Sümegi vár: megtudhatod, hogy éltek a középkori lakói, miközben gyönyörű panoráma tárul eléd
A Balaton északi partjától mintegy félórás autókázásra található
Egy csendes, hűvös, de szép napos délelőttön kiváló kirándulási célpontnak bizonyult a Sümegi vár.
Már az odaút is megérte, hiszen gyönyörű vidéken vezet az út a Balaton-felvidéken. A vár egy 270 méter magas, kúp alakú mészkőhegy tetején néz le a városra és a vidékre. A 125 méter hosszú és 80 méter széles, belsőtornyos lakóvár lábánál található parkolóból egy kissé meredek, kövekkel kirakott gyalogút vezet fel. (Érdemes kényelmes túracipőben érkezni, és óvatosan lépkedni, mert a kövek bizony néha csúsznak.)
A várkapunál a pénztárban kis eligazítást is kapunk, merre érdemes nekiindulni a vár "bevételének", hol lehet megpihenni, honnan a legjobb a kilátás a vidékre, és mit nem szabad semmiképpen kihagyni. Ha alaposan szeretnél szétnézni, és van kedved kicsit lepihenni, pár falatot enni is, és ha te is minden szögletet lefotózol, és minden információs táblát átböngészel (amit egyébként ajánlott megtenni), akkor bizony szánj rá pár órát a Sümegi várra.
A belső udvarból célszerű azonnal fellépcsőzni a várfalra, hogy lásd, miért is építhették ide őseink ezt az erődítményt. A panoráma tényleg pazar, és a szeles időnek köszönhetően a pára sem zavarta a messze látást. A fal mentén végig sétálva aztán irány a tornyok és a lakóterek felfedezése. Megtudhatjuk, milyen volt a régi konyha és pékség, milyen fegyvererrel védekeztek, hogy nézett ki az őrség szobája és az udvarbíró lakása.
Képgaléria: A Sümegi vár (Kattints a képre)
Képgaléria: A Sümegi vár belseje (Kattints a képre)
Képgaléria: Kiállítások a Sümegi várban (Kattints a képre)
Az impozáns vár története több évszázadot ölel fel, amelyek során több építkezés és bővítés formálta, miközben kulcsszerepet játszott a térség védelmében.
IV. Béla király parancsára a veszprémi püspök ekkor kezdte el a vár építését. Az első, azaz az Öregtorony alsó szintje ekkor készült el. A 14. és 15. században a várfalakat és a fellegvár védelmi rendszerét fokozatosan megerősítették. A 15. században, Gathalóczy Mátyás, Vetési Albert és Vitéz János püspökök irányítása alatt jelentős bővítések valósultak meg, többek között a vár előtti fennsíkot körülvevő magas falak, a palota és a kápolna is. Később 1553-ban építették meg a vár legkorszerűbb védőművét, a Kövess-bástyát, amely a kor legmodernebb erődítményévé tette Sümeget.
A 14. században a Kőszegi család birtokába került, majd Anjou Károly hadjárata döntötte meg uralmukat. 1440 nyarán, a Luxemburgi Erzsébet királyné pártján álló nemesek ostromolták meg, de nem jártak sikerrel. A 16. század közepén, miután a veszprémi püspök a várba menekült a török támadások elől, a várat tovább erősítették. 1605-ben Bocskai István hajdúserege elfoglalta a várat, és ott megölte Újlaky Miklós püspököt. A Rákóczi-szabadságharc idején, 1705-től a vár a kurucok bázisaként működött, és a falai között ekkor lőport is gyártottak. A vár sorsa a kurucok vereségével pecsételődött meg. 1713-ban a császári csapatok felgyújtották és lerombolták.
A következő évszázadok harcai és az időjárás is megtette a maga pusztító mukaáját. A romos várban az 1960-as években indult el a régészeti feltárás és az erődítmény állagmegóvása, ám valódi felújítások csak 1989 után kezdődtek meg. Végül az 2022-es nagyszabású munkák után adták át jelenlegi állapotában. A várban új interaktív tárlatokat alakítottak ki, ezek segítségével a látogatók visszarepülhetnek a középkori vitézek világába.
Ma a Sümegi Vár történelmi emlékeket őrző feladata mellett aktív kulturális központ is. Nyaranta látványos várjátékokkal idézik fel a középkori életet. A vár területén kiállítások, programok, lovas műsorok, háziállat bemutató, boros pince is látható.
A Sümegi Vár nemcsak a történelem szerelmeseinek, hanem minden érdeklődőnek ajánlott, aki egy izgalmas, interaktív módon szeretné felfedezni a múltat, miközben csodálatos panorámában gyönyörködik. A vár látogatása valódi időutazást kínál, amely nemcsak az épület történelmét, hanem a környék gazdag kulturális örökségét is bemutatja.
Bővebb információk: ITT