„Szabad ország, szabad oktatás!” – Több százan tüntettek a Belső-Pesti Tankerületi Központ előtt
Demonstrációt hirdettek csütörtökön délután négy órára a Belső-Pesti Tankerületi Központ épülete elé. Az apropó az volt, hogy az eredeti terv szerint az Eötvös József Gimnázium 25 tanára és a Madách Imre Gimnázium 21 tanára ezen a délután személyesen vették volna át a tankerülettől kapott figyelmeztető levelüket. Egyúttal pedig a követeléseiket is át akarták adni a tankerület vezetőjének.
Élőben rögzített közvetítésünk a Facebook-oldalunkon:



Végül azonban csak egy-egy tanárt engedtek be az épületbe mindkét gimnáziumból. A többi pedagógus azt a tájékoztatást kapta, hogy már postázták nekik a figyelmeztető levelüket.
Négy óra után az épületbe beengedett tanárok elmondták, hogy
Először az Eötvös József Gimnázium tanára olvasta fel a petíciójukat, amelyben többek között azt írták: azt szeretnék, hogy a tanítási gyakorlatban a kritikai gondolkodásnak, a szabad véleményalkotásnak legyen elsőbbsége. Elmondták, hogy október 5-én azért tiltakoztak polgári engedetlenséggel, mert a szabadabb oktatásért tett erőfeszítéseik, minden törvényes figyelemfelhívási mód hatástalan maradt és kudarcba fulladt.
- fogalmaztak.
Mint írták, a tankerület vezetője arra hivatkozott fenyegető levelében, hogy a munkabeszüntetéssel a tanárok megsértették a diákok tanuláshoz való jogát. Erre reagálva megkérdezték, hogy ő nem korlátozza vagy csorbítja-e a diákok jogát azzal, hogy olyan embereket fenyeget elbocsátással, akik szakmailag és emberileg is kitűnő munkát végeznek.
- tették fel a kérdést.
Felszólították a tankerületi izgazgatót, hogy ne küldjön tovább fenyegető leveleket a pedagógusoknak, inkább biztosítsa a tanításhoz szükséges eszközöket és feltételeket.
A Madách Imre Gimnázium tanára is felolvasta azt a válaszlevelet, amelyet az iskola pedagógusai együtt fogalmaztak meg a tankerület vezetőjének. Ebben azt írták, hogy azért nyúltak a polgári engedetlenséghez, mert a sztrájkjog nem teszi lehetővé a látható munkabeszüntetést. Cáfolták azt, hogy nem vették fel a munkát október 5-én, mert mint mondták, több órát megtartottak. Egyébként meg nem csak a tanórák megtartása teszi ki a munkájukat, sok pluszmunkát végeznek ingyen.
Szomorúnak tartják, hogy gyakorlatilag ez a fenyegető levél volt az első példa arra, hogy a tankerületi igazgató felvette velük a kapcsolatot, mert az iskola rendezvényein, ünnepségein korábban nem találkozhattak vele. Azt is hangsúlyozták, nem gondolják, hogy egy ilyen súlyos helyzetben az azonnali felmentés lenne a célravezető módszer, hiszen ez a helyzet a diákok és a szülők számára is nyugtalanító. A levél végén azt írták, nyitottak a konstruktív párbeszédre.
A pedagógusok után a Madách Imre Gimnázium egyik diákjának édesanyja szólalt fel, aki úgy fogalmazott:
Hangsúlyozta, hogy most azonnal abba kell hagyni a tanárok fenyegetését. Követelte, hogy a diákokra és a tanárokra is kevesebb terhet rójanak, legyen különálló oktatási minisztérium, és állítsák vissza a sztrájkjogot.
Egy másik szülő is beszédet mondott, akinek a gyereke a Kölcsey Ferenc Gimnáziumba, azon belül is az egyik elbocsátott tanár, Palya Tamás osztályába jár. Elmondta, hogy a pedagógus kirúgása pszichésen nagyon megviseli fia egész osztályát, a szülőkkel együtt abban reménykednek, hogy valahogy mégis visszakaphatják az osztályfőnököt.
- jelentette ki az édesanya, aki többek között azt követelte, hogy vegyék vissza az elbocsátott tanárokat.