Eddig sertéseket fertőzött a szupervírus, de kutatók szerint az emberre is veszélyes lehet
Potenciálisan veszélyt jelenthet az emberre az a vírus, amely egyelőre csak disznókban okoz hányást és hasmenést, de kísértetiesen hasonlít a SARS- és MERS-járványok okozóira - írja az Origo.
A csak nemrégiben felfedezett vírus a laboratóriumban könnyen fertőz emberből és egyéb fajokból származó sejttenyészeteket is – állapították meg az Ohiói Állami Egyetem munkatársai. A kutatók tartanak attól, hogy a kórokozó előbb-utóbb a természetben is megteszi azt az ugrást, amelyre laboratóriumi körülmények között képes volt.
Akkor viszont súlyos járványra számíthatunk az emberek vagy a haszonállatok körében.
A disznók deltakoronavírusát eredetileg kínai sertésekből tenyésztették ki 2012-ben, de akkor még nem hozták összefüggésbe semmilyen betegséggel. Gondot először 2014-ben okozott Ohióban, azóta a világ több pontján felütötte a fejét. A fiatal fertőzött sertéseknél heveny hasmenés és hányás formájában jelentkezik a betegség, amely egyes esetekben akár végzetes is lehet. Emberi megbetegedésről egyelőre nem érkezett jelentés, de a tudósok szerint fennáll ez az aggasztó lehetőség.

"Minden újonnan feltűnő koronavírus aggodalommal tölt el bennünket, mert tudjuk, mekkora kárt tudnak tenni az állatokban, és tartunk az emberre való átugrás lehetőségétől is."
- nyilatkozta Linda Saif, a megelőző állatorvostan egyetemi tanára.
"Eredményeink nem bizonyító erejűek arra nézve, hogy a vírus csakugyan megfertőzhet és megbetegíthet más fajokat, de nyilván ez az, amire kíváncsiak vagyunk" - tette hozzá a kutatónő. Mint elmondta, emberek vérében fognak a vírus elleni antitestek után kutatni. Ha találnának ilyeneket, az egyértelmű bizonyítéka lenne annak, hogy a vírus már természetes úton is megfertőzött embereket.