Olyan exkluzív klub működött a Stefániában, hogy a gazdagok számára is jutalom volt bejutni
A Stefánia Palota a Városliget környékének egyik legszebb épülete, ahol ma is gyakran tartanak bálokat és rendezvényeket. Kevesen tudják azonban, hogy a századfordulón olyan exkluzív klub működött itt, ahová még a leggazdagabbak számára is kiváltság volt a bejutás.
Íme 5 érdekesség a 19. századi Budapest legnívósabb főúri kaszinójáról, a Park Clubról.

A 19. században egy főúr szívesen töltötte szabadidejét palotáján kívül is, hogy ápolhassa kapcsolatait a főúri réteg más tagjaival. Persze csakis olyan pompás környezetben, ahogyan azt otthon is megszokta.
Az 1890-es évek elejére a legfelsőbb főúri körök azonban megelégelték, hogy csak a Margit-szigeten van hozzájuk méltó nyári társasági helyszín. Így báró Aczél Béla kezdeményezésére és Eszterházy Mihály gróf vezetésével társaságot alapítottak azzal a céllal, hogy az előkelőségek részére egy tágas, impozáns nyári üdülőt hozzanak létre.

Félmillió osztrák–magyar forintos tőkével ki is néztek egy erre alkalmas helyet a Városliget szomszédságában. A helyszínválasztás tökéletes volt: szép környezet, közel a nyüzsgő városhoz, a főváros legelevenebb korzója, a Stefánia út mellett. Összesen hat holdnyi telket vásároltak, amelyre Meinig Artúr építész tervezett impozáns neobarokk palotát.
Modern sportpálya, mesterséges cseppkőbarlang

A klubban nem csak teadélutánokat, hangversenyeket és bálokat rendeztek, hanem nagy hangsúlyt fektettek a szabadtéri kikapcsolódási lehetőségekre is. Az akkor új és divatos tenisz számára három pályát is kialakítottak, de volt tekepálya és egy lövőház is.
“A „Park Club” czélja a sport különböző nemeinek pártolása és a társadalom művelt osztályainak kellemes érintkezési központot nyújtani, kizárva testületi működésének köréből minden politikai jellegű tevékenységet.”
Ám nem csak sportolni, hanem pihenni is lehetett a klub telkén. Kialakítottak egy főúri parkot, ahol magas fák árnyékában, gyönyörű virágágyások között sétálhattak és üldögélhettek a klubtagok.
A parkban volt egy hatalmas csónakázó tó, amit telente korcsolyázásra használtak. A tóban pedig egy apró sziget is helyet kapott.
Igazi különlegesség volt a park mesterséges cseppkőbarlangja,
ahova a nyári záporok elől lehetett menekülni. Tetejéről ráadásul a tavat tápláló vízesés hullt alá.
Kigolyózás

A Park Club ünnepélyes megnyitójára 1895. május elsején került sor. A nívós főúri kaszinó azonban nem nyitotta meg kapuit akárki előtt. Még a leggazdagabbak számára sem volt könnyű a bejutás.
Az igazgatóság évente választotta meg a kaszinó tagjait. Nem volt azonban elég, ha a jelölt megfelelt az alapszabályoknak, vagyis nagykorú férfi, fedhetetlen jellem, jó magaviseletű és magasan képzett volt. Bekerülni csak írásos ajánlás alapján lehetett. A jelölt nevét kifüggesztették, és ha nem merült fel kifogás, minimum kétharmados többségnek kellett az illető mellett szavaznia. Ráadásul a megválasztott tagnak meg kellett fizetnie az igen borsos éves tagdíjat is.
Amilyen nehéz volt bekerülni, kiesni annál könnyebben lehetett a nívós klubból. Ahogy a felvételről, úgy a kiesésről is évente szavaztak csontgolyókkal.
Érdekesség, hogy ebből a régi szokásból ered a „kigolyózás” szavunk.
Ide járt a krémek krémje

A klub tagsága tehát igen kivételes volt. A nagy múltú nemesi családok sarjai, úgy mint Andrássy, Eszterházy, Széchenyi mellett a kor politikai elitjének képviselői: Bethlen István, Tisza István, Széll Kálmán, Wekerle Sándor gazdagították a tagok sorát.
A klub büszkén hirdette, hogy tagjainak harmadát hölgyek teszik ki.
Ez akkoriban ritkaságnak számított, hiszen korábban a klubélet szinte kizárólag a férfiak kiváltsága volt.
A klubot gyakran látogatták királyi személyek is. Megfordult itt Károly román király, Alfonz spanyol király és menyasszonya, Muzafer-ed Din perzsa sah és természetesen a Habsburg királyi pár is.
Sissi kedvenc asztalkája

Az épületet gőzzel fűtötték, ám a világítást már a korban újdonságnak és ritkaságnak számító elektromos árammal működtették.
A Park Club berendezési tárgyait maga Aczél báró válogatta, és hozatta Londonból. Az enteriőrben az akkor divatos empire stílus keveredett némi angol modernitással, és mindezt ügyesen dobta fel egzotikus keleti tárgyakkal. A berendezés bútorai nagyrészt mahagónifából készültek. A barna, vörös és zöld kárpitos ülőgarnitúrák pedig pazarul illettek a szalonok vörös szövettel borított falaihoz és a kék, vörös mintás kókuszszőnyegekhez.
Egyik alkalommal, amikor a Habsburg királyi pár látogatását tette a Park Clubban, Sissinek nagyon megtetszett egy díszes asztalka. A főurak szívesen nekiajándékozták volna, ám a királyné ragaszkodott hozzá, hogy kifizesse. Sissi azonban félreértette a könyvelésben szereplő F jelzést, így forintban fizette ki az asztalkát.
A főurak elhallgatták előle, hogy az összeg valójában fontban értendő.
A kedves turpisságra csak évekkel később derült fény, amikor Sissi közvetlenül a gyártótól rendelt még egy asztalkát, ahol immár fontban kellett fizetnie.
Kompromittáló csók a klub teraszán

A palota múltjához egy igazi romantikus történet is tartozik. Károlyi Mihály szemet vetett a szép Andrássy Katinkára, aki viszonozta a jóképű férfi érdeklődését. A Park Club egyik báljának forgatagában Katinkának sikerült elszöknie a gardedámok szigorú tekintete elől. A palota rejtett hátsó lépcsőjén osont fel a teraszra, ahol már várta szerelmese.
Itt csattant el Károlyi Mihály és Andrássy Katinka első titkos csókja.
Amikor az Andrássy család tudomást szerzett arról, milyen kompromittáló dolog történt, természetesen kétségbeestek a botrány lehetőségétől. Lerágva tíz körmüket majd' egy hónapot kellett várniuk, mire Károlyi végre előállt a lánykéréssel. A házassággal szerencsére jó véget ért a botránynak induló eset.

A második világháború alatt a palota is több találatot kapott. 1947-től a Honvédelmi Minisztérium, majd a Magyar Néphadsereg tulajdonába került. A különleges berendezés a csillárok kivételével mind megsemmisült. Az 1965-ös felújítás során új neobarokk berendezés került az épületbe.
Nevét csak 1993-ban változtatták Stefánia Palotára. Az épület azóta is reprezentatív helyszínt biztosít a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség rendezvényeinek. Nem ritkán esküvők, konferenciák, bálok és fogadások helyszíne, akárcsak az 1800-as években.
Forrás: Kitervezte.hu, Wikipédia, Egykor.hu, index - Kovács Veronika, YouTube: 120 éves a Stefánia Palota