Romosan árválkodik a mecseknádasdi püspöki kastély, ahol Liszt Ferenc is megszállt
Elhagyott kastély Baranya megyében. Nem egyedi történet az övé. A Püspöki-kastély vagy Barokk kastély Mecseknádasdon kalandos történetre tekinthet vissza.
Klimó György pécsi püspök 1751 és 1753 között építtette fel a barokk stílusú nyaralót. Az épületet később iskolaként és könyvtárként is hasznosították. A 20. században oktatási intézményként használták, ám az új iskola megépítése óta üresen áll, és visszakerült az egyház tulajdonába.
A kastélyt - Klimó György utóda, Scitovszky János pécsi püspök meghívására - a világhírű komponista, Liszt Ferenc is felkereste. Útban Pécs felé 1846. október 24-én itt szállt meg a művész, és itt komponálta a Pécsi Dalárda számára első magyar férfikari művét Garay János Patakcsa című költeményére.
Varga Imre Liszt Ferenc-mellszobra és a kastélyban Gebauer Ernő falfestménye őrzi e látogatás emlékét.
A kastélyhoz arborétum is tartozott, de ez is az enyészeté lett. Pusztulása a Pécs-Budapest közti út megépítésével kezdődött, az út kettészelte a gyönyörű kertet. A kastély jelenleg rossz állapotban van, ablakait betörték.
(Forrás: Wikipédia)








Lapozz a további képekért: