HÍREK
A Rovatból

Pandora-iratok: A választásra készülő cseh kormányfőt is offshore-biznisszel vádolják

A Pandora-iratok 35 vezető (elnök, miniszterelnök, államfő) és több mint 300 más köztisztviselő (például miniszter, bíró, polgármester, katonai tábornok) titkos offshore-ügyeit tárják fel.


Mi is beszámoltunk a valaha volt legnagyobb nemzetközi offshore adatszivárgásról, amelyre egy nemzetközi tényfeltáró újságíró csapat révén derült fény. Több mint 11 millió fájl szivárgott ki olyan cégektől, amelyek offshore cégek létrehozásával és működtetésével foglalkoznak, ezeket pedig az International Consortium of Investigative Journalists (Tényfeltáró Újságírók Nemzetközi Konzorciuma) dolgozta fel és hozta nyilvánosságra.

A projekt egyedüli magyar résztvevője a Direkt36 volt, amelynek tényfeltáró cikkéből az is kiderült, hogy befolyásos magyar kormányközeli személyek is rendelkeztek titkos offshore üzletekkel az elmúlt bő tíz évben.

A Pandora-iratok 35 vezető (elnök, miniszterelnök, államfő) és több mint 300 más köztisztviselő (például miniszter, bíró, polgármester, katonai tábornok) titkos offshore-ügyeit tárják fel.

Köztük van például Jordánia uralkodója, II. Abdullah király is, aki a kiszivárgott dokumentumok szerint összesen 100 millió dolláros titkos vagyonbirodalmat halmozott fel offshore cégeken keresztül Malibuban, Washingtonban és Londonban. A király nem volt hajlandó konkrét kérdésekre válaszolni az újságírók érdeklődésekor, de azt mondta, szerinte nincs abban semmi rossz, ha offshore cégeken keresztül ingatlanokat birtokol. A Guardian szerint vasárnap néhány órával a Pandora-iratok megjelenése előtt Jordánia blokkolta a Tényfeltáró Újságírók Nemzetközi Konzorciumának weboldalát.

A dokumentumokból az is kiderült, hogy Azerbajdzsán elnöke és családja az elmúlt években közel 400 millió fontos brit vagyonnal kereskedett. Az egyik ingatlanjukat a királynő koronabirtokának adták el, amely most azt vizsgálja, hogyan fizethettek ki 67 millió fontot egy olyan cégnek, amely egy olyan családnak hozott pénzt, amely egy rendszeresen korrupcióval vádolt országot vezet. Ilham Alijev és családja nem voltak hajlandóak nyilatkozni az ügyről.

A kenyai elnök és családja is offshore cégeken keresztül gazdagodhatott meg jelentősen az iratok szerint. Uhuru Kenyatta korábban a korrupció ellenségének nevezte magát, most azonban kiderült, hogy

családja 13 offshore céghez köthető, titokban egy egész hálózatot birtokoltak évtizedekig.

Bár nincs becslés a Kenyatta família nettó vagyonára, de azt tudni lehet, hogy komoly üzleti érdekeltségeik vannak a közlekedésben, a biztosításban, a szállodaiparban, a mezőgazdaságban, földekben és a kenyai médiaiparban is. A jövőre leköszönő elnök egy 2018-as interjúban azt mondta a BBC-nek, hogy a családja vagyona ismert a nyilvánosság számára, ő pedig a törvényi előírások szerint mindig bejelentette a vagyonát.

A tényfeltáró projekt során több európai ország vezetőjének titkos pénzügyeire is fény derült. Andrej Babis cseh miniszterelnök például

az iratok szerint 2009-ben 22 millió dollárt fektetett be jó pár offshore cégbe, hogy megvehessen egy dél-franciaországi kastélyt, egy évvel később pedig további hét ingatlant vett meg a birtok közelében. A vagyonbevallásaiban viszont nem tüntette fel azt, hogy ő lenne a tulajdonosa a birtokoknak vagy a fedőcégeknek.

Babis nem válaszolt az újságírói megkeresésekre. Kérdés, hogy a róla kiderült információk befolyásolják-e a hétvégi cseh parlamenti választást.

Tony Blair és felesége, Cherie neve is szerepel a Pandora-iratokban. A kiszivárgott adatok szerint a volt brit miniszterelnök és neje 312 ezer font megtakarítást nyert ingatlanadókból, amikor megvettek egy londoni épületet, amely részben egy bahreini miniszter családjáé volt. A 6,5 millió fontos irodát egy brit Virgin-szigeteki offshore cég megvásárlásával szerezték meg. Bár ez a jelentés szerint nem volt törvényellenes, és nincs bizonyíték arra, hogy Blairék szándékosan el akarták kerülni az ingatlanadókat, az üzletben olyan kiskapuk voltak, amelyek lehetővé tették, hogy ne fizessék meg a Nagy-Britanniában szokásos adókat.

Az orosz elnök, Vlagyimir Putyin neve ugyan nem szerepel az aktákban, de számos hozzá közeli tisztviselőé igen. Köztük van például gyermekkori legjobb barátja, a néhai Petr Kolbin, akit az orosz vezető kritikusai sokszor Putyin magánvagyonának "pénztárcájának" neveztek. Szintén offshore-vádakkal illették Konstantin Ernst televíziós igazgatót és producert is, aki 2014-ben egy igencsak kedvező pénzügyi ügyletben kapott lehetőséget arra, hogy segítsen Putyin népszerűsítésében Oroszországban és külföldön is: egy olyan állami privatizációs beruházás csendes résztvevője lett, amely több tucat moszkvai mozi és az azokat körülvevő ingatlanok felvásárlásáról szólt.

Források: Guardian, BBC, Direkt36


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter beelőzte Orbán Viktort – köszönetet is mondott a követőinek
Igaz, a Tisza elnöke ügyesen és jó érzékkel választotta ki azt a számot, amiben vezet. De tény: the MAN-t többen követik, mint Viktort a TikTokon.


A politika folyamatos verseny, a XXI. században pedig már nemcsak a szavazatokért, de a közösségi médiás megjelenésért is.

Ez a tény is vezethette Magyar Pétert, amikor kedd este megköszönte követőinek, hogy a TikTokon elérte a 233 ezret követőinek száma.

„Hálásan köszönöm, hogy alig egy év után, a Youtube után már a TikTok-on is többen követtek, mint Orbán Viktort”

– írta bejegyzésében az ellenzéki politikus. Hozzátette: „Mindezt úgy, hogy a miniszterelnök több százmillió forint közpénzt ver el hirdetésre, lájkok és követők vásárlására. Én pedig pontosan nulla forintot költöttem erre”.

Igaz az is, hogy Magyar Péter ügyesen választotta ki, hogy melyik számokat érdemes kiemelnie. Facebookon és Instagramon ugyanis egyelőre még Orbán Viktor vezet. Instán 244 ezer-187 ezerre, míg Facebookon behozhatatlannak tűnő előnnyel, 1,3 millióval az 535 ezerrel szemben. Igaz, ez utóbbit a Tisza elnöke mindössze 14 hónap alatt hozta össze.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Elfoglalták a Szabadság hidat a tüntetők – a készenléti rendőrök is felvonultak, de így is piknikhangulat van
Néhány százan átvonultak az Erzsébet hídtól a szomszédosra, de kérdéses, meddig sikerül blokkolniuk azt a számos rendőr mellett. Igaz, a forgalom így is, úgy is áll.


Ahogy arról korábban beszámoltunk, patthelyzet alakult ki a néhány száz tüntető és közel annyi rendőr között hétfőn koraeste. Míg a Hadházy Ákost támogató megjelentek el akarták foglalni a Kossuth Lajos utcát, így bénítva meg a forgalmat, a rendőrök sorfalat állat a gyalogátkelőnél és jó negyed órán keresztül senkit nem engedtek át.

A demonstrálók végül megunták a helyzetet, és elindultak a Szabadság hídra. Útközben céljuk végül sikerült, mert az úttesten haladva meg tudták bénítani a Vámház körút és a Fővám tér forgalmát.

A néhány száz fős tömeg végül negyed 7 után valamivel sikeresen elfoglalta a Szabadság hidat.

A híd két oldalát közben rendőrök lezárták, miközben folyamatosan újabb szirénázó autók érkeztek. A tüntetők innen valószínűleg nem mennek majd tovább, de a pontos terv egyelőre nem ismert. Ahogy az sem látszik még, hogy ennyi embernek sikerül-e blokkolnia majd a híd forgalmát.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
Fellöktek a rendőrök egy bottal közlekedő tüntetőt – a napszemüvegét is odébb rúgták
A Momentum a Szabadság hidat zárta le, miután Hadházy Ákos nem kapott engedélyt az Erzsébet hídra. A blokád feloldása után azonban nem bántak kesztyűs kézzel a tüntetőkkel.


A Magyar Hangnak nyilatkozó Bedő Dávid, a Momentum képviselője úgy fogalmazott: „egészen elképesztő, amit a Készenléti Rendőrség művelt”. A momentumos politikus a Szabadság hídi blokád elején vezette a demonstráló tömeget, miután a hatóságok nem adtak engedélyt Hadházy Ákosnak az Erzsébet híd lezárására. Emiatt a Ferenciek terén összegyűlt emberek a Momentum vezetésével inkább a Szabadság hidat zárták le.

A hídra érve eleinte fesztiválhangulat uralkodott. Később azonban a pesti és a budai oldalon is megjelent sok rendőr, akik mindenkit felküldtek vagy felvittek a járdára.

A Momentum elnökségi tagja szerint az egyenruhások lökdösődtek, és ennek következtében többen elestek.

A politikus azt állítja, hogy egyik párttársát, aki bottal jár, fellökték.

Közben kiesett a zsebéből a szemüvege, amit egy rendőr rátaposva elrúgott. Bedő Dávid szerint erről videó is készült, amit később megosztott a Facebook-oldalán. Ezen valóban látszik, ahogy a fiatalember elesik, majd a rendőrök erővel próbálják meg felhúzni a földről. Szintén látszik az is, hogy egy napszemüveget odébb rúgnak. Bedő úgy fogalmazott, hogy „fogyatékosnak nevezték őket” és hozzátette: „egészen elképesztő, amit a Készenléti Rendőrség leművelt”.

Bedő Dávid videója az esetről:

(Cikkünk címképén a rendőrség akciója látható, amelynek keretében eltávolították a tüntetőket Szabadság híd úttestéről. A címben említett eset nem ekkor történt.)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
„Totálisan szétverhetik a meglévő ingatlanok értékét” – Vakmajom durván beleszállt Navracsics törvénytervezetébe
A befektetési szakember szerint a Helyi önazonosság védelméről szóló törvény óriási veszteséget okozhat az ingatlantulajdonosoknak. Gyakorlatilag azonnal negatív hatással járna.


Faragó Ferenc, Facebookon ismertebb nevén „Vakmajom”, befektetési szakember keményen bírálta a Navracsics Tibor által jegyzett Helyi önazonosság védelméről szóló törvénytervezet tartalmát a Facebook-oldalán.

A Hold Alapkezelő blogjának szerzője szerint a javaslat a budapesti agglomerációt, a Balaton környékét és a nyugati határ menti településeket érinti, vagyis azokat a helyeket, ahol az országos népességcsökkenés ellenére is nőtt a lakosság. Úgy fogalmazott: ha valaki azt szeretné, hogy a százmilliós ingatlanja értékét „szétverjék és zuhanjon 30-50%-ot”, illetve tízmilliókat bukjon el azonnal, akkor ezt a törvénytervezetet neki találták ki.

A szakember azt írta, a javaslat „településvédelem” címszó alatt lehetővé tenné, hogy az önkormányzatok megtiltsák a tulajdonszerzést, a beköltözést és még a lakcímbejelentést is. Szerinte ez oda vezet, hogy az ingatlanokat nem lehet majd szabadon eladni vagy kiadni. Azt írta:

„Vissza a kommunizmusba. Tehát totálisan szétverhetik vele a meglévő ingatlanok értékét.”

Faragó szerint ott, ahol nem lehet szabadon adni-venni, az ingatlan „tán a felét” éri annak, mint ahol lehet. Úgy látja, már az is leértékelő hatással bír, ha csak lehetőség van a tiltásra, mert elriasztja a vevőket.

Azt írta: „Ha volna Magyarországon jogállam, az Alkotmánybíróság csírájában megsemmisítené az egészet.”

A bejegyzésben azt is kijelentette: „Igazi kommunista tempó. A legalapvetőbb jog, a tulajdonjog full korlátozása ez a tervezet. És a szabad költözés jogáé is.” Úgy véli, a helyi lakosoknak azonnal el kellene zavarni az ilyen szabályozást bevezető önkormányzatokat, mert különben az ingatlanjaik semmit sem fognak érni.

A posztban megemlítette, hogy Európában – például Tallinnban, Mallorcán, Bécsben vagy a Kanári-szigeteken – szabadon lehet ingatlant vásárolni EU-polgárként, de „az agglomerációs/balatonparti Mucsaröcsögén nem, mert megtiltják?”

A szakember kiemelte: nem is kell tényleges tiltás, már a lehetősége is elegendő ahhoz, hogy az ingatlanpiacon bizonytalanságot okozzon. Úgy fogalmazott: „Akinek pallosjogot adnak, attól sem akkor kell megijedni, amikor már lesújt a pallos: ahol nem szabad az ingatlanpiac, nem szabad az adásvétel, ott nem szabad ingatlant tulajdonolni.”

A bejegyzés végén szerepelt a törvénytervezet két pontja is. Az egyik szerint a „jogvédelmi eszköz” irányulhat az ingatlannal kapcsolatos jogügyletekre és a beköltözésre. A másik pont arról szól, hogy az önkormányzat megtilthatja a betelepülők ingatlanszerzését, ha az adott ingatlanra az elmúlt tíz évben nem vezettek be építési tilalmat. Ilyenkor csak azok szerezhetnek ingatlant, akik már rendelkeznek ott lakcímmel vagy tulajdonnal.


Link másolása
KÖVESS MINKET: