Hiába kérte a főváros, Lázár János még nem jelölt ki miniszteri biztost Rákosrendező ügyében
Napok óta zajlik a munka Rákosrendezőn: pakolják a vasúti talpfákat, közműcsöveket fektetnek, és az elhanyagolt területen évek óta nem látott tevékenység folyik. Az Építési és Közlekedési Minisztériumot vezető Lázár János szerint „teszik a dolgukat”, és elviszik a „vasúti szakanyagot”. A miniszter úgy fogalmazott, hogy „a telekkel együtt megvették a szemetet is”.
A miniszter kijelentéseivel kapcsolatban azonban több kérdés is felmerül, írta a Népszava. Az adásvételi szerződés szerint a vevő nem vállalta, hogy megtisztítja a területet. A dokumentum kimondja: a környezeti károk és a hulladék kezeléséről a felek külön megállapodást kötnek. A vevő továbbá el is állhat az üzlettől, ha a kármentesítés költsége meghaladja a vételár 50 százalékát.
A Fővárosi Önkormányzat már kifizette az első, 12,7 milliárd forintos vételárrészt.
Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója a lapnak azt mondta: „elsőként meg kell állapodni az osztatlan közös tulajdonú telkek használatáról”.
A főváros több mint 50 napja vár arra, hogy Lázár János kijelölje a miniszteri biztost. A szerződés 60 napot ad erre, és bár ennek lejárta nem szünteti meg automatikusan a szerződést, Kiss Ambrus szerint a magyar állam nem teljesíti a rá vonatkozó feltételeket, így ez szerződésszegésnek számít.
A terület fejlesztéséhez szükséges jogszabály-módosításokat a fővárosnak kell összeállítania. Erre hat hónapja van, a lista várhatóan júniusban kerül a Fővárosi Közgyűlés elé. A főváros előre jelezte, hogy a szolidaritási hozzájárulásra vonatkozó módosítások is benne lesznek a csomagban.
Ezt a főváros a visszakövetelt szolidaritási hozzájárulásból vagy a terület szakaszos beépítéséből befolyó összegekből finanszírozná. A kifizetéshez azonban több feltételnek is teljesülnie kell: többek között a vasúti célú területek lehatárolása, a perek lezárása, valamint építési, légi, adózási és értékesítési szabályok módosítása szükséges.
A hulladék elszállításával kapcsolatban Vitézy Dávid fővárosi képviselő arra hívta fel a figyelmet, hogy a szemét a MÁV-é, így annak eltakarítása továbbra is az állami vasúttársaság feladata. Ez vonatkozik a sportcsarnok romjaira is, amelyeket a korábbi állami tulajdonos hagyott hátra.
A kormány még március közepén, a főváros kérésének megvárása nélkül, hozzájárult a 85 hektáros rákosrendezői terület megvásárlásához. Korábban az állam az Egyesült Arab Emírségek által kijelölt befektetőnek kívánta értékesíteni a területet. A tranzakció azonban meghiúsult, miután kiderült, hogy elővásárlási joggal rendelkezik a Budapest Közművek (BKM) Zrt. A társaság jelezte, hogy élni kíván ezzel a lehetőséggel. A másik jogosult, a Stockton Zrt. nem mondott le a jogáról, de határidőig nem élt vele. Az arab projektcég, az Eagle Hills helyét így a Budapesti Közművek vette át.