Orbán poloskázása után petíciót indítottak az agresszív közbeszéd ellen a pszichiáterek és pszichológusok
„Segítő szakemberek kiállása az agresszív közbeszéd ellen” címmel indítottak petíciót pszichiáterek, pszichológusok, pszichoterapeuták, család- és párterapeuták, mentálhigiénés szakemberek, szociális munkások és mediátorok, szúrta ki a 444.
A kezdeményezés célja, hogy felhívják a figyelmet a közbeszédben megjelent agresszív retorikára, amely szerintük fokozza a társadalmi megosztottságot és a gyűlöletkeltés veszélyét.
A szakemberek azt írják, hogy „növekvő szakmai aggodalommal” figyelik a közbeszéd durvulását. Úgy látják, hogy a dehumanizáló retorika hatására egyre többen fogadják el a verbális és fizikai agressziót, ami súlyos következményekkel járhat az egyének és a társadalom számára. Hozzáteszik: „a dehumanizáció olyan pszichológiai mechanizmus, amely megnöveli az embertelen cselekedetek esélyét”.
A petícióban külön kiemelik Orbán Viktor március 15-i beszédét, amelyben a miniszterelnök poloskáknak nevezte a bírókat, az újságírókat és a civileket. A szakemberek szerint „nem előzmény nélküli, hogy embertársainkra poloskaként utaljanak”. Emlékeztetnek arra, hogy 1942-ben Szálasi Ferenc, a Nyilaskeresztes Párt vezetője is használta ezt a kifejezést, és szerintük az akkori politikai retorika eldurvulása előrevetítette a fizikai erőszakot.
- fogalmaznak.
A szakemberek szerint a közbeszéd tisztasága szakmai, etikai és emberi kérdés. A petícióban azt írják, hogy „a verbális bántalmazás előjele a fizikai atrocitásnak”, ezért ki kell állniuk az agresszív közbeszéd ellen. Azt is hangsúlyozzák, hogy kezdeményezésük nem politikai állásfoglalás, hanem egyértelmű kiállás az emberséges kommunikáció mellett.
A petíciót a cikk megjelenéséig közel 1400-an írták alá.
Korábban Szlovákiában is indult hasonló petíció. Robert Fico miniszterelnök ugyanis éles bírálatokat kapott pszichiáterektől és pszichológusoktól, akik nyílt levélben hívták fel a figyelmet a demokrácia veszélyeztetésére. A szakemberek szerint ugyanis Fico nem hajlandó az önreflexióra, és ellenségesen reagált a kritikákra. A nyílt levélben 855 szakember kérte a miniszterelnököt a változtatásra, mert szerintük a jelenlegi helyzet káros következményekkel járhat az ország demokráciájára és a lakosság mentális egészségére.