Rekord kikiáltási árról indul Csontváry legrejtélyesebb alkotása
Csontváry Kosztka Tivadar egyik különleges képe a magyar aukciók történetének legmagasabb kikiáltási áráról, 160 millió forintról indul a Virág Judit Galéria téli aukcióján. Ott voltunk, amikor leleplezték a rejtélyes festményt. Illetve két olyan alkotást is megcsodálhattunk, amelyek nemrég tértek vissza Magyarországra, így hosszú évtizedek óta nem látta őket a magyar nagyközönség. Mutatjuk a nem mindennapi műveket.

Egy Csontváry-festmény felbukkanása egy aukción mindig kivételes pillanat. A művész viszonylag kevés képet készített, mintegy száz alkotásról tud a magyar művészettörténet, aminek nagy részét közgyűjtemények őrzik. Művei közül csak néhány van magángyűjteményekben, 2000 óta pedig csupán négy alkotása szerepelt árverésen. Ezek közül kettő abszolút rekordáron kelt el. A Traui tájkép naplemente idején 240 millió forintért, A Szerelmesek találkozása (Randevú) - 230 millió forintért talált gazdára.
A most leleplezett és aukcióra bocsátott festmény a Titokzatos sziget.

A körülbelül 35×50 cm-es alkotás nem csak címében titokzatos. Ez Csontváry egyik legtalányosabb műve, jelentését a mai napig nem sikerült megfejtenie a művészettörténészeknek. Abban sem lehetünk biztosak, mit is látunk a képen: fehér figurák álomszerűen idézik fel a múltat és a jövőt egy képzeletbeli szigeten, ami egyes értelmezések szerint akár a halál szigete is lehet.

A sziget és a külvilág közti átjárás lehetőségére csak egy kis vitorlás motívuma utal. Csontváry 1903-ban - a festmény születésének évében - Máltánál súlyos tengeri vihart élt át. Illetve önkéntesként az 1879-es szegedi árvíz mentési munkái során is hasonló trauma érte. E személyes élmények köszönhetnek vissza a festmény háborgó hullámaiban.
A Virág Judit Galéria fennállása óta küzd azért, hogy a legjelentősebb magyar festők külföldön lévő alkotásai visszakerüljenek Magyarországra. A leleplezésen most két ilyen festményt is bemutattak.
Schönberger Armand az 1920-as, 1930-as években többször állított ki Szlovákiában, ahol számos főművét meg is vásárolták. Az Aktok gyümölccsel (1932) című képe az elmúlt kilencven évben egy szlovák család birtokában volt, így Magyarországon eddig még sosem láthattuk.

Schönberger pályája során a szobrászattal is kacérkodott, aminek hatása gyönyörűen megfigyelhető ezen a festményen: a nőalakok szinte faragott, simára csiszolt márványszobornak tűnnek.
Rippl-Rónai József Elegáns úriasszony kertben (1909) című olajképe utoljára a 40-es években volt kiállítva hazánkban, majd eltűnt, és csak a 90-es években bukkant fel ismét egy külföldi árverésen. Ekkor egy feltehetően a titkosszolgálatnak is dolgozó angol diplomata vásárolta meg, aki a 70-es években hazánkban is teljesített szolgálatot. Rippl-Rónai képe az ő révén kerülhetett most vissza Magyarországra.

A festményen szereplő elegáns úriasszony nem más, mint Tiller Ella zongoraművész, Rippl-Rónai barátjának, Kunnfy Lajos festőnek a felesége. A két művész életútja szorosan összekapcsolódott, és nem voltak ritkák köztük a barátság-festmények, vagyis gyakran festették le egymás családtagjait. Rippl-Rónai a képet a Kunffy-birtokon festette 1909 nyarán, az úgynevezett kukoricás korszak kezdetén. A Kunffy feleségét ábrázoló képek közül jelenleg öt alkotás ismert, az Elegáns úriasszony kertben a Kunffy-ciklus egyik hiányzó láncszeme.
A három remekművet és további 204 műalkotást - köztük Vaszary János, Kádár Béla és Bortnyik Sándor alkotásokat - december 4-18. nézheted meg a Virág Judit Galériában. Az árverés december 19-én lesz a Budapest Kongresszusi Központban. Részletek a Virág Judit Galéria honlapján.