Szlovákia átkelőket zár le a magyar határon – tombol a száj- és körömfájás, ismét több ezer állatot le kell vágni
Szlovákia ideiglenesen lezárja a kishatárátkelőket Magyarország felé, miután a hazai hatóságok újabb száj- és körömfájás-fertőzést azonosítottak Levélen. A döntésről Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter tájékoztatta a TASR szlovák állami hírügynökséget.
A szigorítás nem érinti a nagyobb határátkelőket: Rajkánál, Medvénél, Komáromnál és Párkánynál továbbra is lehet majd közlekedni.
A TASR csak ezt a négy átkelőt említette, így nem egyértelmű, mi lesz a Párkánytól keletre eső határszakaszokkal. A rajkai átkelő alatt feltehetően az autópályás átkelőt értette a miniszter, vagyis a régi közúti határt zárhatják le Rajka és Oroszvár között – írja az Új Szó portál.
A magyar hatóságok közben több ezer állatot készülnek leölni, miután Mosonmagyaróvár közelében, Levél településen újra megjelent a ragadós száj- és körömfájás. A Telex szerint 2300 állatot már most likvidálnak a fertőzés miatt.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma szerdán az MTI-nek megerősítette a fertőzést egy 3000 egyedet számláló tejelő szarvasmarha-állományban. A vakcinázás azonnal megkezdődött, és hamarosan a telep felszámolása is elindul. Több korlátozó intézkedést is életbe léptettek a győri és mosonmagyaróvári járásokban.
A hivatal kiemelte: „A járvány terjedésének megelőzésében kiemelten fontos szerepe van a háztáji, fogékony állatok mielőbbi levágásának.” Kedden jelentkeztek az első tünetek az állatoknál, és szerdára a laboratóriumi vizsgálatok is alátámasztották a fertőzést.
Pásztor Szabolcs országos főállatorvos azonnali intézkedéseket rendelt el, köztük a házi vágás lehetőségének kiterjesztését minden fogékony fajra a két érintett járásban. A vágásról előzetesen értesíteni kell a hatóságokat a mintavétel biztosítása érdekében.
A Nébih szerint azért sikerült időben azonosítani a fertőzést, mert az országos felderítés már hetek óta zajlik. Ez segít abban, hogy a vírus terjedését már a kezdeti stádiumban megállítsák.
A hatóságok arra kérik az állattartókat, hogy fegyelmezetten hajtsák végre az előírásokat, és ha lehet, házi vágással is segítsék a járvány megfékezését.