Rejtélyes rádióhullámokat észleltek egy másik galaxisban
A tudósok az egyik legmakacsabb csillagászati rejtély feltérképezésében tettek nagy előrelépést: megtalálták a gyors rádiókitörések egyik forrását.
Ahogy a neve is sugallja, a gyors rádiókitörések (Fast Radio Bursts, FRB-k) kozmikus rádióhullámok rövid, de nagyon erős megjelenési formája. Alig néhány ezredmásodpercig tartanak, így elég nehéz őket észlelni és megállapítani a helyüket. Éppen ezért számítanak a modern csillagászat egyik legynagyobb rejtélyének, hogy feltérképezzék a származási helyüket és megállapítsák az eredetüket.
Az első gyors rádiókitörést 2007-ben észlelték, azóta mindössze 18-at fedeztek fel.
Az egyik ilyen kitörés forrását most egy másik, 2,5 milliárd fényévniyre lévő galaxisban találták meg a tudósok. Dr. Shami Chatterjee, a Cornell Egyetem tudósa hangsúlyozta a BBC-nek adott interjújában, hogy az, hogy ilyen döbbenetes távolságból észlelték, arra enged következtetni, hogy hatalmas erejű lehetett a kitörés.
- mondta Dr. Chatterjee.
A mostani kitörésről a Csillagászat.hu közölt egy nagyon alapos cikket a Nature és az Astrophysical Journal Letters folyóiratokban megjelentek alapján. Ebben azt írják, hogy "a csillagászcsoportot az segítette, hogy az általuk vizsgált FRB 121102 jelű gyors rádiókitörés ismétlődő jellegű", vagyis a rádiókitörés lokalizálásának sikerességében nagy szerepet játszott, hogy többször megismétlődött.
"Ezt 2012-ben Arecibóban fedezték fel, és eddig az egyetlen, amely nem csak egyszeri és soha vissza nem térő jelenség, hanem rendszertelen időközönként ugyan, de újabb és újabb kitöréseket produkál" - írják a FRB 121102 jelű gyors rádiókitörésről.
És végül a történet magyar szála: méltán lehetünk büszkék Paragi Zsoltra, aki tagja a mostani felfedezést jegyző kutatócsoportnak.

Oszd meg, hogy máshoz is eljusson a hír!