Történelmi pillanat tanúi lehetünk március végén: ekkor lesz az első csak női űrséta
A NASA történelmi jelentőségű űrsétát tervez 2019. március 29-re: csak nők vesznek részt rajta. Azért fontos pillanat ez, mert noha már korábban is vettek részt nők űrsétán, de ez lesz az első, csak nőkből álló csapat.
A küldetés során Anne McClain és Christina Koch 400 kilométeres röppályán, a Nemzetközi Űrállomás akkumulátorait cserélik ki.
Az Expedition 59 nevű női űrsétának persze más célja is van, például az, hogy hogy tudományos kísérleteket végezzenek, új felszereléseket teszteljenek és műholdakat, illetve űrhajókat javítsanak.
Amikor a NASA március elején bejelentette a hírt az első, csak női űrsétáról, hatalmas visszhangja lett a külföldi sajtóban, részben azért, mert az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban és Ausztráliában márciusban tartják a nőtörténeti hónapot, kapcsolódva a nemzetközi nőnaphoz.
Kik vesznek részt az űrsétán? Anne McClain pilóta és az amerikai hadsereg őrnagya. Kisgyermek kora óta űrhajós szeretett volna lenni. Christina Koch villamosmérnök, és bár Koch megjárta már az Északi- és a Déli-sarkot, ez lesz az első űrrepülése.
Happy #WomensHistoryMonth! Three more women will make history late this month in the first-ever all women spacewalk. #WomenInSTEM #WomenInScience #WomenInSpace https://t.co/x8wNftGpOz pic.twitter.com/WAkuDZuJ93
— SpaceCom (@SpaceComExpo) 2019. március 12.
On March 29, #NASA will send @AstroAnnimal & @Astro_Christina on @NASA’s first women-only #spacewalk! ???? The timing is coincidental, but still historic! #WomensHistoryMonth https://t.co/kJ0tFiePNt #Twitter237 pic.twitter.com/SiuQSObBy4
— U.S. Embassy Yaounde (@USEmbYaounde) 2019. március 20.
With the first all-female spacewalk on the horizon, Women's History Month is set for an out-of-this-world finale https://t.co/cUcfoW6eay@NASA@Space_Station@Astro_Christina@AstroAnnimal@csa_asc@kfacciol#WomensHistoryMonth#GirlPower pic.twitter.com/9En7h3GVC8
— Circa (@Circa) 2019. március 15.
1961 óta több mint 400 ember járt a világűrben, de csak néhányan nő volt köztük. Korábban ugyanis úgy vélték, hogy legtöbb feladatra a nők testfelépítésük, fizikai adottságaik miatt alkalmatlanok, mivel jelentős fizikai (és mentális) igénybevétellel jár akár az űrséta, akár a világűrben tartózkodás.
Az első nő a világűrben Valentyina Vlagyimirovna Tyereskova szovjet (orosz) űrhajós volt, aki egyébként március 6-án töltötte be a 82. évét. Tyereskova 1963. június 16-án a Vosztok–6 fedélzetén szállt fel, 48-szor megkerülte a Földet, majd három nap után tért vissza.
Az első nő, aki űrsétán részt vett, szintén a Szovjetunió által kiképzett Szvetlana Szavitszkaja volt. Kutató űrhajósként a Szaljut–7 űrállomáson 1984. július 25-én 3 óra 35 perces űrsétát hajtott végre.
A világ harmadik női űrhajósa a 2012-ben elhunyt Sally Ride volt a nyolcvanas években. Két űrszolgálata alatt összesen 14 napot, 07 órát és 46 percet töltött a világűrben.
A NASA szóvivője a női űrsétáról azt mondta, hogy nem a feminizmus jegyében állították össze így a csapatot, hanem véletlenül alakult így. Azóta viszont egy másik történelmi jelentőségű bejelentést tett a NASA.
Jim Brindestine ügyvezető igazgatója ugyanis nemrég bejelentette: elképzelhető, hogy egy nő lesz következő asztronauta, aki a Holdra léphet. Nő ugyanis még nem járt a Holdon.
A Science Friday című rádióműssorban adott interjújában azt mondta, hogy 2028-ra tervezik a Holdra szállást, és azt is, hogy a NASA elkötelezett amellett, hogy más missziókra is több nőt küldjön.
Cheer the first women-only spacewalk, but equality is still far away https://t.co/dNgkZAuT67 pic.twitter.com/SPVRaw4EGX
— New Scientist (@newscientist) 2019. március 19.