HÍREK

Szabad Európa: az EU nagykövetei fontolgatják, hogy elveszik Magyarországtól a soros elnökséget

Sokan úgy vélik, hogy Orbán Viktor átlépte az uniós elnöki hatáskörét a békemisszióval, amire nem kapott felhatalmazást. Nincs mandátuma arra, hogy az EU nevében kapcsolatba lépjen Oroszországgal - mondják.


Orbán Viktor „békemissziója” kiverte a biztosítékot az EU-ban - derül ki a Szabad Európa egyik tudósítójának posztjából. Sokan úgy vélik, hogy az uniós soros elnökség nem erről szól, és Orbán átlépte a hatáskörét. Igyekeznek leszögezni, hogy ezek a látogatások maximum Magyarországot képviselik, de semmiképpen nem az EU-t. Most viszont felröppentek hírek arról, hogy akár el is vehetik a soros elnökség tisztségét Magyarországtól – amire még nemigen volt példa korábban.

Orbán Viktor, amint átvette az Európai Tanács soros elnökségének vándor-tisztségét, azonnal útra kelt és egy sajátos, senki által nem támogatott „békemissziót” folytat az orosz–ukrán konfliktus leállításának érdekében. Első útja már az elnökség másnapján Kijevbe vezette, ahol Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel folytatott órákon át tartó megbeszélést. Pár nappal később Moszkvába utazott, ahol Vlagyimir Putyin orosz elnökkel cserélt eszmét, hogy meghallgassa mindkét háborús fél véleményét a békéről, a tűzszünetről, a veszteségekről és a háború utáni jövőről - emkékeztet az Index.

A misszió nem áll meg, ugyanis Moszkva után Pekingbe utazott a magyar miniszterelnök, ahol Hszi Csing-ping elnökkel találkozott – noha alig két hónapja járt Budapesten a kínai vezető. Ez a találkozó inkább a magyar–kínai gazdasági érdekek egyeztetéséről szólt. Orbán nem állt meg, útra kelt Washingtonba is, ahol július 9. és 11. között találkozót tartanak a NATO-tagállamok állam- és kormányfői.

A magyar miniszterelnök egy ötödik utat is kilátásba helyezett, amely az EU vezetőihez vezetne. A kérdés az, hogy a soros elnökség élén eljut-e még oda Orbán Viktor.

Kedd délután Rikard Jozwiak, a Szabad Európa külföldi tudósítója, X-oldalán megszellőztetett egy információt, miszerint

az EU nagykövetei azt fontolgatják, hogy elveszik Magyarországtól a soros elnökség státuszát. Az uniós nagykövetek szerdán Magyarországról és Orbán Viktor legutóbbi útjairól tárgyalnak, különös tekintettel a moszkvai látogatásra. Nem valószínű, hogy ez megtörténik, de „ismét elővették az elnökség elvételének aktáit”

– írta Jozwiak.

Ez nem az első eset, hogy fontolóra veszik Magyarország elnökségének megvonását, hiszen Orbán Viktor megítélése nem túl jó az uniós tagországok körében. A 7-es cikkely szerinti eljárás folytatását már többször is felvetették az uniós vezetők, mert elegük lett abból, hogy Orbán mindent megvétózott, amit csak lehetett az utóbbi időben. Ez pedig azzal járna, hogy Magyarország szavazati jogát megvonnák, a befagyasztott uniós források pedig továbbra sem kerülnének át a magyar számlákra, amíg a jogállamisági aggályok fennállnak az Európai Bizottság részéről.

Belgium már a soros magyar elnökség előtt kétségbe vonta, hogy Budapest képes ellátni a tisztséggel járó feladatokat, és több alternatív lehetőséget is felhoztak, hogyan vonhatnák meg Magyarország vétójogait – különösen az Ukrajnát támogató döntésekben.

Eközben Moszkva úgy véli, hogy Orbán Viktor a „legjobb közvetítő a nagyhatalmak között” – ráadásul lassan az egyetlen európai vezető, akivel minden fél szóba áll még –, az EU vezetői már nem látják ennyire fényesen a magyar kormányfő magánakcióját. Charles Michel, az Európai Tanács elnöke azonnal leszögezte, hogy Orbán nem az unió nevében jár el, hiszen erre nincsen felhatalmazása.

