Ötmillió forintot kötelesek fizetni annak a nőnek, akit "ismétlődő szülés veszélye" miatt nem vettek vissza a munkába egy állami hivatalnál
Kártérítést kell fizetnie egy állami hivatalnak egykori dolgozójuk részére, mert nem vették vissza a GYED után - írja Facebook-posztjában a Magyar Helsinki Bizottság.
Az országos állami hivatal elismerte, hogy jogszerűtlenül nem hosszabbította meg egykori munkatársának a szerződését, és ezért 5 millió forint kártérítést fizet - írja a bizottság.
A nő első fokon elveszítette a pert, de a Kúria szeptemberben megváltoztatta az ítéletet, és jogerősen megállapította, hogy a nő anyaságával összefüggésben hátrányos megkülönböztetésnek volt kitéve, amikor jogviszonyát nem hosszabbították meg, miután gyereket szült. Most állapodtak meg a kártérítésben, 5 millió forintot fizet a hivatal.
Tóth Balázs, a Magyar Helsinki Bizottság ügyvédje szerint „minden szempontból elfogadhatatlan, hogy egy munkavállaló nőt az esetleges jövőbeli várandóssága miatt ne alkalmazzanak. Különösen súlyos ez a jogsértés, mert egy állami szervnél történt, és több nő is áldozata lett. Sokat hallunk mostanság népességfogyásról, családvédelemről, babaváró támogatásról meg a nők kötelességéről. De jól látszik, az államnak a saját háza táján is akad tennivalója, hogy a szülő nőket és kismamákat ne érje hátrány.”