partifotón is szerepeltek. Együtt tulajdonolják az Equilor Befektetési Zrt.-t, amelyben Tiborcz a Gránit Bankon keresztül van jelen. A Gránit Bank többségi tulajdont szerzett az Equilorban, amit Szécsényi vezet.
2023-ban Szécsényi vásárolta meg Tiborcz egyik budai házát.
A Válasz Online kérdéseket küldött Szécsényi Bálintnak arról, hogy miért most mondott le, és jelezte-e valaha felügyelőbizottsági tagként, ha visszaélésgyanút tapasztalt a GTC-nél. Szécsényi egy összefoglaló választ küldött:
„Az általam vezetett, idén 35 éves Equilor Befektetési Zrt. három régiós tőzsdének is teljes jogú tagja, közöttük a varsóinak 2009 óta. A lengyel mellett egyébként a Budapesti Értéktőzsdének 1990, míg a Prágai Tőzsdének 2010 óta teljes jogú tagjai vagyunk. Az Equilornál 25 éve dolgozom, és ebben a két és fél évtizedben széles körű régiós tőzsdei tapasztalatokat szereztem, melynek köszönhetem, hogy több tőzsdei nagyvállalat vezetésében is megfordultam ezen idő alatt. A GTC nyilvános, a varsói tőzsdén jegyzett vállalat, részvényesei 2020-ban választottak meg a felügyelőbizottság tagjának. A megválasztásom óta eltelt öt évben a hivatalos feladataim száma jelentősen megnövekedett, a lemondásom nincs összefüggésben a Állami Számvevőszék azóta megjelent jelentéseivel.”
Arra a kérdésre, hogy észlelt-e bármilyen visszaélésgyanús esetet a GTC-nél, és ezt jelezte-e, nem adott választ.
Forrás: hvg.hu, Válasz Online