Nyerő helyzetben: a magyar cégek rengeteget keresnek a háború újabb fordulatán, hogy leállt az ukrán gáztranzit
A HVG cikke szerint 2025. január 1-jétől, az orosz földgáz ukrajnai tranzitjának leállása után Magyarország kulcsszereplővé vált a régió gázellátásában. Az egyetlen megmaradt útvonal a Török Áramlaton keresztül, Szerbián át Magyarországra érkező vezeték, amely Kiskundorozsmánál lép be az országba.
A cikk szerint a magyar kormány hosszú távú stratégiája, amely az orosz kapcsolatok fenntartására és erősítésére irányult, mostanra meghozta gyümölcsét. Az állami MVM és a kormányhoz közeli energetikai cégek, mint például a MET, jelentős szerepet játszanak a gázkereskedelemben és -tárolásban. A szerb–magyar határkeresztező kapacitás 8,5 milliárd köbméter, amelyet teljes mértékben kihasználnak. A beérkező földgáz egy része továbbhalad Szlovákiába, Ukrajnába és Ausztriába, illetve Szerbia is magyar tárolókat bérel. Ez a helyzet nemcsak gazdasági előnyökkel jár Magyarország számára, hanem politikai befolyását is növeli a régióban. Az orosz földgáz elosztásában betöltött központi szerep lehetőséget ad arra, hogy az ország saját érdekeit hatékonyabban érvényesítse.
Megkérdeztük Holoda Attila energetikai szakértőt, mennyi lehet az a tranzitdíj, amit Magyarország közvetlenül nyerhet azáltal, hogy a területén keresztül megy át az orosz gáz Szlovákiába.
Mgyar részről a Földgázszállító Zrt. zsebeli be ezt a díjat, ami mindenképpen jelentős, hiszen óránként 300 ezer köbméter földgáz megy ki az országból Balassagyarmatnál.
Jogos kérdésnek tűnik, hogy nem mindegy-e a szlovákoknak, hogy mostantól ide fizetik a tranzitdíjat Ukrajna helyett. Azonban kiderült, hogy az eddigi szerződéseik szerint nekik ilyen díjat az ukrán-szlovák átadási pontig nem kellett fizetni, mert az volt meghatározva leszállítási pontnak. Ez azonban most módosult: mivel a Török Áramlaton keresztül érkezik a gáz, ez a pont most a magyar-szerb határra tolódott, és onnan ketyeg a tranzitdíj. Szlovákia így végül drágábban jut földgázhoz, mint eddig. Ezért annyira ideges a szlovák diplomácia. Holoda Attila úgy gondolja, hogy elkerülhették volna a mostani helyzetet, ha másképp politizálnak.
Az energetikai szakértő szerint elképzelhető, hogy Zelenszkijhez eljutott az is, amit Fico Moszkvában Putyinnal tárgyalt, és „ki tudja, hogy ott Fico milyen pejoratívan nyilatkozott Zelenszkijről.”
Mivel ez nem jó a szlovák félnek, nyilván azt szeretnék, hogy Ukrajna megváltoztassa a döntését. Ez valószínűleg változhat is, de egyelőre várni kell, hogy megnyugodjanak a kedélyek. Holoda Attila úgy látja, Ficónak kell kezdeményeznie, és nagyon nem mindegy, milyen hangot üt meg az ukránokkal szemben. Pozitív ajánlattal kell érkezzen Kijevbe, és nem fenyegetőzhet azonnal, ahogy eddig tette, amikor mind Fico, mind Szijjártó azzal vádolta az ukránokat, hogy ők akadályozzák az ellátást.
Persze, ahogy Holoda Attila fogalmaz, nem tudni, mivel lenne elégedett Zelenszkij.
Szlovákiának nemcsak pénzkérdés, hogy rendezze a viszonyt Ukrajnával. Ahogy egy másik, név nélkül nyitakozó energetikai szakértő fogalmazott: sikerült egyszerre összeveszniük a lengyelekkel és az ukránokkal is, ami megnehezíti, hogy a kieső mennyiség egy részét Lengyelországon keresztül érkező LNG-gázzal pótolják, noha technikailag erre képesek lennének. Persze a Lengyelország felől érkező LNG is drágább lenne, mint a korábbi megoldás.
Magyarország mindenesetre valóban jól keres ezen a helyzeten. Mivel a hozzánk érkező gáz mennyisége nem emelkedett számottevően, a Szlovákiába tranzitált gáz mennyiségével kevesebb marad itt. Ez nemcsak a mennyiségek miatt fontos, hanem azt is jelenti, hogy
A magyar kormány már készülhetett egy ilyen szituációra. Ezt jelzi, hogy Szijjártó Péter korábban bejelentette, a hosszú távú szerződésen, vagyis a 7 milliárd köbméteren felül is vásárolunk gázt. Erre a mennyiségre az oroszok már eléggé kedvező árat adnak, ami körülbelül 10–15 százalékos diszkont ár. Így nemcsak a tranzitdíjon kereshetnek a magyar földgázkereskedők, hanem azon is, hogy végső soron, ha ez a helyzet hosszasan így marad, az olcsóbban vett gázt továbbíthatják Szlovákiába.
Visszatérve a mennyiségi kérdésre: bár mind a szlovákiai, mind a magyar tárolókban a téli fogyasztási mennyiség körülbelül fele el van tárolva. Ha folyamatos a gáz beáramlása, enyhe a tél, és annak is szinte a közepén vagyunk, elmondható, hogy ebben a szezonban mind a hazai, mind a szlovák ellátás biztonságban van.
De kérdés, mi lesz a következő télen.
Az általunk megkérdezett, név nélkül nyilatkozó szakértő úgy látja, ha a szlovák fél összekapja magát, még az is elképzelhető, hogy januárban visszaállhat a régi útvonalon a szállítás Szlovákia felé. Ugyanis a jelenlegi helyzet az ukránoknak is érezhetően fáj. 2024-ben Ukrajna gázbevételeinek 85 százaléka az orosz gáz tranzitjából származott, és csak 15 százalék a belföldi fogyasztóktól.
Ők is abban érdekeltek, hogy ezt elkerüljék.
A kiinduló kérdéshez visszatérve: meddig profitálhat Magyarország abból a pozícióból, ahova a kieső ukrajnai tranzit juttatta az országot? A szakértő szerint ennek a helyzetnek a hosszú távú fenntartása nem érdeke sem Szlovákiának, sem Ukrajnának. A kérdés az, hogy Oroszországnak mi az érdeke. Ha az oroszok úgy gondolják, érdemes újraindítani az Ukrajnán keresztüli gázexportot, akkor a magyar különleges helyzetnek hamar befellegzik. Ha viszont az oroszok úgy döntenek, hogy nekik nagyobb biznisz az átcímkézett LNG-export, amely Nyugat-Európa felé tart, akkor sokáig fennmaradhat a magyar pozíció.
Ezekben ugyanis nyugati technológia van, így egy ilyen támadás az oroszok csak nehézkesen tudnák kijavítani ezeket a rendszereket. Nem véletlen, hogy Szijjártó Péter a minap élesen figyelmeztetett: Magyarország szuveneritási kérdésnek tekinti a Török Áramlat biztonságát.