„Az EU rotációs elven betöltött elnökségének nincs mandátuma arra, hogy az EU nevében kapcsolatot létesítsen Oroszországgal. Az Európai Tanács álláspontja világos: Oroszország az agresszor, Ukrajna az áldozat. Ukrajnáról semmilyen megbeszélés nem történhet Ukrajna nélkül”

– mondta Michel.

Több EU-s ország vezetője szerint a magyar kormányfő átlépte a hatáskörét. Donald Tusk lengyel miniszterelnök értetlenkedve fogadta Orbán moszkvai útját, míg Petteri Orpo finn miniszterelnök szerint zavaró Orbán lépése. Az észt külügyminiszter pedig ellenzi azt, kifejtve, hogy az EU soros elnökségének nem ez a feladata.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Tarjányi Péter: A kormányzat bajban van
Az elemző szerint a változást a Hont-Orbán interjú is megmutatta. Szerinte az új helyzet új módszereket is kíván.


Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő szerint új irányba fordult a kormányzat kommunikációja, és ennek komoly belpolitikai okai lehetnek. Erről a közösségi oldalán írt, miután megnézte Hont András interjúját Orbán Viktorral.

„Végignézve Hont András interjúját Orbán Viktorral számomra egyre biztosabb, hogy más irányba lépett a kormányzat kommunikációja és ennek súlyos belpolitikai okai vannak. Láthatóan nem jók a számok Fidesz oldalon a gazdasági és közvélemény-kutatási mérésekben”

– fogalmazott Facebook-bejegyzésében, amit a 24.hu szúrt ki.

Úgy látja, hogy 15 év után változott a helyzet, és a kormánynak már nem elég, ha a választók csak hisznek a döntéseikben. „15 év után már nem elég hinni, meg is kell győzni az embereket a kormány intézkedései kapcsán. Új helyzet, új módszerek…” – írta.

Tarjányi szerint kimondható, hogy a kormány nehézségekkel küzd. A közvélemény-kutatási eredményekre utalva azt is megjegyezte, hogy a független intézetek egyre nagyobb előnyt mérnek a Tisza Pártnak. Bár a kormánypárti kutatók továbbra is a Fideszt hozzák ki első helyre, a különbség szerintük is egyre kisebb.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Vérbe fulladt a romantika Budapesten: féltékeny volt, halálra szúrta párját egy holland nő
A holland pár Valentin-nap után érkezett Budapestre, de a szerelmes utazás tragédiába torkollott. A nő azt hitte, párja megcsalta, ami miatt végzetes vitába keveredtek.


Wendy és Stefan öt éve éltek együtt, amikor 2024 februárjában Hollandiából Magyarországra utaztak. Budapesti látogatásuk célja az volt, hogy elmélyítsék a kapcsolatukat.

A Kazinczy utcában béreltek egy lakást, majd elmentek vacsorázni, utána pedig egy romkocsmába tértek be, ahol mindketten fogyasztottak alkoholt. Hajnalban visszatértek a szállásukra – írja a Blikk.

A vádirat szerint a 45 éves nő azt látta, hogy partnere egy másik nővel üzenetet vált a telefonján. Úgy gondolta, hogy a férfi korábban viszonyt folytatott ezzel a személlyel, és bár korábban megígérte, hogy nem tartja vele a kapcsolatot, most mégis ezt tette.

A vita heves veszekedéssé fajult, és a felek kölcsönösen ütni kezdték egymást. Wendy végül egy bicskával vállon és háton szúrta Stefánt.

A férfi elvesztette az eszméletét, a nő pedig segítségért kiabált. A szomszédos lakók értesítették a mentőket, de Stefan életét már nem lehetett megmenteni.

Wendy ügyvédje, dr. Enzsöl Péter a Blikknek azt mondta: „Máig nem tudja feldolgozni, hogy mi történt, rémálmai vannak. A vallomása szerint a párjával összevesztek, aki megütötte őt és sokkhatás alá került. Nem akarta bántani, kérte, hogy hagyja abba, de ennél többet nem tudott elmondani, mert az állítása szerint, törlődtek az emlékei.

Nagyon sajnálja a történteket, két gyermeke is van, akik már borzasztóan hiányoznak neki. Csak videóhíváson keresztül láthatja őket.”

Az áldozatnak is két gyermeke van. Lányai jelenleg nem ismerik a részleteket, és már képernyőn keresztül sem láthatják az édesapjukat. Wendy Utrechtből származik, korábban egy kávézóban dolgozott, és nem volt büntetett előéletű.

