HÍREK
A Rovatból

MTA-akadémikusok jelentős része tiltakozásul kivonulna a teremből, ha Orbán Viktor is részt venne az évfordulós ünnepségen

Szerintük a miniszterelnök március 15-i beszédében elhangzottak túlmennek azon az erkölcsi és jogi határon, amit egy ország vezetője nem léphet át.


Az MTA gazdasági és jogtudományos osztálya közleményt adott ki, amelyben arra figyelmeztetnek, hogy ha Orbán Viktor részt venne a Magyar Tudományos Akadémia 200. évfordulós ünnepségén, akkor a rendezvényen jelen lévő akadémikusok jelentős része elhagyná a termet tiltakozásul. Az indoklásuk

a miniszterelnök március 15-i beszédében elhangzottakra vezethető vissza, amelyek szerintük túlmennek azon az erkölcsi és jogi határon, amit egy miniszterelnök nem léphet át.

A közlemény szerint „erkölcsileg elfogadhatatlan, jogi felelősséget is felvető, az újkori történelmet ismerve pedig kimondottan veszélyes magatartásnak tartjuk a különféle társadalmi csoportok nagy nyilvánosság előtt történő, uszító jellegű dehumanizálását.” Az MTA szakemberei a miniszterelnök beszédében tett utalásokat is kifogásolták, amelyek szerint „bizonyos közösségek túl régóta élnek az országban, és túl sok mindent éltek túl.”

A tiltakozást Földi András, az ELTE jogi karának professzor emeritusa, Mihályi Péter, korábbi helyettes-államtitkár, valamint Vörös Imre egykori alkotmánybíró indítványozták, és az MTA tagsága a március 26-i ülésén egyhangúlag támogatta azt.

Orbán Viktor március 15-i beszédében arról beszélt, hogy „A mai ünnepi összesereglés után jön a húsvéti nagytakarítás: átteleltek a poloskák. Felszámoljuk a pénzügyi gépezetet, amely korrupt dollárokból vásárolt meg politikusokat, bírókat, újságírókat, álcivil szervezeteket és politikai aktivistákat.”

A beszéd hatására a Márki-Zay Péter által vezetett Mindenki Magyarországa Néppárt feljelentést tett közösség elleni uszítás miatt, de a Központi Nyomozó Ügyészség végül elutasította azt. Az ügyészség indoklása szerint Orbán Viktor beszéde nem tartalmazott olyan kijelentéseket, amelyek konkrét személyekre vagy csoportokra vonatkoztak volna, és nem uszított erőszakra vagy gyűlöletre.

Forrás: Telex


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Kulja András: Rogán Antal feleségének 120 millió forintos Hermés táskája nem játszhat szerepet abban, hogy nem jutott pénz a kórházakra?
Visszaszólt a Tisza Párt egészségügyi szakpolitikusa Takács Péter államtitkárnak, aki szerint az egy éve alakult Tisza Párt a felelős a kórházak szörnyű állapotáért Magyarországon.


Ahogy arról korábban beszámoltunk, Takács Péter vasárnap Szolnokon járt, ahol felkereste a meglehetősen rossz állapotban lévő Hetényi Géza Kórházat. Az egészségügyi államtiktár szerint az intézmény (az ország több kórházával együtt, amiket szintén meg fog látogatni) azért van ilyen helyzetben, mert Kollár Kinga és a Tisza Párt az Európai Parlamentben a Magyarországnak járó uniós pénzek ellen lobbizik.

Kulja András, a Tisza Párt egészségügyi szakértője a Facebookon ironikusan megjegyezte: „Takács Péter úgy tűnik, a TISZA-t támogatja! Valószínűleg felébredt a lelkiismerete, és most megpróbálja finoman bemutatni, milyen állapotba került az egészségügy a 15 éve tartó Fidesz-kormányzás alatt.”

Az ellenzéki EP-képviselő azt írta: Mindenki tudja, hogy a TISZA mindössze 1 éve létezik, míg a magyar emberek 15 éve várnak a kórházak, mentőállomások korszerűsítésére és az egészségügyi ellátórendszer rendbetételére.

Kulja több kérdést is feltett az államtitkárnak:

  • Valóban azt állítod, hogy nem a 15 éve hatalmon lévő kormány, hanem külső erők miatt omladoznak a magyar kórházak?
  • Mennyire szuverén az a kormány, amely mástól vár pénzt a kórházak felújítására?
  • Mennyire szuverén az a kormány, amely mástól vár pénzt az iskolák rendbetételére?
  • Mennyire szuverén az a kormány, amely másoknál kuncsorog hitelért a saját kampányához?

Majd posztját úgy zárta:

„A miniszterelnök édesapjának minimum 12 milliárdot érő hatvanpusztai birtoka, Tiborcz István 600 milliárdos irodaház bisznisze, esetleg Rogán Antal feleségének 120 millió forintos Hermés táskája nem játszhat szerepet abban, hogy nem jutott pénz a kórházakra?”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Török Gábor szerint a Fidesz azért nyomja ilyen erővel Kollár Kinga ügyét, mert „most nincs más”
A politológus szerint több feltétel kellene ahhoz, hogy egy ilyen megszólalás gyors és erős hatást váltson ki, ami azonban a jelen helyzetben nem áll fenn.


Török Gábor politológus Facebook-oldalán arról írt, szerinte miért kampányol a Fidesz ilyen erőteljesen Kollár Kinga uniós pénzekkel kapcsolatos nyilatkozata miatt. Úgy látja, a kormányoldal minden eszközt megragad, hogy politikai hasznot húzzon az ügyből.

A politikusok és közéleti szereplők egymás után reagáltak a Tisza Párt EP-képviselőjének kijelentésére. Bayer Zsolt és a CÖF szombaton kisebb tüntetést szervezett, Nagy Feró és a KSH volt szóvivője is megszólalt. Emellett petíció is indult megafonos támogatással, Kocsis Máté pedig azt mondta, azt várja, hogy a Tisza el is tűnik a közéletből.

Török szerint a helyzet valóban kellemetlen a Tiszának, de ritkán fordul elő, hogy egy ilyen ügy rövid időn belül komoly politikai következményekkel jár. Mint fogalmazott: még az őszödi beszéd sem váltott ki azonnali hatást. Hozzátette:

„itt bizony egyik sem áll igazán meg” azok közül a feltételek közül, amelyek egy ilyen ügyet valóban komoly politikai fordulóponttá tehetnének.

A politológus szerint ezek a feltételek a következők: fontos vezető legyen érintett, a kijelentés vagy tett legyen nagyon kellemetlen és egyértelmű, illeszkedjen a már korábban is épített narratívába, és az érintett politikai oldal ne tudja megfelelően keretezni a támadást saját szavazótáborának.

Török Gábor szerint a Fidesz azért viszi ilyen nagy lendülettel az ügyet, mert jelenleg nincs más, amivel a Tiszát támadhatná.

Szerinte a kormánypárt nehéz helyzetben van, mivel a korábban bevált eszközök nem működnek a Tisza ellen. A közvélemény-kutatások (egy része) a párt erősödését mutatják, ráadásul Magyar Péter országjárása mindenhol nagy érdeklődést vált ki.

Vasárnap írtunk arról is, hogy az ellenzék vezetője szerint a Nemzet Hangja elnevezésű, „népszavazásnak” is nevezett kérdőívet több mint 1,1 millió ember töltötte ki.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Takács Péter szerint a Tisza Párt ármánykodása miatt van lepukkanva ötven kórház
Bár a pénzeket régebb óta visszatartják, mint hogy a Tisza létezne, az egészségügyi államtitkár szerint az ellenzéki párt a DK-tól és a Momentumtól vette át a stafétát az Európai Parlamentben.


A Tisza Pártot vádolja a kórházfelújítások elmaradása miatt az egészségügyi államtitkár – számolt be az RTL.

Takács Péter vasárnap meglátogatta a szolnoki kórházat, majd azzal vádolta a Tisza Pártot, hogy miattuk blokkolják a kórházfelújításokra szánt pénzeket. Az államtitkár – az előző napok fideszes politikusaihoz, így például Orbán Viktorhoz hasonlóan – Kollár Kinga EP-képviselőre hivatkozott, aki egy bizottsági ülésen hatékonynak nevezte az uniós pénzek blokkolását Magyarország felé.

„A szolnoki Hetényi Géza Kórház 8,1 milliárd forint fejlesztési forrástól esett el, Brüsszel és a Tisza Párt sunyi alkujának köszönhetően”

– fogalmazott Takács.

Az RTL emlékeztet arra: Magyar Péter tavaly nyáron ebbe a kórházba is bejutott, amikor országjárása alatt az egészségügy állapotát mutatta be. A tiszás politikus akkor beragadt a liftbe. Az államtitkár szerint viszont már akkor a pénzek befagyasztásán ármánykodtak.

„Jóemberkedtek, szörnyülködtek, és közben ármányos módon azon dolgoztak, hogy a magyar kórházak ne kaphassák meg a felújításhoz szükséges forrásokat” – fogalmazott az államtitkár.

A csatorna riportere ugyanakkor megjegyezte, hogy a Tisza tavaly bontott zászlót, míg az uniós pénzkete jóval régebb óta visszatartják a jogállami aggályok miatt. Takács erre válaszul azt közölte:

Magyar Péterék a DK-tól és a Momentumtól vették át a stafétát.

Magyar Péter ezzel szemben úgy véli: Orbán Viktornak 15 éve és teljhatalma volt az egészségügy rendbetételére – de nem tette.

Takács Péter egyébként Facebook-oldalán is megosztotta a kórházlátogatás alatt készült képeket, és a Tisza felé megfogalmazott vádjait. A poszt alatt – 9 órával annak kitétele után – 133 lájk és 5521 nevetős fej volt a reakció.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
TISZA-pártos fényárban úszott a Bálna: óriási logó világított az épület tetején
A létező leglátványosabb módon jelenítették meg a párt logóját Magyar Péterék. A Nemzet Hangja eredményváróra hívták fel a figyelmet a hatalmas fényreklámmal.


„Árad a TISZA a Fidesz eredményvárójának a helyszínén is. A haza nem lehet ellenzékben, de a Fidesz igen. Hála és köszönet” - írta a fenti fotó Facebook-bejegyzésében Magyar Péter.

A TISZA Párt logóját a vasárnap este a Műegyetem rakparton összegyűlt tömeg felhangolására vetíthették ki a Duna túloldalán álló Bálna tetejére, de mindazok figyelmét is felhívta az eseményre, akik nem mentek ki a helyszínre.

Mint írtuk, a TISZA Párt múlt hétvégén zárult Nemzet Hangja szavazásán 1,1 millió ember vett részt személyesen, vagy online.

A 12+1 kérdés közül a legnagyobb egyetértés olyan témák kapcsán alakult ki, mint a visszaszerzett nemzeti vagyon oktatásra, egészségügyre és vidékfejlesztésére fordítása (99,33% igen), az önkormányzatok hatásköreinek visszaállítása (98,82% igen) vagy Magyarország EU- és NATO-tagságának fenntartása (98,68% igen).


Link másolása
KÖVESS MINKET: