PDSZ: Orbán Viktor rendelete „nagyon durva brigantiság”, elismeri, hogy tanárhiány van
Mi is beszámoltunk róla, hogy csütörtök este jelent meg a Magyar Közlönyben egy kormányrendelet „a köznevelési intézmények működését érintő egyes veszélyhelyzeti szabályokról”, amelyben lényegében átírták a tanárok kirúgásának szabályait. A háborús veszélyhelyzetre hivatkozva előírták, hogy a munkáltatónak nem 15 napon belül kell megszüntetni a kirúgásra ítélt pedagógus munkaviszonyát, hanem egészen az adott tanév augusztus 1. napjáig, de legfeljebb egy évig élhet a rendkívüli felmentéssel. Ha pedig a zárónap és a tanév befejezése közötti időszakban jut a munkáltató tudomására olyasmi, ami felmentésre vagy felmondásra adhat okot, akkor a következő tanév augusztus 1-ig küldheti el a pedagógust. Ezt a lehetőséget akár visszamenőleg is lehet alkalmazni.
- mondta a Népszavának a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) ügyvivője.
Nagy Erzsébet szerint visszaélésszerű jogalkotásról beszélhetünk. Mert előállhat az a helyzet, hogy valakivel letaníttatják az iskolai évet, aztán a nyári szünetben kapja meg a felmondását. De a rendelettel a korábbi engedetlenséget is szankcionálni tudják, így még inkább félelemben tarthatják a pedagógusokat - tette hozzá.
A Spirit FM Aktuál című műsorában pedig azt mondta, a szerinte
A kollégáknak azt tanácsolta, hogy csak az vállalja a polgári engedetlenséget, aki egyben letétbe helyezi a lemondását vagy a felmondását. A többiek pedig válasszák az általuk korábban javasolt "trükkös" sztrájkformákat.
A szakszervezet szerint az új rendelet is elismeri, hogy tanárhiány van, de igazából nem érdekli a kormányt, hogy ellehetetlenül az oktatás. Hiszen olyan tanárokat is elbocsátottak, akik nehezen pótolhatók.
A szakszervezet a közösségi oldalán közzétett közleményében azt írja:
„A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete mélységesen elítéli a kormány eljárását, amellyel
Ezzel a végtelenül cinikus és embertelen rendelettel – visszamenőleges hatállyal is – meghosszabbítják annak a határidejét, hogy valakivel szemben a munkáltató az azonnali hatályú jogviszony-megszüntetés jogát gyakorolja.
A rendelet másik célja pedagógusok további megfélemlítése, különös tekintettel azokra, akik már korábban polgári engedetlenségben vettek részt. Ők számíthatnak arra, hogy bárhogyan is dolgoznak ezután, augusztus 1-jéig kézhez vehetik a rendkívüli felmondásról, ill. azonnali hatályú felmondásról szóló határozatot.
Tipikus rendőrállami módszerrel állunk szemben. A kormány ismét azt bizonyítja, hogy továbbra sem a közoktatás problémáinak megoldására, a gyermekek, tanulók számára a tanuláshoz, művelődéshez való jog alapfeltételeinek biztosítására törekszik, amelynek elsődleges feltétele, hogy szűnjön meg a közoktatás területén a tömeges pályaelhagyás és váljon a felsőoktatásban tanulók számára vonzóvá a pedagóguspálya, hanem arra koncentrál, hogy a külvilág számára érzékelhető munkabeszüntetéseknek legyen vége anélkül, hogy a követelésekből azokat teljesítené, amelyeket egyébként maga is megalapozottnak tart, nehogy aztán más kizsákmányolt foglalkozási csoport is a munkabeszüntetés eszközéhez folyamodjon”.