„Vitatjuk, hogy ölési szándék vezette, jogos védelmi helyzetre hivatkozunk, ami azt jelenti, önvédelemből cselekedett az ügyfelem. Ha ez bebizonyosodik, akár fel is menthetik. Az erőfölényben lévő férfi ütötte meg először. Egyébként nagyon megviselték a történtek, pszichológushoz szeretne fordulni. Azt mondja, hiányzik neki a szerelme, semmiképp nem akarta elvenni az életét”

– mondta az ügyvéd.

Amennyiben Wendy az előkészítő ülésen beismeri a bűncselekmény elkövetését, a jogszabályok alapján 8 év börtönnél súlyosabb büntetést nem kaphat. Az emberölés bűntettét a törvény alapesetben 5-15 évig terjedő szabadságvesztéssel bünteti.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Törvénysértően vehették le Rogán Antalt a szankciós listáról a demokrata szenátorok szerint
Áll a bál az Egyesült Államokban Rogán Antal miatt. Több demokrata szenátor is élesen bírálja a Trump-adminisztrációt, amiért levették a magyar minisztert a szankciós listáról.


Demokrata szenátorok kritizálják a Trump-adminisztrációt, mert szerintük jogszerűtlenül vették le Rogán Antalt az amerikai szankciós listáról. Az ügyet a Politico nemzetbiztonsági hírlevele tárta fel, amelyre Panyi Szabolcs hívta fel a figyelmet.

‼️?? ROGÁN ANTALT TÖRVÉNYSÉRTŐ MÓDON VEHETTÉK LE AZ AMERIKAI SZANKCIÓS LISTÁRÓL

A POLITICO magyar idő szerint tegnap...

Közzétette: Szabolcs Panyi – 2025. április 19., szombat

Jeanne Shaheen, a Szenátus Külügyi Bizottságának, valamint Elizabeth Warren, a Bankügyi Bizottság vezető demokrata tagja szerint

a döntés aláássa az Egyesült Államok korrupcióellenes politikájának hitelességét. Úgy látják, hogy a lépés sérti a Magnyickij-törvényt, amely világosan meghatározza a szankciók megszüntetésének feltételeit.

A törvény előírja, hogy a szankciók feloldása előtt legalább 15 nappal tájékoztatni kell a Kongresszus illetékes bizottságait. A szenátorok szerint Marco Rubio külügyminiszter indoklása nem felel meg azoknak a kritériumoknak, amelyeket a jogszabály rögzít.

A Magnyickij-törvény alapján a szankciók megszüntetéséhez teljesülnie kell legalább egy feltételnek:

  • vagy az érintett személyt felelősségre vonták a korábbi tevékenysége miatt;
  • vagy hiteles információk állnak rendelkezésre arról, hogy nem vett részt az adott cselekményben;
  • vagy az illető bizonyította, hogy megváltoztatta a magatartását, viselte a következményeket, és a jövőre nézve is elköteleződött a szabályok betartása mellett;
  • a szankciókat akkor is fel lehet oldani, ha az az Egyesült Államok nemzetbiztonsági érdekeit szolgálja.

A hivatalos indoklás szerint a Rogán Antal elleni szankciók megszüntetésének oka az volt, hogy megváltoztak az Egyesült Államok nemzetbiztonsági érdekei – írta Panyi Szabolcs. A szenátorok ezzel kapcsolatban úgy fogalmaztak: amíg nem történik meg a Kongresszus hivatalos tájékoztatása, a döntés törvénytelennek számít.

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Az Egyesült Államok elismerheti, hogy a Krím félsziget az oroszoké
A Krím hivatalosan Ukrajna része, de Oroszország 2014-ben megszállta és magához csatolta a félszigetet.


Az Egyesült Államok kész lehet elismerni az orosz ellenőrzést a Krím félsziget felett egy szélesebb körű békemegállapodás részeként – írja a Bloomberg, amely az ügyet ismerő forrásokra hivatkozott.

A Bild is arról ír, hogy információik szerint Trump és tanácsadói fontolgatják, hogy az amerikai adminisztráció hivatalosan is elismerje a Krím félszigetet Oroszország részeként.

A Krím hivatalosan Ukrajna része, de Oroszország 2014-ben megszállta és magához csatolta a félszigetet.

Donald Trump pénteken azt mondta: Amerika „passzolni” fogja a további orosz–ukrán háborús tárgyalások közvetítését, ha Moszkva vagy Kijev „nagyon megnehezíti” a békemegállapodás elérését.


Link másolása
KÖVESS MINKET: