MTA-akadémikusok jelentős része tiltakozásul kivonulna a teremből, ha Orbán Viktor is részt venne az évfordulós ünnepségen
Az MTA gazdasági és jogtudományos osztálya közleményt adott ki, amelyben arra figyelmeztetnek, hogy ha Orbán Viktor részt venne a Magyar Tudományos Akadémia 200. évfordulós ünnepségén, akkor a rendezvényen jelen lévő akadémikusok jelentős része elhagyná a termet tiltakozásul. Az indoklásuk
A közlemény szerint „erkölcsileg elfogadhatatlan, jogi felelősséget is felvető, az újkori történelmet ismerve pedig kimondottan veszélyes magatartásnak tartjuk a különféle társadalmi csoportok nagy nyilvánosság előtt történő, uszító jellegű dehumanizálását.” Az MTA szakemberei a miniszterelnök beszédében tett utalásokat is kifogásolták, amelyek szerint „bizonyos közösségek túl régóta élnek az országban, és túl sok mindent éltek túl.”
A tiltakozást Földi András, az ELTE jogi karának professzor emeritusa, Mihályi Péter, korábbi helyettes-államtitkár, valamint Vörös Imre egykori alkotmánybíró indítványozták, és az MTA tagsága a március 26-i ülésén egyhangúlag támogatta azt.
Orbán Viktor március 15-i beszédében arról beszélt, hogy „A mai ünnepi összesereglés után jön a húsvéti nagytakarítás: átteleltek a poloskák. Felszámoljuk a pénzügyi gépezetet, amely korrupt dollárokból vásárolt meg politikusokat, bírókat, újságírókat, álcivil szervezeteket és politikai aktivistákat.”
A beszéd hatására a Márki-Zay Péter által vezetett Mindenki Magyarországa Néppárt feljelentést tett közösség elleni uszítás miatt, de a Központi Nyomozó Ügyészség végül elutasította azt. Az ügyészség indoklása szerint Orbán Viktor beszéde nem tartalmazott olyan kijelentéseket, amelyek konkrét személyekre vagy csoportokra vonatkoztak volna, és nem uszított erőszakra vagy gyűlöletre.
Forrás: Telex