Orbán Viktor a kétharmadról: áll mint a cövek, és a végét sem látni
Orbán Viktor a tihanyi Tranzit fesztiválon vendégeként politikai szezonnyitó előadást tart. A beszélgetést a kormányfő közösségi oldalán élőben közvetítik.
2012 óta először jelent meg Orbán a jobboldali politikai közösség rendezvényén, ahol Bohár Dániellel beszélget.
A beszélgetés elején szó esett a kétharmadról is, amely kormányfő szerint áll, mint a cövek. Sőt, még a végét sem látni. Úgy vélte, hogy nagy viták vannak arról, hogy ez a többség garancia-e a magyar nemzeti egységre. Szerint a viták átmetszik a jobb- és baloldal hagyományos választóvonalait. Arról szól a vita, hogy a demokráciában természetellenes-e ha egy párt hosszú ideig hatalmon van.
Arra a kérdésre, hogy Dávid és Góliát küzdelméhez hasonló-e a jobb és bal oldal hatalomért való küzdelme, Orbán azt válaszolta: szerinte a fociban is elválik az amatőr és a profi. Ha az amatőröknek bedobsz egy labdát, ők összevissza futkároznak majd, a profik viszont oda futnak, ahol majd a labda lesz. Orbán szerint többszörös erőfölénnyel szemben harcolt a kormánypárt a legutóbbi választáson, említette meg a kormányfő, aki mégcsak - bevallása szerint - részjelentéseket már látott a kampányfinanszírozásról, ám azt kijelentette, "Dávid ennek ellenére négyszer már kupán vágta Góliátot."
VIDEÓ: Orbán Viktor a Tranziton
A magyarság is szóba került. Orbán erről azt mondta: „Én szeretek a magyar flow-ban lenni”. Úgy vélte, mindenkinek tisztáznia kell ezt magában, másképp élik meg ezt az emberek. Sokféle módon lehet magyarnak lenni, de ez mindenképpen egy feladat, egy küldetés.
"Van egy kultúra, aminek az alapja egy olyan nyelv, amit azokon kívül, akik magyarnak születtek, mások nem értenek, tőlük el is tűnhet. Egyetlen esetben nem tűnik el a magyar nyelv, a magyar kultúra, a magyar államiság története, ha mi fenntartjuk" - mondta.
orbán úgy véli, hogy a liberálisok elsőre nagyon különböznek a kommunizmustól, de végül a kommunizmus összeomlása után a kommunisták nagy része liberális lett. ennek okáról pedig okos emberekkel kell beszélgetni. Úgy vélte, hogy a „liberálisok és a velük lévő baloldal határozottan azt mondja, az életben egyetlen fontos dolog van, te magad, ebből kell mindent megérteni”. Ennek a véleménynek nagy politikai tábora van a nyugati világban - vélte.
A jobboldali-konzervatív azonban úgy véli: "A másik felfogása az embernek, mint lénynek, ez a konzervatív oldal, amely azt mondja, azért vannak a világon, hogy boldogok legyenk, de vannak fontosabb dolgok, mint saját magunk, ilyen a családunk, a hazánk, és Isten, ezek léteztek előttünk is, és ha ezek fontosabbak, mint én, akkor arra választ kell találni, hogy a nálad fontosabb dolgot hogyan akarod szolgálni. Ebből egészen más politika jön".
Hozzátette, hogy a rendszerváltás után "szerencsénk volt", mert a korábbi vezetésnek hiába volt 8 éve a berendezkedésre, a baloldal lényegében felszámolta magát. A kormányfő szerint most a Jóisten visszafizette azt a 40 évet, amit elvettek tőlünk.
A kormányfő megfogalmazása szerint Chaplin "kutyafüle" ahhoz, amilyen miniszterelnök-jelölti castingot tartott a baloldal 2009-ben. Azt követően, hogy a miniszterelnökük ugyan kapott egy lehetőséget, de mindent elrontott. Szerint nagy szerencséje volt 2010-ben a jobboldalnak, hogy egy ilyen baloldalt győzött le. "Mielőtt túldicsérnénk magunkat, legyünk szerények" - tette hozzá.
Később megjegyezte: "Amikor írtam az egyetemi szakdolgozatomat a politikai mozgalom a politikai rendszerben címmel, akkor kezembe került 'egy echte baloldali biblia'", amiben azt olvasta, hogy ha a baloldaltól nem lehet átvenni a hatalmat, akkor a körülötte lévő intézményeket kell átformálni, és az sikerre vezet.
Orbán Churchill-t is felemlegette. Úgy vélte, hogy az angolszászok a legjobb példái annak, hogy hogyan fogalmazzák meg azt gondolatot, hogy az ő álláspontjuk morálisan helyes.
Brüsszellel kapcsolatban úgy vélekedett, hogy meg kell értetni az európai jobboldallal, hogy a jobboldalon kell szövetséget csinálni. "Ha átkacsingatunk a másik térfélre, akkor abból nem lesz egység, meg abból is csak baloldali győzelem lesz, ha azt nézzük, hogy jót ír-e rólunk a sajtó". Úgy vélte, hogy ma nincs Európában jobboldali egység.
Ennek kapcsán beszlt arról, hogy az EP-választás tétje, hogy megszülethet-e ez az európai egység. Ha igen, akkor le tudja-e győzni a baloldalt, mert most "Magyarországra a legnagyobb veszély Brüsszelből leselkedik". Közölte, hogy "nem akarunk birodalmi koncepciót" Európában. Szerinte baj, hogy a britek kiléptek az EU-ból, ugyanis felborult az addigi egyensúly. A választás után ezt az egyensúlyt helyre kell állítani. "Különben létrejön az Európai Egyesült Államok, és azzal Magyarország nem jár jól" - vélekedett.
Az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban arról beszélt, hogy "azonnal, feltétel nélkül tűzsztünet" kell. Mert miközben itt beszélgetnek, aközben is tudcatjával halnak meg emberek. Úgy vélte, hogy Magyarország lokalizálni akarta a háborút, míg "angolszászok" meg inkább globalizálták. A kormányfő szerint új stratégiára lenne szükség, de ha erről beszél Nyugat-Európában, akkor megvetik érte.
Orbán úgy fogalmazott, hogy még tíz év kell ahhoz, hogy a kitűzött célokat elérjék. Szerinte felkészültek arra, hogy hazánk olyan hely legyen, ahol jó élni, az ország gazdag, erős és biztonságos lesz. Ehhez azonban az is kell, hogy minden ország megadja a tiszteletet. „Magyarország ma gazdagabb, erősebb és biztonságosabb, mint 13 évvel ezelőtt”. Vannak tervek és még tíz év kell. Ha megkapjuk, meg is csináljuk" - mondta.
Úgy vélte, hogy más országok lehetnek nagyobbak, erősebbek, de a magyaroknak vannak olyan erősségei, ami sikerre vezet.
Az ország erőssége az ezeréves magyar múlt, a magyar kreativitás, az eszesség és okosság. Ezekkel meg lehet másokat előzni - vélte. Ha pedig ezek összejönnek egy ilyen politika- és hatalomfelfogással, akkor "az bingo, győzelem" - tette hozzá.