HÍREK
A Rovatból

Orbán Viktor elítéli a bucsai tömegmészárlást és támogatja a nemzetközi vizsgálatot

A miniszterelnök szerint „a civileket mindenképpen meg kell védeni, a civilekkel szembeni bántalmazást a leghatározottabban el kell ítélni”.


Orbán Viktor miniszterelnök természetesen elítéli a bucsai tömegmészárlást - tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke szombaton.

Magyarország mindenben támogatja azt a nemzetközi vizsgálatot, melynek célja, hogy felderítse a vérengzés elkövetőit

- ismertette a kormányfő álláspontját Havasi Bertalan.

A sajtófőnök emlékeztetett, Orbán Viktor szerdai nemzetközi sajtótájékoztatóján is világosan fogalmazott, ez egy háború, amit az oroszok indítottak, megtámadták Ukrajnát, és ez egy agresszió.

"Ez az Európai Uniónak a közös álláspontja, és Magyarország ennek az álláspontnak a részese. Az összes atrocitásról pedig azt gondolom, hogy mindegyiket ki kell vizsgálni, (...) akárhogyan is, a civileket mindenképpen meg kell védeni, a civilekkel szembeni bántalmazást a leghatározottabban el kell ítélni, és az ilyen eseteket pedig ki kell vizsgálni. Független és pártatlan vizsgálatot akarunk"

- idézte fel Orbán Viktor szavait a sajtófőnök.

Jaroslaw Kaczynski, a vezető lengyel kormánypárt, a Jog is Igazságosság (PiS) elnöke pénteken egy interjúban kritizálta Orbán Viktor magyar miniszterelnököt, amiért szerinte nem volt hajlandó elítélni Oroszországot az ukrajnai Bucsában elkövetett gyilkosságok miatt.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Ez volt Ferenc pápa utolsó üzenete: Semmilyen béke nem lehetséges ott, ahol nincsen vallásszabadság, vagy ahol nincsen gondolat- és szólásszabadság
Ferenc pápa húsvéti üzenetének központi témája szokás szerint a béke volt. Úgy vélte, a világ számos részét sújtó háborúk mögött az embereknek az a döntése áll, hogy az élet helyett a halált választják.


Ferenc pápa utolsó üzenetét a minap, húsvétra tették közzé a Vatikánban.

Elítélte a családon belüli erőszakot is, amely elsősorban a nőket és gyermekeket sújtja, az idősek és a betegek tehernek tekintését, valamint a gyengébbek, a kirekesztettek és a migránsok iránti megvetést. Az egyházfő a másik ember iránti bizalom felélesztését szorgalmazta azok esetében is - "miután mindannyian Isten gyermekei vagyunk" -, akik "messzi földről érkeztek tőlünk eltérő szokásokkal, életvitellel".

A pápa beszédében számba vette a világ háború sújtotta térségeit, és az első helyre a Szentföldet helyezte. Kifejezte együttérzését a palesztin és az izraeli néppel, valamint a térségben élő keresztényekkel szenvedéseik miatt.

Hangsúlyozta, hogy "ez a borzalmas konfliktus" továbbra is halált és pusztítást hoz, drámai és méltatlan humanitárius helyzetet teremt. Sürgette tűzszünet megkötését és betartását, a terroristák által fogva tartott túszok szabadon engedését, valamint azoknak az embereknek a segítését, akik "éheznek, és békés jövőre vágynak".

De kifejezte aggodalmát a szerinte az egész világon egyre erősebb antiszemitizmus miatt is.

Megemlékezett a libanoni és szíriai keresztény közösségekről: arra buzdította az egyházat, hogy kövesse figyelemmel és imával a szeretett Közel-Kelet keresztényeinek sorsát.

Beszélt a háborús helyzet miatt a világ legrégebb óta tartó humanitárius válságát elszenvedő Jemenről is.

Ferenc pápa a feltámadt Krisztus közbenjárását kérte, hogy húsvéti adományként békét teremtsen a mártír Ukrajnában, és bátorítson minden felet az erőfeszítések folytatására egy igazságos és tartós béke érdekében.

Végleges békemegállapodást szorgalmazott Örményország és Azerbajdzsán között, megbékélést a Nyugat-Balkánon, arra kérve a politikai szereplőket, hogy a feszültségek és a válságok elkerülésén dolgozzanak. Szorgalmazta az egész térségben a veszélyes és destabilizáló helyzetek elhárítását.

A pápa békét és vigaszt sürgetett az erőszak és háborúk által megsebzett afrikai népeknek is, megnevezve a Kongói Demokratikus Köztársaságot, Szudánt, Dél-Szudánt, a Száhel-övezetet, Afrika szarvát és a Nagy-tavak térségét. Kiemelte az ott élő keresztényeket, akik nem gyakorolhatják szabadon vallásukat. Említette a fegyveres konfliktus és nemrég földrengés sújtotta Mianmart is.

"Semmilyen béke nem lehetséges ott, ahol nincsen vallásszabadság, vagy ahol nincsen gondolat- és szólásszabadság, és tisztelet mások véleménye iránt"

- hangsúlyozta.

Felhívást intézett a politikai felelősökhöz: ne engedjenek a bezárkózást ösztönző félelmeknek, ehelyett a rendelkezésre álló forrásokkal a fejlődést szolgálják: "ezek (a források) a béke fegyverei, amelyek a jövőt építik, nem pedig halált hoznak."

Sürgette azoknak az akadályoknak a felszámolását, amelyek megosztottságot okoznak az emberek és a népek között, sürgette egymás segítését, kölcsönös szolidaritást, az egyén fejlődését, emberséget mindennapjainkban.

Megjegyezte: a védtelen civileket magukkal sodró kegyetlen konfliktusok közepette, amelyekben iskolákat, kórházakat, humanitárius dolgozókat ér támadás, "nem engedhetjük meg magunknak, hogy elfelejtsük: nem egy "objektumot" találnak el, hanem lélekkel és méltósággal bíró embereket".

Ferenc pápa üzenete végén a jubileumi szentévre hivatkozva a háborús és politikai foglyok szabadon engedését szorgalmazta.

Az ünnepi misén a Szent Péter-bazilika előtti szabadtéri oltárnál két erdélyi diakónus is szolgált, Márton Ottó és Sándor Simon. A kórus tagjai pedig a római Collegium Germanicum et Hungaricum hallgatói voltak.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Meghalt Ferenc pápa
Reggel fél nyolc körül halt meg a pápa, aki hosszú ideje betegeskedett, az utóbbi hónapokban életmentő beavatkozást is végrehajtottak rajta. Ő volt az első pápa Amerikáról és egyúttal a déli féltekéről is. Ő volt az első jezsuita, akit Szent Péter trónjára választottak.


Ferenc pápa hétfő reggel meghalt – jelentette be Kevin Ferrell bíboros, a Vatikán képviseletében.

"Ma reggel 7:35-kor Róma püspöke, Ferenc visszatért az Atya otthonába. Egész életét az Úr és egyháza szolgálatának szentelte" - közölte Farrell.

„Arra tanított bennünket, hogy hűséggel, bátorsággal és egyetemes szeretettel éljük meg az evangélium értékeit, különösen a legszegényebbek és leginkább marginalizáltak iránt.”

„Óriási hálával az Úr Jézus igaz tanítványaként mutatott példájáért, ajánljuk Ferenc pápa lelkét Isten végtelen, irgalmas szeretetéhez.”

Ő volt az első pápa Amerikáról és egyúttal a déli féltekéről is. A szíriai születésű III. Gergely 741-es halála óta nem volt Rómának nem európai püspöke.

Ő volt az első jezsuita, akit Szent Péter trónjára választottak – Róma történelmileg gyanakodva tekintett a jezsuitákra.

Ferenc elődje, XVI. Benedek volt az első pápa, aki csaknem 600 év után önként vonult nyugdíjba, és csaknem egy évtizeden át a Vatikán két pápának adott otthont.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Így búcsúznak a pápától a politikusok: Macron szerint Ferenc pápa mindig is a legsebezhetőbbek és a legsérülékenyebbek oldalán állt
Egymás után emlékeznek meg a 88 éves korában elhunyt Ferenc pápáról a világ vezető politikusai. Emmanuel Macron francia elnök szerint a katolikus egyház feje a több igazságosságért harcolt.


Emmanuel Macron francia elnök az elsők között emlékezett meg a 88 éves korában elhunyt egyházfőről. Macron szerint Ferenc pápa „mindig is a legsebezhetőbbek és a legsérülékenyebbek oldalán állt, és több igazságosságért harcolt. A francia államfő a „legőszintébb részvétét fejezte ki a világ katolikusainak” Ferenc halála után, aki szerinte a „testvéri emberiség” mellett állt ki, írja a BBC.

Dick Schoof holland miniszterelnök szerint „Ferenc pápa minden tekintetben a nép embere volt”. Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke azt mondta: „a pápa mosolya emberek millióit ragadta meg világszerte”. Karin Keller-Sutter svájci elnök szerint Ferenc pápa „nagy lelki vezető, a béke fáradhatatlan szószólója" volt, John Swinney skót miniszterelnök pedig úgy fogalmazott: a béke, a tolerancia és a megbékélés hangja volt Ferenc.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Erdő Péter bíboros: Különös szeretettel emlékezünk Ferenc pápa két magyarországi látogatására
„Megrendülten értesültünk Szentatyánk, Ferenc pápa elhunytáról. Hálát adunk Istennek a kegyelmekért, amelyekben szolgálata révén részesültünk” – írta a bíboros.


Erdő Péter bíboros, Esztergom-Budapesti érsek Facebook-posztban emlékezett meg a húsvéthétfőn meghalt Ferenc pápáról.

„Megrendülten értesültünk Szentatyánk, Ferenc pápa elhunytáról. Hálát adunk Istennek a kegyelmekért, amelyekben szolgálata révén részesültünk.

Különös szeretettel emlékezünk két magyarországi látogatására és következetes kiállására a béke szent ügye mellett”

– írta a bíboros.

A pápára hétfőn délelőtt negyedórás harangszóval emlékeznek minden templomban.


Link másolása
KÖVESS MINKET: