Rogán Antal: „Az a minimum, hogy erkölcsi elégtételt várok el azoktól, akik minden bizonyíték nélkül belém rúgtak”
Rogán Antal neve négy hónappal azután került le az Egyesült Államok szankciós listájáról, hogy január elején korrupciós vádak miatt felkerült rá. A Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter az Indexnek adott interjúban beszélt az ügyről.
Korábban a leköszönő Biden-kormány döntése alapján tették fel a listára, 2025. január 7-én. A döntést David Pressman, az akkori amerikai nagykövet jelentette be. A bejelentés után Pressman azt állította, hogy Rogán Antal minisztersége alatt visszaélt a hatalmával, és „egy korrupciós rendszer elsődleges tervezője, megvalósítója és haszonélvezője” volt.
A miniszter már a kezdetektől biztos volt abban, hogy nem marad sokáig rajta a listán. „Biztos voltam abban, hogy le fogok kerülni a szankciós listáról” – mondta. Szerinte az amerikai lépés mögött nem voltak bizonyítékok. „Nem volt semmilyen bizonyíték, csak az egy darab újságcikk, egy külföldi internetes portálon. Semmi konkrét állítás, csak általános vádaskodás.”
Rogán szerint az eljárást David Pressman nagykövet kezdeményezte, aki szerinte politikailag elfogult volt Magyarországgal szemben. „Ez az ő személyes bosszúja.” Azt is hozzátette: „David Pressman ugyanis nem egyenes ember. Politikai aktivista, aki szerepet játszik. Mást mond négyszemközt és mást a nyilvánosság előtt.”
A miniszter szerint a nagykövet évente legalább kétszer, de volt, hogy háromszor is találkozott vele, de a vádakról sosem esett szó. Úgy fogalmazott, Pressmant „mindössze két dolog érdekelte, Ukrajna, valamint az LMBTQ-jogok”. Szerinte „az öröksége itt maradt”, mert azok az ellenzéki politikusok, akikkel rendszeresen kapcsolatban állt, ma is ezeket tartják a legfontosabb témáknak.
Hozzátette: „Azt, hogy Pressman nem mondott igazat, bizonyítja az a tény is, hogy távozása után nyilatkozatait törölték a nagykövetség honlapjáról.”
A politikus ezek után azt gondolja:
Március végén Kálmán Olga, a Demokratikus Koalíció képviselője kérdezte a parlamentben Rogán Antalt a szankcióról. A miniszter akkor így válaszolt: „Amikor megváltozik a döntés, mert rövidesen meg fog változni, akkor bocsánatot kér tőlem, képviselő asszony?”
A mostani fejleményeket sem tekinti személyes sikernek. Azt mondta, az amerikai döntés nem az ő érdeme, és nem is a magyar diplomáciáé. Szerinte most végre rendezett vágányra kerülnek a magyar–amerikai kapcsolatok.
„Ez a normális rend, mert ha két ország jó kapcsolatot akar egymással és együtt akar működni, akkor az a normális, hogy a nagykövetek nem vádlóként lépnek fel a fogadó országban, és nem próbálnak meg rákényszeríteni semmit a fogadó félre, amit az nyilvánvalóan nem akar” – fogalmazott.
Szerinte az új amerikai kormányzat más hozzáállást képvisel: „tekintettel van arra, hogy Magyarországnak is lehet véleménye”.
A jövőre nézve azt mondta, ha ideje engedi, még az idén elutazik az Egyesült Államokba.
Rogán Antal neve április 15-én este került le az OFAC, az Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma alá tartozó Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatal szankciós listájáról. A döntést az amerikai külügyminisztérium azzal indokolta, hogy a további szankcionálás „nem egyeztethető össze az Egyesült Államok külpolitikai érdekeivel”.
Az úgynevezett SDN-listára azokat a személyeket, cégeket és szervezeteket sorolják, akiket pénzügyi és gazdasági szankciók sújtanak. A listán szereplőkkel az Egyesült Államokban tilos üzletelni.
Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter már április elején jelezte, hogy hamarosan levehetik Rogán nevét a listáról. Akkor úgy fogalmazott: „Meg vagyunk győződve arról, hogy rekordrövidségű lesz az az időszak, amit Rogán Antalnak a szankciós listán kell töltenie. Mivel ennek az intézkedésnek semmilyen alapja nem volt, reméljük, hogy az új amerikai adminisztráció hamar visszavonja.”