HÍREK
A Rovatból

Összeszámolták: 1 452 000 000 000 forintot rejtegetnek Orbán köreinek magántőkealapjaiban

Két új budapesti metró is épülhetne abból a pénzből, amit a NER legnagyobbjai magántőkealapokba rejtettek el. Lelepleződött a Mészáros-Tiborcz-Matolcsy-Szíjj-vagyon.


Már 1 452 000 000 000 forint, azaz 1 452 milliárd forintnyi vagyont rejtenek a NER legnagyobbjainak magántőkealapjai – szúrta ki a Válasz Online a 2023-as évről szóló pénzügyi jelentésekben. A lap a Mészáros Lőrinchez, Szíjj Lászlóhoz, illetve Tiborcz István és Matolcsy Ádám köreihez tartozó magántőkealapokat vizsgálta. Ezekről az alapokról a kormány jogi szabályozásának hála, alig tudható valami, így például az sem, hogy honnan van az elképesztő vagyonuk.

„De a magántőkealapok nettó eszközértékét – tehát a terhek nélküli tiszta vagyont – a Tiborcz István köreihez sorolható társaságok, az udvar legbizalmibb szállítójaként jegyzett Mészáros Lőrinc–Szíjj László páros érdekeltségei, továbbá Matolcsy Ádám baráti »leágazásai« is feltüntetik a pénzügyi mérlegekhez csatolt kiegészítő mellékletekben”

– írja a lap. Így találták meg a vagyont, amiből számításaik szerint legalább két új budapesti metróvonal is épülhetne.

Mészáros Lőrinc alapkezelő cégei, illetve az ezekhez tartozó fontosabb alapok:

• Opus Global Befektetési Alapkezelő Zrt. – nyolc magántőkealap (Konzum PE, Global Alfa, Metis, Metis 2, Status Energy, Opus Bridge, Danube, Opus New Way), illetve Takarék Zártkörű Befektetési Alap és OPUS TM-1 Ingatlan Befektetési Alap, melyek nettó eszközértéke a 2023-as beszámoló alapján: 600 milliárd forint

• MBH Befektetési Alapkezelő Zrt. – MBH Magántőkealap és MBH Mezőgazdasági Befektetési és Fejlesztési Magántőkealap, melyek nettó eszközértéke a 2023-as beszámoló alapján: 119 milliárd forint

• Status Capital Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. – hét magántőkealap (Status MPE, Status Talent, Béta, Ekho, Status Next Környezetvédelmi, Status Food, Status Property), melyek nettó eszközértéke a 2023-as beszámoló alapján: 51 milliárd forint

A Tiborcz-kör alapkezelő cégei, illetve az ezekhez tartozó fontosabb alapok:

• Gránit Alapkezelő Zrt. – öt magántőkealap (Főnix, Gordiusz, Diorit, Egmont, Nivala), melyek nettó eszközértéke a 2023-as beszámoló alapján: 252 milliárd forint

• Equilor Alapkezelő Zrt. – két magántőkealap (Central European Opportunity, Central European Opportunity II.), illetve Central European Ingatlanalap, melyek nettó eszközértéke a 2023-as beszámoló alapján: 211 milliárd forint

• Közép-Európai Kockázati és Magán Tőkealap-kezelő Zrt. – négy magántőkealap (Közép-Európai I., Közép-Európai II., Közép-Európai IV., Közép-Európai VI.), melyek nettó eszközértéke a 2023-as beszámoló alapján: 24 milliárd forint

A Matolcsy-kör alapkezelő cége, illetve az ehhez tartozó fontosabb alapok:

• Quartz Befektetési Alapkezelő Zrt. – nyolc magántőkealap (Sky I., Sky II., Felis, Közép-Európai III., Arezzo, Aurum, Bremdal, Uncia) és hat ingatlanalap (Caracal, Burano, Blue, Garda, Panther, Atrox), melyek nettó eszközértéke a 2023-as beszámoló alapján: 116 milliárd forint

Szíjj László alapkezelő cége, illetve az ehhez tartozó fontosabb alapok:

• Minerva Befektetési Alapkezelő Zrt. – négy magántőkealap (Themis, Via, Vesta, Cronus) és ingatlanalapok (Minerva, Minerva V50, Minerva Green), melyek nettó eszközértéke a 2023-as beszámoló alapján: 79 milliárd forint

Akad azonban még egy alapkezelő, a Primefund, amely személyi állományát tekintve a kormányfő és a felcsúti milliárdos lojalitási zónájába sorolható – folytatja a Válasz Online –, mégis minden adata titkos. Erről csak annyit tudtak kideríteni, hogy ide tartozik a Fidesz és az állam által „kitömött” Mahir-csoport és részben a Valton biztonsági cég, illetve immár a hungarikumként jegyzett Kürt Információbiztonsági Zrt. is.

A Primefunddal együtt a Válasz Online szerint jóval 2000 milliárd forint felett lehet a NER legnagyobbjainak a rossz emlékű offshore-ozást idéző módon elrejtett vagyona.

A Primefund Befektetési Alapkezelőt is, amelyről annyit lehet tudni, hogy 75 százalékban Kertész József Tamásé, aki amellett, hogy főhivatásszerűen a Mészáros-csoport ügyvédje, egyben a fideszes médiaholding (Közép-Európai Sajtó és Média Alapítvány / KESMA) alapítói jogait is gyakorolja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: Itt a bizonyíték, hogy Orbánék a legnagyobb támogatói Ukrajna uniós csatlakozásának
A Tisza Párt elnöke szerint Orbán Viktor jogerősen elítélt ukrán emberkereskedőket engedett ki a magyar börtönökből, oligarchái pedig éppen tízezer hektáros földeket vennének Ukrajnában.
F. O. - szmo.hu
2025. április 16.



Itt a bizonyíték, hogy Orbánék a legnagyobb támogatói Ukrajna uniós csatlakozásának – kezdte szerda reggeli Facebook-bejegyzését Magyar Péter. A Tisza Párt elnöke videót osztott meg arról, amikor Szijjártó Péter külügyminiszter követelte az Európai Uniótól Ukrajna felvételét. Orbán pedig nem vétózta azt meg 2023 decemberében Brüsszelben.

„Itt is azt teszik, amit az uniós források kapcsán: mást vádolnak azzal, amit ők tesznek.

Orbán se a magyar gazdákat, se a magyar méhészeket nem védte meg a beáramló ukrán méztől és gabonától. Orbán jogerősen elítélt ukrán emberkereskedőket engedett ki a magyar börtönökből. Orbán oligarchái éppen tízezer hektáros földeket vennének Ukrajnában” – írta a posztban MAgyar Péter.

Hangsúlyozta: a Tisza Párt álláspontja világos Ukrajna kapcsán.

„Hivatalos népszavazás, amikor a feltételek és az időpont ismert lesz. Addigra Orbánnak már nem osztanak lapot. Orbán Viktor és a propagandája akkor is hazudik, amikor kérdez. Ne hagyd magad félrevezetni! Fidesz = hazugság és erőszak TISZA = béke és egy emberséges Magyarország” – zárult a bejegyzés.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Tomán Szabina őszintén vallott arról, hogy a kegyelmi botrány megtépázta a vállalkozásait
Az üzletasszony tagja volt Novák Katalin tanácsadó testületének. Azt is elárulta, milyen munkát végeztek.


Tomán Szabina a Della podcast adásában beszélt először arról, hogyan hatott a kegyelmi ügy a saját vállalkozásaira. Tomán a korábbi köztársasági elnök tanácsadó testületének tagja volt.

Az üzletasszony azt is elmesélte, hogy amikor először hallott arról, hogy Novák elnöki kegyelmet adott K. Endrének, a bicskei gyerekotthon pedofilsegítő volt igazgatóhelyettesének, azt hitte, „ez valami fals információ”. A testület tagjai nem kaptak hivatalos tájékoztatást az ügyről, csak a „social felületen” értesültek a történtekről, és kaptak egy üzenetet a köztársasági elnöktől, hogy kövessék a híreket, mert bejelentést fog tenni. A bejelentést Novák lemondásáról pedig „sokként élte meg”.

Tomán Szabina a tanácsadói munkájáról is beszélt. Elmondta, hogy a nők munkaerőpiaci esélyegyenlőségének javítása érdekében jogászok és szakértők bevonásával komoly szakmai munka folyt a Sándor-palotában. Novák ezeken az üléseken nem vett részt, de vele is átbeszélték az irányokat. Több körben egyeztettek, de az előkészített anyagok sorsáról nincs információja, hiszen Sulyok Tamás hivatalával semmilyen kapcsolatban nem áll.

Azt mondta, naiv volt, és ezért kezelne most már távolságtartóbban egy hasonló felkérést.

„Az, hogy jelenleg Magyarországon milyen a politikai helyzet, az nagyon kritikus dolog, bekúszott az én magánéletembe is, minősítettek úgy, hogy én közben próbáltam pártatlan lenni”

- fogalmazott.

Azt is elmondta,

a kegyelmi botrány után több régi, megbízható vevője is jelezte, hogy nem vásárolja többé a cége termékeit. A szegedi szalonjuk kirakatát is betörték.

Szerinte ez is nyomot hagyott a 2024-es forgalmon.

Beszélt arról is, hogy nem híve a női kvótának, és hatékonysági problémákat lát ezen a téren. Elmondta, hogy 2023 táján több üzleti érintettségét is felszámolta, köztük a Csányi Sándor OTP-vezérrel közös érdekeltségeket. Azt is hozzátette, hogy megmaradt vállalkozásai komoly nehézségekkel küzdenek.

Tomán Szabina azt is elárulta, hogy ellenzi a Pride betiltását. Úgy fogalmazott: „Úgy érzem, hogy elveszik azt a jogot, hogy én mondhassak valamit, azt a jogot, hogy én kiállhassak valamiért”. Szerinte a szólásszabadságot mindenféleképpen támogatni kell.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Elárulta a Magyar Közút, miért volt annyira drága a Lázár János kastélya felé vezető út felújítása
Az Átlátszó szerint „egy utat sem újítottak fel olyan alaposan, mint a Lázár János kastélyához vezetőt”. A Magyar Közút szerint ez több ponton sem igaz.


Közleményt adott ki a Magyar Közút, miután az Átlátszó kikérte a Magyar Falu program útfelújításainak adatait. A lap szerint a 4413-as út, amely Lázár János kastélya felé vezet, kiemelkedően drágán újult meg. A számításaik alapján a felújítás kilométerenként több mint 500 millió forintba került. Az Átlátszó azt is írta, hogy „egy utat sem újítottak fel olyan alaposan, mint a Lázár János kastélyához vezetőt”.

A Magyar Közút szerint ez az állítás többszörösen nem igaz. Közleményükben azt írták:

„a cikkben hivatkozott ingatlan nem a 4413-as jelű úton van, hanem a 4454 jelű úton van, utóbbin semmilyen felújítás nem történt”.

Azt is hozzátették, hogy a Magyar Közút Nonprofit Zrt. már több helyen is alkalmazott hasonló technológiával végzett útfelújítást. Olyan szakaszokon használták ezt, ahol a gyenge teherbírású altalaj miatt nem lehetett másképp tartós pályaszerkezetet építeni.

A cég szerint az algyői útfelújítás költsége nem kirívó. Azt írták: „a 4413-as út felújított szakaszának hosszára vetített bekerülési költség alapján [...] kijelenthetjük, hogy egyáltalán nem kirívó, sőt még csak nem is a legjelentősebb költséggel járó felújítás az algyői 4413-as út rekonstrukciója”. Példákat is hoztak: Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében a 4127 jelű mellékúton 2019-ben végeztek teljes pályaszerkezet-cserés felújítást, 500 millió forintos kilométerenkénti költséggel. Ugyanezen a szakaszon 2020-ban 630 millió forintos egységáron is történt hasonló felújítás. Békés vármegyében 2016-ban a 4235 jelű mellékút felújítása 390 millió forintba került kilométerenként, 2016-os áron.

A közleményben az is szerepel, hogy az út felújítását két dolog indokolta. Az egyik, hogy a Belügyminisztérium kérte a munkát, mert az útszakasz a Nagyfai Országos Büntetés-végrehajtási Intézethez vezető bekötőút, és a rossz útviszonyok miatt a BV járművei is károsodtak. A másik ok, hogy a közeljövőben elkezdődnek a Tisza-híd átépítési munkálatai, és egy új híd is épül. Emiatt teljesen lezárják majd a 47-es főutat, a forgalmat pedig részben a 4413-as útra terelik. Ez a szakasz fogja biztosítani a Szeged és Hódmezővásárhely közötti közlekedést.

A közútkezelő azt is közölte, hogy a térségben a talaj rendkívül érzékeny a vízre és a fagyra. Azt írták: „a Tisza és a Maros vízgyűjtő területén lévő 4413 j. út térségében térfogatváltozó altalaj jellemző, amely rendkívül víz- és fagyérzékeny kötött talajfajta: ha vizet kap tágul, víz hiányában zsugorodik. A változó ciklusok a pályaszerkezet deformációjához vezetnek.” Ennek megelőzése érdekében hidraulikus kötőanyaggal stabilizálták a talajt, és teljesen elbontották a meglévő pályaszerkezetet, hogy új alapot, valamint új kötő- és kopóréteget építsenek.

(via 24.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Várkonyi Andrea cége pozitív-negatív hozzáállás alapján listázta az újságírókat
Mészáros Lőrinc feleségének cége a Magyar Kutatási Hálózatnak készített ilyen listát. De ezen kívül többféle kommunikációs feladatot is tartalmazott a szerződésük, ami alapján mindezért 5,1 millió forintot kaptak.


A HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat nettó 5,1 millió forintos szerződést kötött Várkonyi Andrea cégével, a Whitedog Media Kft.-vel. A megbízás két hónapra szólt, és többféle kommunikációs feladatot tartalmazott - írja az Átlátszó.

Az oknyomozó portál szerint

a szerződés része volt egy sajtólista is, amely „tudományos, oktatási, belföldi, gazdasági, oknyomozói érintettségű médiamunkások” nevét tartalmazta, illetve „pozitív és negatív hozzáállás szerint is kategorizálta”.

Az Átlátszó megkérdezte a HUN-REN-t, miért volt szükség ilyen listázásra.

„a pozitív és negatív attitűddel azt jelöljük, hogy melyik médiumok esetében sikerült célba juttatni az üzeneteket és melyik médiumok esetében van további teendő”

- fogalmazott a HUN-REN.

Ennek a listának az elkészítését egyébként 99 ezer forintért vállalta Várkonyi cége. De 909 ezer forintért sajtóközleményeket és háttéranyagokat is készítettek, 920 ezer forintért helyzetértékelést végeztek és öt mélyinterjút készítettek, míg projektmenedzsmentre 752 ezer forintot, kommunikációs stratégiára 532 ezer forintot, kríziskommunikációs készenlétre pedig 726 ezer forintot számoltak fel.

A HUN-REN az Átlátszónak azt is elmondta, hogy a megbízásra három cég tett ajánlatot, és Várkonyi cége adta a legkedvezőbbet. Az oknyomozó portál közérdekű adatigényléssel jutott hozzá az információkhoz, mert a HUN-REN honlapján nem szerepeltek a szerződés részletei.

A Whitedog Media Kft.-ben Várkonyinak 75 százalékos tulajdonrésze van. A cég 2023-ban közel 9 milliárd forintos árbevételt ért el, és több mint egymilliárd forint adózott eredménye lett. A nyereség nagy részét osztalékként kivette a cégből. A Whitedog többek között a Mészáros Lőrinc többségi tulajdonában lévő MBH Bank bevezető reklámkampányán is dolgozott.


Link másolása
KÖVESS MINKET: