„Orbán Viktor zebraügye nem igényelt állatorvosi konzíliumot” – nyílt levélben szóltak be a miniszterelnöknek az állatorvosok
Az Állatorvostudományi Egyetem rektorának írt nyílt levélben tiltakoztak állatorvosok Orbán Viktor márciusi egyetemi látogatása miatt. A levél szerzői azt írták: „őszinte megdöbbenéssel látták” a miniszterelnök Facebook-oldalán közzétett videót, amelyet az egyetem könyvtárában rögzítettek, és amelyet „Gáspár Győző közéleti szereplő megnyilvánulásaival összevágva” jelentettek meg.
A nyílt levél szerint több diák is megkereste a szerzőket, és kifejezték nemtetszésüket a videó létrejöttének körülményei miatt. A hallgatók szerint az eseményt nem hirdették meg előre nyilvánosan, így úgy érezték, részvételüket kikényszeríthették. A levél megfogalmazása szerint
különösen annak fényében, hogy „rendkívül erős függelmi viszony áll fenn köztük és a tanári kar között”.
A szerzők úgy fogalmaztak:
– és ha kérdései vannak állatokkal kapcsolatban, „olyan végzett állatorvosokhoz kell őt irányítani, akik érdemben tudnak neki segíteni”. Hangsúlyozták: ha a miniszterelnök célja valóban a hallgatókkal történő párbeszéd volt, annak „kellő transzparenciát kell teremteni”, előre kihirdetett időponttal és helyszínnel, hogy minden érdeklődő részt vehessen az eseményen. Azt is fontosnak tartották, hogy a videófelvétel „ne hozhassa hátrányos helyzetbe a jelenlevőket”, és ne szolgáljon „közvetlen politikai haszonszerzést”.
A levél végén az áll: az aláírók arra kérik az egyetem vezetését, hogy „ne működjön közre az Egyetem hallgatóinak politikai célból történő felhasználásában, pártállástól függetlenül”. Kiemelték, hogy aláírásuk kizárólag a hallgatók védelmében, a politikai célú felhasználás megszüntetése érdekében történt.
A levelet április 11-én, pénteken reggel fél tíz körül adta át két ismeretlen nő a Rektori Hivatal előadójának. A dokumentum nem tartalmazott sem nevet, sem feladót. Az egyetem a levelet, valamint Sótonyi Péter rektor válaszát is közzétette honlapján.
A rektor válaszában kifejtette, hogy Orbán Viktor 2025. március 27-én hivatalos látogatást tett az egyetemen, ahol a hallgatói önkormányzat és a diákbizottság vezetőivel találkozott. A látogatás – a kérésnek megfelelően – nem volt nyilvános, a találkozón „elsősorban a hallgatók megválasztott képviselői vettek részt”.
Sótonyi Péter azt írta: a Miniszterelnökség nem kívánt politikai demonstrációt, ezért „elzárkózott a nagy létszámú hallgatói jelenléttől”, a résztvevők számát pedig 30 főben maximalizálták. A találkozón többek között szó esett a száj- és körömfájás járványról is, amely kapcsán „közel százötven önkéntes hallgató segíti az állategészségügyi hatóság munkáját”. A miniszterelnök köszönetet mondott az állatorvos-hallgatók önkéntes munkájáért.
A rektor reagált arra is, hogy felmerült a hallgatók részvételének kikényszerítése. Mint írta:
A videófelvételről elmondta, hogy azt kizárólag a miniszterelnöki stáb készítette, a résztvevőket pedig előzetesen tájékoztatták a felvételről. A közösségi médiában megjelent videó csak egy rövid részletet tartalmazott az eseményből, és a rektor szerint nem feltétlenül abban a kontextusban, amit a témák alapján vártak.
A rektor hozzátette: a videó megjelenése erős indulatokat váltott ki a hallgatók egy részéből, sőt, egyes esetekben gyűlölködésbe csapott át. Kérte az egyetemi közösséget, hogy „szakmánk, hivatásunk, jövőnk érdekében hagyjanak fel az egymás elleni politikai hangulatkeltéssel, uszítással”.
A válaszlevél végén megemlítette: az egyetem jelentős támogatást kap az államtól, és az elmúlt tíz évben az állami és alapítványi finanszírozott elsőéves hallgatók létszáma csaknem megkétszereződött. Emellett „7,3 milliárd forintnyi infrastrukturális beruházás valósulhatott meg”, és „további 70 milliárd forintnyi fejlesztésről tárgyalások folynak”. Mint írta, ezek alapján nem életszerű, hogy az egyetem elzárkózzon attól, hogy fogadja a kormány vezetőjét vagy tagjait.
(via 24.hu)