Orbán Viktor: Ha elütne reggel a villamos, maga az egész gépezet néhány szomorú könnycsepp elmorzsolása után ugyanúgy működne, mint velem
A műsor elején Hont András azt mondta, Orbán Viktor tulajdonképpen véletlenül adott nekik interjút, mivel Orbán Balázst szerették volna meghívni, de ezt a kérést elküldték a Miniszterelnökségnek is. Nem sokkal később jelentkeztek, hogy Orbán Viktor elfogadja a meghívásukat.
A beszélgetés elején kiderült, Orbán Viktor minden reggel egy órát át tart megbeszélést Rogán Antallal és Gulyás Gergellyel, ilyen értelemben ők állnak hozzá a legközelebb, és szerinte ezért került épp Rogán Antal a Biden-adminsztráció szankciós listájára.
A miniszterelnök Donald Trumpról azt mondta, azt csinálja, amit megígért, és ez sokkolja Európát. A miniszterelnök JD Vance-re úgy gondol, mint az amerikai politika hosszabb távú meghatározó alakjára. Orbán Viktor szerint ugyanis amit most látunk, az nem Trump négy évéről szól, szerinte „ez a 12 év első 4 éve.”
A vámháborúról azt mondta, ismerjük az elejét és tudjuk a végét, az, hogy közben mi történik, nem érdekes. Protekcionista, patrióta rendszer alakul ki, amely minden országgal más kulcsokba állapodik meg. Az is lehet szerinte, hogy az ágazati és termékpálya-vámokon túl cégek szintjén állítanak vámtarifákat.
„A vámok hátrányt fognak jelenteni, de ezt ellensúlyozó egyéb gazdasági kérdésekről tárgyalunk.”
„A Nyugat ezt a háborút elvesztette” - mondja Ukrajnáról.
Szerinte egyértelmű, hogy ez egy proxy-háború, az európai vezetők nem merik bevallani, hogy ezt a háborút elveszítették. Az amerikaiak helyzete annyival könnyebb, hogy Trump sosem akarta ezt a háborút.
A hajlandók koalíciójából valóban kihagyják Magyarországot, oda „ha hívnának, se mennénk" -mondta Orbán Viktor. A közös európai haderővel kapcsolatban viszont a magyar kormány az egyik kezdeményező.
Az unió vezetői szerinte legkésőbb 2030-ig fel akarják venni Ukrajnát az Unióba. Ezt a magyar kormány ellenzi. „Nem tudjuk, mekkora a területe, nem tudjuk, mekkora a népessége, és nem tudja magát fenntartani” - mondta a miniszterelnök Ukrajnáról.
Erről most megkérdezik az embereket. Hogy miért nem népszavazás formájában, arra Orbán Viktor azt válaszolta: „A magyar alkotmány kizárja, hogy nemzetközi szerződésekről népszavazással döntsünk. Ezt kinyitni veszélyes.”
Arra a kérdésre, hogy létezik-e Orbán-rendszer, azt válaszolta, „van, az a kérdés, hogy nevezzük." Az biztos, hogy 2010 óta új rendszer van.
„Szerintem túlzás egy személy nevéhez kötni.”
Orbán Viktor úgy látja, 2010 óta nemzeti rendszer van, ami eltér attól, ami Nyugat-Európában van.
Szerinte a kormányzati gépezet minden alktrésze cserélhető, „beleértve a fejét is.”
„Biztos, hogy nem lenne olyan maga a kormányzati rendszer, mint most, de lényegét tekintve ez nem változna” - fogalmazott. Szerinte nagyon komoly generációváltást hajtottak végre, úgy látja, 40 és 50 év közötti, a politikában fiatalnak számító, első osztályúan kiképzett, rendkívül jó képességekkel és komoly kormányzati tapasztalatokkal rendelkező generáció áll mögöttük.
„Ennek két hölgytagják elvesztetük egyébként, ezért most inkább férfiak vannak benne.”
Azt elismerte, hogy ennek teljesen az ellenkezőjét érzékelik az emberek, úgy látják, minden rajta múlik. De ennek az oka szerinte az alkotmányos rendszer. A kormányon belül nagyon erős a miniszterelnök szerepe, ezt a német rendszerből vettük át. „Ez egy bombaiztos demokratikus rendszer”, ami a stabilitást a miniszterelnök körül hozza létre.