Tudósok harcolnak Stephen Hawking agyáért
Március 14-én, 76 éves korában halt meg Stephen Hawking, világhírű tudós.
Pár nappal később pedig már azon vitáznak a tudósok, hogy ki vizsgálhassa meg Hawking agyát, és múzeumok is harcba szálltak azért, hogy legalább egy részét kiállíthassák.
A kutatóintézetek, egyetemek, múzeumok szeretnék a családtól megszerezni a jogot arra, hogy a tudós szürkeállományát megvizsgálhassák, és kideríthessék többek között azt, hogy hogyan tudott a betegségével ilyen hosszú ideig élni.
Hawking-nál 21 éves korában állapítottak meg, hogy motoros neuronbetegségben szenved, aminek következtében a mozgatóidegei fokozatosan elsorvadtak. Az orvosok kezdetben csak pár évet jósoltak neki. Állapota romlása miatt 1969-ben egy speciális kerekesszékbe kényszerült. Miután beszélni sem tudott már, egy gép segítségével kommunikált a külvilággal. Mindeközben elméje tiszta maradt, és rengeteget tett a tudományos fejlődés érdekében.

A tudósok szerint azt már tudni lehet, hogy az agya sokkal kisebb része degenerálódott, mint azt korábban gondolták, de ezzel a betegséggel elvileg nem tudnak ilyen sokáig életben maradni a betegek. A kutatók, tudósok most ezért is szeretnék megvizsgálni az agyát, hátha erre magyarázatot találnak.
Múzeumok és például a Oxford és a Cambridge tudományos közössége is szeretné kiállítani Hawking agyának egy darabját. Az embereket ugyanis érdekli egy-egy zseni, vagy híresség létfontosságú szerve.
Stephen Hawking családja még nem nyilatkozott arról, hogyan döntenek, de egyes tudósok szerint a család valószínűleg felkészült az ilyen jellegű kérésekre.