Nyomoznak a csemeztanyai dögtemetőről készített horrorvideó közzététele miatt
A hétvégén több videó is megjelent a Hegyeshalom közelében található Csemeztanyáról, ahol 3000 száj- és körömfájással fertőzött marhát földeltek el. A felvételeken az látszik, hogy állati maradványok lógnak ki a földből, és van, ahol sötét folyadék bugyog ki a földből. Az Országos Rendőr-főkapitányság hétfőn közölte, hogy nyomozást indítottak a videók készítésének körülményeiről.
A szóvivő, Gál Kristóf a sajtótájékoztatón azt közölte, hogy a fertőző betegség elleni védekezés során bevezetett szabályok betartása „nemcsak a józan ész megkívánta követelmény, hanem ez az alapfeltétele az eredményes védekezésnek”. Hozzátette: a szabályok megsértése bűncselekmény is lehet, az elkövetőkkel szemben eljárást indítanak. A rendőrség jelen van a fertőzéssel érintett telepeken, és figyelemmel kíséri a fertőtlenítési eljárások menetét is. Elmondta, hogy
Arra is felhívta a figyelmet, hogy torlódások alakultak ki a magyar-osztrák határon reggel, és azt kérte, hogy az utazók kísérjék figyelemmel a folyamatosan frissülő tájékoztatásokat a police.hu oldalon. Hozzátette: az osztrák hatóságokkal is felvették a kapcsolatot a helyzet kezelése miatt.
Nagy István agrárminiszter a sajtótájékoztatón azt mondta, hogy a „különböző érdekekből” készített felvételek „súlyos károkat okoznak”. Szerinte
A miniszter beszélt arról is, hogy ami Csemeztanyán történik, az egy természetes biológiai folyamat része. A tetemek bomlása során gázok keletkeznek, amiknek távozniuk kell. A földréteg fokozatosan kerül az állatokra, és a végleges, 3,5 méter vastag réteg 10–14 nap alatt alakul ki. Ekkor fejeződik be a hantolási folyamat. Az állatok elföldelése szakszerű munkát igényel, amely során a földréteg folyamatosan kerül a tetemekre az oszlási folyamatnak megfelelően.
A fertőzéssel érintett négy telep közül kettőnél már befejeződött a mentesítési munka, a másik kettőben még folyamatban van. A miniszter közölte, hogy jelenleg is zajlik a terület kijelölése a dunakiliti és darnózseli telepeken, ahol még hátravan az állatok elföldelése. A körzetben megkezdődött a beragadt sertésállomány vágóhídi feldolgozása, amit a Pápai Hús Kft. végez. A szállításokat az érintett gazdálkodókkal egyeztetve ütemezik. Hangsúlyozta, hogy az elsődleges cél most a vírus terjedésének megakadályozása, miközben párhuzamosan végzik a mentesítési és felszámolási munkákat.
A védekezéshez szükséges fertőtlenítőszereket a kistermelők ingyen kapják meg. Nagy István megerősítette, hogy a szigorú járványügyi előírások betartásában a rendőrség is részt vesz. Az operatív törzs megerősítette a monitoringkutak telepítését Csemeztanyánál.
Az érintett telepeket zár alá helyezték, és védőzónákat jelöltek ki. Ezekre a területekre csak fertőtlenítés után lehet be- és kihajtani. Az M1-es autópályán Hegyeshalomtól Esztergomig szintén csak fertőtlenítés után lehet le- vagy felhajtani. A fertőzéssel érintett településekre is csak fertőtlenítést követően lehet belépni. A telepek köré villanypásztorokat telepítettek a vadállomány távol tartása érdekében. A határátkelőknél fertőtlenítő pontokat alakítottak ki.
Forrás: 444.hu, MTI