HÍREK
A Rovatból

Sulyok Tamás hosszú hagyományt szakított meg, újév napja helyett karácsonykor mondott beszédet – az összefogásról és a közösségek erejéről beszélt

Szóba kerültek a modern életünkkel járó kihívások és a béke fontossága is a mai háborús időkben.


Az államfő azt mondta, az elmúlt időszakban az vált szokássá, hogy a köztársasági elnök az év kezdőnapján fogalmazza meg a nemzetnek szóló üzenetét, azonban a megszokott hagyományt kissé átformálva „nem az év eleji derű mámorában, hanem a karácsony meghitt örömében” szól a magyarokhoz.

Sulyok Tamás a karácsonyt az év azon időszakának nevezte, amikor azok az emberek is közösséget keresnek másokkal, akik egyébként az esztendő többi részében erre nem annyira fogékonyak.

Az államfő hangsúlyozta, hogy az ünnepek jelentős és szép szerepet játszanak a családok, közösségek, valamint a nemzet önmeghatározásában, kiemelt helyük van az életünkben, identitásunk kialakításában és fenntartásában, illetve abban is, hogy a közösségi tudat fennmaradjon, élő legyen.

A karácsony egyúttal felerősíti a generációs kötelékeket - mondta. Az ilyenkor elmesélt, felidézett régi történetekkel, nagy becsben tartott emlékes dobozokból előkerülő fényképekkel megidézzük őseinket, „belső utakon” jutunk el az ünnephez. Ezzel mintegy biztosítva a fiatal generációt arról, hogy a család volt, van és lesz, létezik a múltban, a jelenben és a jövőben is – jelentette ki Sulyok Tamás.

A köztársasági elnök rámutatott: nem csak a családi, rokoni vagy baráti szálak kötik össze az embereket. Minden nemzet is „közösség alapú egység”

– hangsúlyozta.

Mi, magyarok egyenként úgy kapcsolódunk egymáshoz, hogy közben egy vagy több közösség részei is vagyunk, amelyekben „elkísérjük egymást a születéstől a halálig”. Ezek azok a nemzetet alkotó alapegységek, amelyekből ezredéven keresztül építő ötletek, előremutató tervek, határozott tettek és korok kihívásaira adott jó válaszok születnek, amelyekből generációról generációra fakadt a magyar jövő – jegyezte meg az államfő.

Felhívta a figyelmet arra, hogy manapság a közösségeink halványulni, erőtlenedni látszanak. Napjaink megpróbáltatásai – vagy épp ellenkezőleg, kényelmi vívmányai – először az emberi kapcsolatokat kezdik ki. A gazdasági nehézség bezárkózásra, a békétlenség elzárkózásra késztet, a technológiai fejlődés adta lehetőségekkel pedig – ha rosszul élünk velük – könnyen kizárhatjuk magunkat az élet valóságából – fejtette ki.

„Ma már az ember meg tudja találni annak is az előfeltételeit, hogy ne legyen szüksége másokra, hogy ne kelljen a másikra számítania. De vajon akkor őrá lehet-e?”

– tette fel a kérdést.

Sulyok Tamás szerint megtartó, inspiráló és bátorító közösségekre óriási szükségünk van ma is, mert csak egymást erősítve élhetünk, juthatunk egyről a kettőre.

Az egyik legnagyobb kihívásként szólt a fizikai és mentális egészség megőrzéséről, főként az életmódból, modern életkörülményekből fakadó egészségkárosító és „lélekromboló” hatásokkal szemben. Ezek fenntartásához szükségünk van megtartó, segítő, támogató közösségre, embertársainkra – szögezte le.

A köztársasági elnök arról is beszélt: a háborús konfliktusok miatt már évek óta biztonsági fenyegetettséggel szembesülünk. A béke mellett is csak együtt, egységben állhatunk ki mindannyiunkért, köztük azokért a kárpátaljai magyar közösségekért is, amelyeknek már a harmadik békétlen karácsonyukat kell megélniük – hangoztatta.

Bár a globális folyamatokban a magyarok csupán saját súlyuknak megfelelő tényezők lehetnek, mégis számít, és más nemzetek számára is példaadó az a határozottság, amelyet egységesen mutatnak a béke kérdésében – jelezte.

„Ha már a külső békét hirdetjük, akkor nemzetünk belső békéjére is figyelemmel kell lennünk, nem engedhetjük, hogy bármilyen érdekből is megosszanak vagy kijátsszanak minket egymás ellen”

– fogalmazott.

„Sose tekintsünk egymásra, a másik magyarra ellenségként” – hangsúlyozta Sulyok Tamás, aki szerint egy egészségesebb és békésebb nemzet lehetne a cél 2025-re.

Az államfő szólt arról is, hogy egy nemzet sikere nem csupán gazdasági vagy politikai eredményekben mérhető, hanem abban is, hogy milyen erősek a közösségei, milyen mértékben képesek a tagjai összetartani és segíteni egymást. Nemzeti megmaradásunk „leghatásosabb fegyvere” a közösségben maradás – jelentette ki. Hozzátette: ehhez meg kell óvnunk azokat a közösségeket, amelyeket már felépítettünk, ott pedig, ahol nincsenek, vagy pedig elsorvadtak, újakat kell teremtenünk.

Sulyok Tamás kiemelte: ha közösségeink sikeresek, akkor a nemzet is sikeres. Összetartozásunk aktív nemzeti közösséget feltételez, nem egymás melletti létezést, hanem együttélést, és ennek minden közöttünk levő különbség ellenére is érvényesülnie kell – mondta.

Lehetünk mi hősök és szabadságszeretők, vagy kreatívak és találékonyak, dolgozhatunk keményen és hozhatunk létre nagy dolgokat, mint ahogy azt évszázadok tanúsága is mutatja a magyarokról, de egyenként, egymástól elválasztva nem sokra megyünk – jegyezte meg hozzáfűzve, hogy minden küzdelem és fáradság csak „a másikkal való relációban érvényes”.

Idézte József Attilát, aki azt írta: „hiába fürösztöd önmagadban, csak másban moshatod meg arcodat”.

A köztársasági elnök hangsúlyozta: a Magyarország előtt álló kihívásokban, nemzetünk próbatételeinél szükség van arra, hogy az egymáshoz tartozás gyakorlatát újra elsajátítsuk, és ez nem generációs, politikai, gazdasági, vélemény- vagy értékkülönbség kérdése.

„Ha szorosan tartjuk a másikat, ő is megtart minket”, és akkor jobban haladunk, nagyszerűbb dolgokra lehetünk képesek, szebb életet élhetünk – mondta.

„Minden különbségtől függetlenül kalkuláljuk bele egymást az életünkbe” – kívánta a köztársasági elnök beszédét azzal zárva, hogy Isten áldja Magyarországot, a magyar közösségeinket és minden magyart.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Orbán Viktor szerint elkerühetetlen, hogy a vejét és Mészáros Lőrincet támadják, mert ő támadhatatlan
Tiborcz Istán és Mészáros Lőrinc ismertsége egy politikai támadás eredménye - mondta a miniszterelnök az Öt című YouTube műsorban. Úgy látja, megtámadásuk a demokrácia szükségszerű következménye.


Hont András műsorában felmerült Mészáros Lőrinc és Tiborcz István meggazdagodása.

„Szerintem nem ezek az emberek futották be a legnagyobb karriert, hanem sokan mások is, de az ő ismertségük egy politikai támadás eredménye” - mondta róluk a miniszterelnök.

„Miután én támadhatatlan vagyok, nem foglalkozom üzleti ügyekkel, sosem foglalkoztam vele, annyim van, amennyim, ezt mindenki tudja és ismeri, úgy élek, ahogy élek, engem nem lehet támadni ilyen ügyekkel. Akkor mit kell csinálni? Emberekkel kell kapcsolatban hozni a miniszterelnököt, akik viszont támadhatók.”

Orbán Viktor szerint ez az oka annak, hogy mindez most téma.

„A 2002-es választáson Simicska Lajost támadták, meg az édesapámat, most meg Mészáros Lőrincet, meg a vejemet. Ez elkerülhetetlen, a demokráciának és az ellenzék létezésének egy szükségszerű következménye.”

A beszélgetésben szóba került az is, hogyan segíthette álláshoz Magyar Péter az államigazgatásban akkori felesége, Varga Judit.

Orbán Viktor szerint ezt nem lehetett megakadályozni.

„Most arról beszélünk, hogy egy miniszter el tudja-e intézni, hogy az egyébként minden formális képesítéssel rendelkező házastársa kapjon egy jó állami állást. Jelentem, el tudja intézni.”

Megismételte, hogy március 15-én szerinte Magyar Péterről beszélt, amikor poloskázott.

A Matolcsy-ügyről annyit mondott, ha ő ellenőrizhette volna, „akkor itt nem történtek volna olyasmik, amik állítólag történtek.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Orbán Viktor: Ha elütne reggel a villamos, maga az egész gépezet néhány szomorú könnycsepp elmorzsolása után ugyanúgy működne, mint velem
A miniszterelnök szerint a gépezet minden alkatrésze cserélhető, beleértve a fejét is. Orbán Viktor az Öt című YouTube műsorban volt Hont András vendége. Arról is beszélt, a mostani rendszert túlzás egy személy nevéhez kötni.


A műsor elején Hont András azt mondta, Orbán Viktor tulajdonképpen véletlenül adott nekik interjút, mivel Orbán Balázst szerették volna meghívni, de ezt a kérést elküldték a Miniszterelnökségnek is. Nem sokkal később jelentkeztek, hogy Orbán Viktor elfogadja a meghívásukat.

A beszélgetés elején kiderült, Orbán Viktor minden reggel egy órát át tart megbeszélést Rogán Antallal és Gulyás Gergellyel, ilyen értelemben ők állnak hozzá a legközelebb, és szerinte ezért került épp Rogán Antal a Biden-adminsztráció szankciós listájára.

A miniszterelnök Donald Trumpról azt mondta, azt csinálja, amit megígért, és ez sokkolja Európát. A miniszterelnök JD Vance-re úgy gondol, mint az amerikai politika hosszabb távú meghatározó alakjára. Orbán Viktor szerint ugyanis amit most látunk, az nem Trump négy évéről szól, szerinte „ez a 12 év első 4 éve.”

„Én ezt még mind látni fogom. Hogy honnan nézem, majd a magyar választópolgárok eldöntik.”

A vámháborúról azt mondta, ismerjük az elejét és tudjuk a végét, az, hogy közben mi történik, nem érdekes. Protekcionista, patrióta rendszer alakul ki, amely minden országgal más kulcsokba állapodik meg. Az is lehet szerinte, hogy az ágazati és termékpálya-vámokon túl cégek szintjén állítanak vámtarifákat.

„A vámok hátrányt fognak jelenteni, de ezt ellensúlyozó egyéb gazdasági kérdésekről tárgyalunk.”

„A Nyugat ezt a háborút elvesztette” - mondja Ukrajnáról.

Szerinte egyértelmű, hogy ez egy proxy-háború, az európai vezetők nem merik bevallani, hogy ezt a háborút elveszítették. Az amerikaiak helyzete annyival könnyebb, hogy Trump sosem akarta ezt a háborút.

A hajlandók koalíciójából valóban kihagyják Magyarországot, oda „ha hívnának, se mennénk" -mondta Orbán Viktor. A közös európai haderővel kapcsolatban viszont a magyar kormány az egyik kezdeményező.

Az unió vezetői szerinte legkésőbb 2030-ig fel akarják venni Ukrajnát az Unióba. Ezt a magyar kormány ellenzi. „Nem tudjuk, mekkora a területe, nem tudjuk, mekkora a népessége, és nem tudja magát fenntartani” - mondta a miniszterelnök Ukrajnáról.

Erről most megkérdezik az embereket. Hogy miért nem népszavazás formájában, arra Orbán Viktor azt válaszolta: „A magyar alkotmány kizárja, hogy nemzetközi szerződésekről népszavazással döntsünk. Ezt kinyitni veszélyes.”

Kollár Kinga beszéde is szóba került, Orbán Viktor szerint „ezzel a beszéddel a magyar baloldal elásta magát hosszú időszakra”.

Arra a kérdésre, hogy létezik-e Orbán-rendszer, azt válaszolta, „van, az a kérdés, hogy nevezzük." Az biztos, hogy 2010 óta új rendszer van.

„Szerintem túlzás egy személy nevéhez kötni.”

Orbán Viktor úgy látja, 2010 óta nemzeti rendszer van, ami eltér attól, ami Nyugat-Európában van.

„Abban az értelemben semmi sem múlik rajtam, hogyha elüt reggel a villamos, vagy amikor kimegyek, a gépezet, ami az országot működteti, nevezzük kormányzati gépezetnek, néhány szomorú könnycsepp után ugyanúgy működne, mint velem.”

Szerinte a kormányzati gépezet minden alktrésze cserélhető, „beleértve a fejét is.”

„Biztos, hogy nem lenne olyan maga a kormányzati rendszer, mint most, de lényegét tekintve ez nem változna” - fogalmazott. Szerinte nagyon komoly generációváltást hajtottak végre, úgy látja, 40 és 50 év közötti, a politikában fiatalnak számító, első osztályúan kiképzett, rendkívül jó képességekkel és komoly kormányzati tapasztalatokkal rendelkező generáció áll mögöttük.

„Ennek két hölgytagják elvesztetük egyébként, ezért most inkább férfiak vannak benne.”

„Én mindig is úgy gondolkodtam a Fidesz vezetéséről, vagy az ország nemzeti erőinek az összefogásáról, hogy azoknak a jövője és a sorsa sohasem múlhat egyetlen emberen, vagyis azon, aki vezeti.”

Azt elismerte, hogy ennek teljesen az ellenkezőjét érzékelik az emberek, úgy látják, minden rajta múlik. De ennek az oka szerinte az alkotmányos rendszer. A kormányon belül nagyon erős a miniszterelnök szerepe, ezt a német rendszerből vettük át. „Ez egy bombaiztos demokratikus rendszer”, ami a stabilitást a miniszterelnök körül hozza létre.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Orbán Viktor: A Tisza Párthoz dől a pénz, ez egy szuverenitásvédelmi probléma
Orbán Viktor szerint Magyar Péter pártját külföldről finanszírozzák. Ugyanakkor hozzátette, a kormány senkit sem zár ki a választásból.


Az Öt című YouTube műsorban a miniszterelnök arról beszélt, hogy a Tisza Párthoz „dől a pénz". Orbán Viktor szerint „a baloldali oligarchák megjelentek ebben a világban.” De nemcsak ők.

„Ez egy szuveneritásvédelmi probléma. Az egész jelenség egy külföldről finanszírozott, külföldről fenntartott dolog. Megjelentek a baloldali oligarchák, és meg ott van az Európai Unió.”

A miniszterelnök szerint most jelentek meg a számok, hogy az EU költségvetéséből tízmilliárdokat osztottak szét politikai erők között.

„A Tisza Párt nem egy magyar párt, egy brüsszeli párt. A szuveneritásvédelemnek ez egy nagy kihívás majd a következő időszakban, mert van egy olyan párt, ami vállaltan a brüsszeli gazdáinak az akaratát hajtja majd végre, ha lehetőséget kap.”

Orbán Viktor szerint azt kell elérni, hogy ne kapjana erre lehetőséget. Magyarországon ugyanakkor a kormány senkit nem tud kizárni abból a lehetőségből, hogy elinduljon a választáson, „és én hallani sem akarok ilyesmiről” - mondta a miniszterelnök. Ha valaki megsérti a törvényeket, azt „az igazságszolgáltatás rendezi.”

A Tisza Párt szerinte egy komolyan veendő kihívás, ami egy kategória az előző ciklusban az összellenzéki kihívással.

„Az Összefogás 2021 őszén előttünk volt. Utólag nagyon megvertük őket, de az egy nagyon komoly erő volt.” Külföldről támogatták őket, mögöttük álltak a baloldali oligarchák, a médiaháttér. Orbán Viktor szerint nagy teljesítmény, hogy akkor tudtak győzni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
„Ez az állattenyésztés Armageddonja” - ezt mondta korábban az a gazda, akinek a marhatelepén most megjelent a rettegett kór
A hatósági vizsgálat megerősítette a gazdák félelmét: valóban megjelent a rendkívül fertőző száj- és körömfájás vírus Rábapordányban.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. április 17.



Fertőtlenítő szőnyegeket helyeztek el a Győr-Moson-Sopron megyei Rábapordány határában, miután felmerült a gyanú, hogy megjelent a ragadós száj- és körömfájás vírus a településen. A hírt a falu polgármestere is megerősítette az RTL Híradónak.

A helyiek már a rendőrautók jelenlétéből is arra következtettek, hogy komoly gond lehet. A vírus gyorsan terjed, a lakosság hamar értesült róla, hogy náluk is felütötte a fejét a fertőzés. A közelben lévő szarvasmarhatelepnél rendőrségi ellenőrzés zajlott, a helyszínt senki sem közelíthette meg.

„Ez az állattenyésztés Armageddonja”

– fogalmazott nemrég Bóna Szabolcs rábapordányi vállalkozó a Házon Kívül című műsorban. Szerinte a vírus rendkívül fertőző, levegőben is terjedhet, de madarak és vadállatok is továbbvihetik, ezért az érintett állatokat azonnal le kell ölni.

A térségben ez már a harmadik telep, ahol megjelent a vírus. Emiatt a gazdák bezárták az állataikat, a szarvasmarhatelepeken szigorú szabályokat vezettek be. Bóna Szabolcs azt mondta, telepére senki sem léphet be:

„Az én kollégáim azok benn laknak a telepen, akik az állatok ellátásával foglalkoznak, 0-24 órában az ellátásukról gondolkodunk” – mondta Bóna Szabolcs.

Mindezek ellenére a vírus valószínűleg eljutott a telepre, amit Visy László, Rábapordány polgármestere is megerősített:

„A vírus megjelenésének gyanúja merült fel, tudomásom szerint mintát vettek, az állatból és azt Pesten vizsgálják a laboratóriumban”

– mondta Visy László, a település polgármestere. Végül csütörtök délután a fertőzést az agrárminiszter is megerősítette:

Közben Bábolnán – ahol korábban már leöltek állatokat a fertőzés miatt – lakossági fórumot tartottak. Többen attól tartanak, hogy ismét a településükre szállítanák a beteg állatokat. Néhány helyi lakos akár élőláncot is vállalna, hogy ezt megakadályozzák:

„Nem tojással szeretnék dobálni, nem kövekkel, nem kiabálni szeretnék, leülni a földre, összebilincselni magunkat, vigyenek be! Van 50 ezrem a büntetésre, nagyon mást nem tudnak csinálni.

Ezzel nem felbujtani szeretném itt a tömeget, hanem elmondani, hogy az emberek értsék már meg azt, hogy ne a fejünk felett döntsenek” – mondta a fórum egyik résztvevője.

A bábolnaiak azt szeretnék, ha a kormány kártalanítaná őket, és azt is kérik, hogy a leölt állatokat ezentúl ne az ő településükre szállítsák.

Az RTL Híradó riportját itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET: