„Presztízsemelés” a gimnáziumokban – ajánlást küldtek a tankerületi központok arról, hogy kik juthassanak át a felvételin
Ajánlást kaptak az idei tanévben a tankerületi fenntartású gimnáziumok arról, hogy a központi írásbeli felvételi vizsgán milyen eredményeket elért tanulókat érdemes felvenniük – értesült a Népszava. A lap szerint azt várják, hogy a diákok a 100 elérhető pontból szerezzenek meg:
• négy évfolyamos képzés esetében minimum 50 pontot;
• a nyelvi előkészítő esetében 60 pontot;
• a hat évfolyamos képzéseknél 70 pontot.
Kivételt jelentek ugyanakkor azok a gimnáziumok, amelyek részt vesznek az Arany János Programban vagy a Honvéd Kadét Programban – ezeknél nincs központi elvárás.
Ugyanakkor, ha az intézmények a központi elvárásnak megfelelően bonyolítják le a felvételit, az az Oktatási Hivatal statisztikái szerint a legtöbb diáktól elveheti a továbbtanulás lehetőségét. A Népszava által idézett statisztikák szerint ugyanis:
• a nyolcadikos általános iskolások 47,8 százaléka (21,4 ezer tanuló) 50-nél kevesebb pontot ért el a központi írásbelin;
• a hatodikos általános iskolásoknak, akik tavaly hatosztályos gimnáziumba felvételiztek, csupán 23,15 százalékuk (a 9344-ből 2163 fő) szerzett 70 vagy ennél magasabb pontszámot.
Azt írják, a tankerületi központokért felelős Klebelsberg Központ (KK) ezt közölte a Népszava megkeresésére:
A lap ezzel összefüggésben felidézi, Pölöskei Gáborné szakképzésért felelős helyettes államtitkár nemrég arról beszélt, a 2023/2024-es tanév első félévében a gimnáziumokban mindössze 1,05 százalék volt a lemorzsolódással veszélyeztetett tanulók aránya.