Nyílt levelet írtak a SOTE dolgozói, miután az egyetem tagadta, hogy a műtőben uralkodó hőség miatt lettek rosszul
A Magyar Hang szerdán számolt be róla, hogy a Semmelweis Egyetem több klinikájának műtőjében nem működnek a klímák, amik a steril levegőt biztosítanák a termekben. A lap információi szerint az egyetemhez tartozó Kútvölgyi Klinikai Tömb egyik műtőjében rosszul is lett az egyik dolgozó a nagy hőség miatt. Problémák pedig máshol is vannak, az is előfordult, hogy közel 40 fokban kellett műteniük az orvosoknak.
Van, ahol mobilklímákkal igyekeznek enyhíteni a melegen, de ezekkel több gond is van: például növelik a fertőzésveszélyt, és nem képesek előállítani a műtétekhez szükséges 25 fokot, valamint levegőcserét sem biztosítanak.
A lap megkeresésére korábban a Semmelweis Egyetem úgy reagált, hogy a rendszerek csak a nagy meleg miatt nem bírják a túlterhelést, és ők arról nem tudnak, hogy rosszul lett volna valaki a meleg miatt.
A dolgozók közül néhányan most névtelen levelet küldtek a Magyar Hangnak. Azt írják, megdöbbentette őket Semmelweis Egyetem válasza.
"Megdöbbenve olvastuk tegnap az SE önellentmondásokkal és szándékolt ferdítésekkel teli reakcióját a műtők klimatizáltsága ügyében. Megdöbbentünk azon, hogy megpróbálnak elbagatellizálni egy óriási, évek óta fennálló problémát, ami a betegek és a dolgozók testi épségét egyaránt veszélyezteti."
Azt mondják, hogy hiába állítják, a folyamatos karbantartás nem valósul meg, csak ígéretként hallanak róla mindig. Illetve, tudomásuk szerint egy műtétet sem halasztottak még el a melegre való tekintettel, úgy, ahogy azt az egyetem korábban állította.
A levél írói szerint az SE legnagyobb ferdítése az, hogy betartják a legszigorúbb munkahelyi előírásokat.
"A 28-35 fok közötti műtői hőmérséklet, az izzadó kollégák, a folyamatos rosszullétek, a néhány helyen alkalmazott ócska és semmiféle munkahelyi előírásnak nem megfelelő mobilklímák nemcsak a betegek gyógyulását, a műtétek sikerességét veszélyeztetik, hanem a kollégák testi épségét is."
- zárták a levelet a dolgozók, akik azt remélik, hogy "ha már az SE nem vette komolyan a problémát, amin 8-10 éve átlép, legalább a közvélemény, a betegek és a politika komolyan veszi majd."