HÍREK
A Rovatból

Ruszin-Szendi szerint Orbán Viktor még meg is dicsérte ukrajnai útjáért, amivel most a honvédelmi miniszter támadja, ráadásul a miniszter végig ott ült mellette

A volt vezérkari főnök elmondta, hogy sem fizetést, sem szállást, sem autót nem kap a TISZA Párttól. A miniszter ugyanis azzal vádolta, hogy a tábornok azért igazolt Magyar Péterékhez, mert már nincs meg a többmilliós fizetése.


Ruszin-Szendi Romuluszról a honvédelmi miniszter azt állította, hogy felhatalmazás nélkül egyeztetett ukrán politikusokkal. A volt vezérkari főnök azonban azt közölte, hogy nemcsak engedélye volt az ukrajnai tárgyalásaihoz, de még dicséretet is kapott érte a miniszterelnöktől. Sőt, Szalay-Bobrovniczky Kristóf jelenlétében számolt be az útról a Orbán Viktornak.

Ruszin-Szendi Romulusz korábban elmondta: "A nagyvárosokban leültem a politikai vezetőkkel tehát Ogyessza polgármesterével, Harkov polgármesterével, hogy ők hogy látják".

Az RTL Híradnónak elmondta:

"Engedélyt kértem, hogy menjek, nem tárgyaltam, semmifajta megegyezés nem született, semmit nem ajánlottam. Miután hazaértem, az ő jelenlétében és több más vezető jelenlétében szóban jelentettem miniszterelnök úrnak ezekről az információkról, aki megköszönte és megdicsért". Szalay-Bobrovniczky miniszter pedig ott ült mellette - mondta.

A honvédelmi miniszter viszont úgy vélte, hogy a Magyar Péterrel folytatott beszélgetésben a tábornok leleplezte magát, hogy az ukránok megsegítéséről tárgyalt, szintén felhatalmazás nélkül.

Erről a TISZA Párt politikusával folytatott beszélgetésben azt mondta: "Én mindig mondtam a vezérkar-főnökökkel, a NATO-ban meg az EU-ban ültünk le, én mindig mondtam, hogy gyerekek, tudnánk segíteni Ukrajnának? Tudnánk, amiket az előbb mondtam, tehát az erő a mi oldalunkon van".

Roszin-Szendi állítja, hogy ő arról beszélt, hogy bár lenne ereje a NATO-nak, nem avatkozhat be a konfliktusba egy nukleáris nagyhatalom ellen.

A Híradónak azt nyilatkozta:

"A kontextusból kiragadott részmondatokba kapaszkodott bele miniszter úr". Úgy vélte, hogy bár az erő megvan a NATO-nak, "de mégsem, mert ez volt a NATO-álláspont, és a magyar álláspont is, hogy aktívan nem veszünk részt ezekben a tevékenységekben"

- magyarázta.

Az RTL Híradó kérdéseire a kormány azt közölte: "Ruszin Szendi Romulusz ukránbarát és háborúpárti". A miniszter szerint a tábornok azért igazolt a TISZA Párthoz, mert már nincs meg a többmilliós fizetése.

A volt vezérkari főnök azonban azt mondta, hogy "Én a Tisza Párttól semmit nem kapok. Sem fizetést, sem szállást, sem autót, semmit".

Magyar Péter viszont azt közölte, hogy "Pont egy olyan miniszter vádolja ezzel Ruszin-Szendi Romuluszt, aki egyébként tízmilliárdokkal gazdagodott a Nemzeti Együttbűnözés Rendszerének köszönhetően, gyárakat, kaszinókat és most éppen egy másfél milliárdot érő balatoni birtokot harácsolt össze... Le kell mondania haladéktalanul".

A Híradó hozzátette, hogy a TISZA Párt vezetője arra célzott, hogy a miniszter korábban vasúti járműjavítót és repülőgépgyárat vett, amelytől a magyar kormány kiképző repülőket rendelt. Valamint Garancsi Istvánnal együtt övék lett Andy Vajna öt kaszinója. Nemrégiben pedig a Balatonon vett egy birtokot és borászatot. Majd kinevezése után a kaszinórészesedését Habony Árpádnak, a járműjavító és a repülőgépgyártó céget Hernádi Zsoltnak, a MOL elnök-vezérigazgatójának adta el. Legfrissebb vagyonbevallásában 1 milliárd forintos megtakarítás szerepel.

VIDEÓ: Az RTL Híradó beszámolója


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Donald Tusk keményen beszólt Orbánnak: „Európa árulója vagy hasznos idióta”
A lengyel miniszterelnök éles szavakat fogalmazott meg magyar kollégájára. Történelmi párhuzamot is vont egy görög árulón keresztül.


Donald Tusk lengyel miniszterelnök egy új európai biztonsági formátum kialakításáról beszélt, amelyben Törökország szorosabb bevonására is törekednének. A politikus szerint diplomáciai offenzívára van szükség, hogy Európa biztonságát megerősítsék. Emellett bejelentette, hogy a lengyel kormány tervezi az alapvető katonai kiképzés bevezetését minden felnőtt férfi számára.

Tusk a szokásos diplomáciai nyelvezetet félretéve éles kritikát fogalmazott meg Orbán Viktorral szemben, aki az Európai Tanács tegnap esti ülésén nem volt hajlandó aláírni az Ukrajnával kapcsolatos megállapodást.

A lengyel miniszterelnök szerint Oroszország arra törekszik, hogy „az európai érdekek árulóit vagy hasznos idiótákat” használja fel a nyugati országok közötti megosztottság előidézésére.

„Ön sem akart volna tegnap Orbán Viktor bőrében lenni... miután a svédek, a dánok, a franciák, mindenki, kivétel nélkül – a szlovák [Robert Fico] hallgatott ugyan, de végül velünk szavazott – Ukrajna jövőjéről beszélt”

– mondta Tusk az újságíróknak.

Tusk, aki maga is történész, egy történelmi példával is érzékeltette mondanivalóját. A görög Ephialtész árulására utalt, aki Kr. e. 480-ban a thermopülai csatában a perzsáknak szolgáltatta ki honfitársait.

„Végül mind azok megvetették, akik felbérelték, mind pedig azok, akiket elárult” – mondta a lengyel miniszterelnök.

(The Guardian)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Több mint száz magyar tudós állt ki Ukrajna mellett és a magyar kormány politikája ellen – Jeszenszky Géza Ungváry Krisztián is köztük van
Az aláírók nagy többsége már három éve is kiadott egy hasonló nyilatkozatot, de a mostanit megtoldották aktuális mondatokkal, például az Egyesült Államok szerepéről.


Három éve, nem sokkal az orosz-ukrán háború kitörése után magyar tudósok álltak ki Ukrajna és az ukrán tudományos élet tagjai mellett a függetlenségi harcukban. Akkor több mint százan írták alá a nyilatkozatot, és most, 2025 márciusában is 100 felett jár már azoknak a száma, akik újból szolidaritást vállaltak „Ukrajna népe, hadserege, kormánya és elnöke mellett” – derül ki több független szerkesztőségbe eljuttatott levelükből. Most azonban közleményüket kiegészítették Amerika szerepével is.

Mint írják, Donald Tump „Ukrajna számára teljesíthetetlen békefeltételeket szab és ezektől teszi függővé a további gazdasági és katonai segélyezését.”

Hozzáteszik,

elítélik „Magyarország kormányának erkölcsileg kifogásolható álláspontját, mivel feltételek és garanciák nélküli tűzszünetet, illetve „békét” kíván Ukrajnával elfogadtatni.”

Ugyanakkor egyetértenek „azokkal az európai országokkal, amelyek más államokkal összefogva tovább kívánják támogatni Ukrajna küzdelmét, hogy csakis kellő garanciákkal biztosított békét kössön az őt megtámadó agresszorral.”

A kiállást aláírta többek között Nádasdy Ádám nyelvész, Rácz András Oroszország-szakértő, Bozóki András politológus, volt kulturális miniszter, Ungváry Krisztián és Jeszenszky Géza történész (utóbbi az Antall-kormány volt külügyminisztere) és Szathmáry Eörs evolúcióbiológus.

Az aláírók teljes névsorát a 444-en lehet megnézni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Feszültség a Balkánon: Bosznia-Hercegovina a magyar katonák helyett egy másik EU-tagállam egységét kérné
A magas rangú magyar tisztségviselők politikai állásfoglalásai miatt a bosznia-hercegovinai közvéleményben az a kép alakult ki, hogy Magyarország nyíltan elfogult, ami végső soron az EUFOR–Althea misszió iránti bizalom megingásához vezethet - közölte Željko Komšić.


Željko Komšić, Bosznia-Hercegovina államelnökségének tagja hivatalos levélben fordult az Európai Tanács elnökéhez, Antonio Costához, amelyben a magyar EUFOR-kontingens kivonását kérte. Indoklásában hangsúlyozta, hogy Bosznia-Hercegovina továbbra is az Európai Unió teljes jogú tagsága felé halad, és háláját fejezte ki az uniós intézmények támogatásáért.

Komšić azt kérte, hogy a magyar katonák helyére egy másik EU-tagállam egysége érkezzen,

kivéve Horvátország erőit, amelyek a daytoni békeszerződés értelmében nem állomásozhatnak az ország területén. A politikus kérte az ügy megvitatását az EU Politikai és Biztonsági Bizottságával, az EU Katonai Bizottságával, valamint Kaja Kallas kül- és biztonságpolitikai főképviselővel és Luigi Soreca boszniai EU-delegációvezetővel.

Komšić indoklásában kiemelte, hogy

„a magyar magas rangú tisztségviselők folyamatos tevékenysége áll” a kérés mögött, mivel „egyértelmű politikai és gazdasági támogatásukról biztosítják Milorad Dodikot, Bosznia-Hercegovina egyik politikai szereplőjét.” Hozzátette, hogy Dodik politikája „állandó instabilitást okoz az országban és a térségben szeparatista elképzelései és törekvései miatt.”

Az elmúlt időszakban feszültség alakult ki Magyarország és Bosznia-Hercegovina között. A magyar kormány támogatja Milorad Dodikot, a boszniai Szerb Köztársaság vezetőjét, aki nemrég függetlenítette a banja lukai igazságszolgáltatást a bosnyák államtól. Komšić szerint különösen aggasztó, hogy „ez a támogatás éppen akkor nyilvánul meg, amikor Dodik ellen bírósági eljárás zajlik Bosznia-Hercegovinában.”

„A magyar magas rangú tisztségviselők politikai állásfoglalásai miatt a bosznia-hercegovinai közvéleményben az a kép alakult ki, hogy Magyarország nyíltan elfogult, ami végső soron az EUFOR–Althea misszió iránti bizalom megingásához vezethet”

– figyelmeztetett Komšić. Hangsúlyozta, hogy az EUFOR–Althea missziónak teljesen semlegesnek kell maradnia, és kizárólag a mandátuma keretein belül kell működnie.

A magyar kormány egyik tisztségviselője, Magyar Levente hétfőn Banja Lukában nyíltan támogatásáról biztosította Milorad Dodikot, és olyan kijelentéseket tett, amelyeket Szarajevóban Bosznia-Hercegovina belügyeibe való közvetlen beavatkozásként értékeltek. Magyar Levente szerint „politikai boszorkányüldözés” zajlik Dodik ellen, és azt állította, hogy a Nyugat Bosznia-Hercegovinát „saját tartományaként” kezeli.

Emellett a Terrorelhárítási Központ (TEK) csapatai is megjelentek a szerbek lakta területen egy hivatalos gyakorlatra. Egyes értesülések szerint a TEK jelenléte összefüggésbe hozható azzal a forgatókönyvvel, hogy szükség esetén kimenekítsék Dodikot, ha a bosnyák bíróság elítéli.

A szarajevói média szerint Komšić különösen aggasztónak nevezte Magyar Levente azon kijelentését, miszerint Magyarország be fog avatkozni a boszniai eseményekbe, ha bármilyen konfliktusra kerülne sor. Ez a kijelentés éles bírálatokat váltott ki a szarajevói politikai körökben.

Nyitókép: illusztráció: Orbán Viktor miniszterelnök és Milorad Dodik

Forrás: 24.hu, Balk.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
15 év után ismét golyó által végeznek ki egy halálraítéltet az Egyesült Államokban
A férfit több mint 23 éve ítélték halálra, de a végrehajtást többször el kellett halasztani, mert nem volt méreginjekció az államban. A golyó általi halált végül maga az elítélt kérte.


Brad Sigmont helyi idő szerint péntek este kivégzik Dél-Karolinában. Ha nem kap kegyelmet az utolsó pillanatban, 15 év után ő lesz az első ember az Egyesült Államokban, akit öl meg az állam.

A tervek szerint 67 éves férfit este hat órakor a kivégzőkamrába kísérik, ahol egy székre szíjazzák, és egy célpontot helyeznek a szíve fölé. Ezután egy csuklyát húznak a fejére, majd három kiképzett lövész egyszerre adja le a halálos lövéseket.

Sigmon korábban háromszor is közel került a kivégzéshez, de mindig elhalasztották, mert Dél-Karolina nem tudott beszerezni méreginjekciót. Az elítélt azért választotta a kivégzőosztagot, mert nem akarta sem az elektromos széket, sem a méreginjekciót.

Ügyvédei szerint attól félt, hogy az elektromos szék „élve megsütné”, a pentobarbitál injekció pedig tüdővizenyőt okozna, amelytől fulladásos rohama lehetne halála előtt.

A kivégzésre a halálsor közelében kerül sor, ahol Sigmon az elmúlt 23 évet töltötte. Az eseményt ügyvédje, az áldozatok hozzátartozói és három újságíró figyeli majd egy golyóálló üveg mögül. A lövészek 4,6 méterről (15 láb távolságról) tüzelnek rá, speciális lövedéket használva, amely a becsapódáskor széttörik, hogy gyors halált okozzon.

Sigmont azért ítélték halálra, mert brutálisan meggyilkolta volt barátnője szüleit. A nyomozók szerint egy baseballütővel támadt rájuk, miután kilakoltatták az általuk tulajdonolt lakókocsiból.

A szülők külön szobákban voltak, ő pedig oda-vissza járkált, míg halálra verte őket.

Ezután fegyverrel elrabolta volt barátnőjét, de a nő elmenekült az autóból. Sigmon utána lőtt, de nem találta el.

A rendőrségi vallomásában ezt mondta: „A célom az volt, hogy megöljem őt, majd magamat. Az volt a szándékom végig. Ha én nem kaphattam meg, akkor más se.”

Dél-Karolina azért vezette be újra a kivégzőosztagot, mert az állam nem tudott méreginjekciót beszerezni, és a törvények nem engedik, hogy a gyártók névtelenek maradjanak. Emiatt több mint tíz évig nem hajtottak végre kivégzéseket, mert a bírók nem tűztek ki dátumokat, ha az egyetlen elérhető módszer az elektromos szék volt.

Sigmon ügyvédei a kormányzóhoz fordultak, hogy kegyelmet kérjenek neki. Azt állítják, hogy a férfi példás magatartású rab, akiben a börtönőrök megbíznak, és minden nap dolgozik azért, hogy jóvátegye tettét. Utolsó vacsoráját halálra ítélt rabtársaival tervezi elfogyasztani, és minden pénzét elajándékozza.

Péntek este a börtönigazgató kapcsolatban lesz a kormányzóval és az államügyészséggel. Ha nem érkezik újabb jogi kifogás, és a kormányzó nem ad kegyelmet, akkor Sigmont kivégzik. Dél-Karolinában 1976 óta egyetlen kormányzó sem adott kegyelmet halálra ítélt rabnak.

(via AP News)


Link másolása
KÖVESS MINKET: