Oroszország sokat hibázott a háborúban, de ez még nem jelent semmit
Oroszország éves hadászati költségvetése több mint 60 milliárd dollár, míg Ukrajnáé csupán csak valamivel több mint 4 milliárd dollár - írja összefoglalójában a BBC. Ennek ellenére Moszkva a legelső hibát akkor követte el, mikor alábecsülte az ukrán ellenállás erejét. Oroszország befektetéseinek nagy részét hatalmas nukleáris arzenálra és kísérletezésre, új fegyverek, például hiperszonikus rakéták kifejlesztésére költötte.
Az invázió kezdetén Oroszországnak az ukrán határ közelében tartózkodó harci repülőgépei több mint háromszorosával haladták meg Ukrajna légierejét, a védekezők légvédelme ennek ellenére mégis hatékonynak bizonyul.
Mindeközben az északról érkezett katonai konvojnak még mindig nem sikerült bekerítenie Kijevet. A legjelentősebb előrelépéseket délről tudták megtenni, ahol a vasútvonalakat használták fel az utánpótlásra.
Oroszország mintegy 190 000 katonát toborzott az invázióhoz, de az embereik körülbelül 10%-át már elvesztették. Nincsenek megbízható adatok sem az orosz, sem az ukrán veszteségek mértékéről: Ukrajna azt állítja, hogy 14 000 orosz katonát öltek meg, az Egyesült Államok becslése ugyanakkor szerint ez a szám valószínűleg fele ennyire tehető.
Egyes források szerint a csapatok fáztak, fáradtak és éhesek voltak, mivel már hetek óta várakoztak a hóban Fehéroroszországban és Oroszországban, mielőtt parancsot kaptak a megszállásra. Msoszkva kénytelen volt további katonákat toborozni veszteségei pótlására nemcsak saját állampolgárai közül, hanem Örményországból és Szíriából is.
Az orosz páncélosokból kifogyott az üzemanyag, az élelmiszer és a lőszer. A járművek tönkrementek, elhagyták őket, majd elvontatták őket az ukrán traktorok. Nyugati tisztviselők úgy vélik, hogy Oroszország kifogyhat az egyes hadianyagokból - már 850-900 nagy hatótávolságú rakétát lőttek ki, beleértve a cirkálórakétákat is, amit viszonylag nehéz pótolni.
A rendelkezésünkre álló információk sajnos még mindig nem azt jelentik, hogy látható távolságban lenne a háború vége. Oroszországnak még mindig elég ereje van ahhoz, hogy jelentős ideig bombázzon ukrán városokat, Putyin pedig valószínűleg továbbra is bízik abban, hogy képes lesz legyőzni Ukrajnát.