Durva kritika a kormánynak: Visszafordíthatatlan károkat okoz az árrésstop a gazdaságnak
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) szerint a kormány legújabb árrésstopos tervei komoly problémákat okozhatnak a hazai kiskereskedelemben és a nemzetgazdaságban is. A szervezet úgy látja, hogy az intézkedések hosszú évekre visszavetik az ágazat működését.
A szövetség közleménye azután jelent meg, hogy a hétvégén Nagy Márton bejelentette: az élelmiszerek után újabb termékcsoportokra is kiterjeszthetik a hatósági árszabályozást. A miniszter ezt hétfőn azzal egészítette ki, hogy május második felében meghosszabbíthatják a jelenleg hatályban lévő árréstopot is.
Az OKSZ szerint
A szövetség arra is felhívta a figyelmet, hogy a hazai üzletláncok egy része már az intézkedés bevezetése előtt is veszteséges volt, mások pedig csak minimális nyereséggel működnek.
A közlemény arra is kitér, hogy az élelmiszer árrésstop – még ha május végén megszűnik is – legalább egy évvel elodázza a kiskereskedelmi szereplők hatékonyságot javító beruházásait. Ennek a hatásai hosszú távon az árakban, a foglalkoztatásban és a vásárlók kiszolgálásának színvonalában is megjelenhetnek.
Álláspontjuk szerint az élelmiszerek esetében már nem hatékony az intézkedés, és nem tartják indokoltnak a háztartási- és tisztítószerek bevonását sem. Közölték, hogy ezeknél a termékeknél az elmúlt egy évben alacsony volt az áremelkedés, a háztartási szerek pedig jelenleg éppen csökkentik az inflációt.
Az OKSZ szerint ezeknek a termékeknek az aránya a fogyasztói kosárban mindössze 2-3 százalék, míg az élelmiszereké 25-30 százalék. Úgy vélik, hogy ezen a területen még jelentősebb árcsökkenés sem lenne érdemi hatással az infláció alakulására.
A szervezet hangsúlyozta: „az infláció kordában tartása minden piaci szereplő elemi érdeke, de ehhez ellátási lánc szinten kell feltárni és kezelni az áremelkedést előidéző okokat, gazdasági tényezőket”.
(via 444)