„Noé bárkája-terv” segítségével mentik a pusztulásra ítélt halakat Ausztrália legfontosabb folyóján
Miután Ausztrália legnépesebb állama, Új-Dél-Wales tikkasztó és drámaian csapadékmentes nyár elé néz, a kormány egy Noah's Ark, vagyis Noé bárkája típusú hadműveletbe kezdett, hogy az Alsó-Darling folyó őshonos halfajait átköltöztesse, mielőtt a magas hőmérséklet visszatérne a vízgyűjtőbe.
Ugyan kétségek merültek fel a terv sikerességével kapcsolatban, mivel attól tartanak, hogy ennyi erőfeszítés nem lesz elég a Darling folyón tapasztalható tömeges halpusztulás megállításához, de a szakértők bizakodnak.
A folyó Ausztrália negyedik leghosszabb folyója és mellékfolyóival a kontinens egyik legfontosabb és leghosszabb folyórendszerét képezi, ezért élővilágának helyzete kulcsfontosságú kérdés.
A kutatók azután figyelmeztettek az aggasztó ökológiai jelekre és, hogy a Murray-Darling-medence részét képező Darling-folyó súlyos állapotban van, miután a múlt nyáron tömeges halpusztulásnak lehettek tanúi.
Az időjárás mellett a Darling rossz állapotának okai közé tartozik az is, hogy vizét túlhasználják, vegyszerek szennyezik, vízhozamát az aszályos időszakok csökkentik - egyes években alig-alig csörgedezik benne a víz.
Fran Sheldon professzor, a Griffith Egyetem szakértője arra is felhívja a figyelmet, hogy a folyó partján csupán egyetlen fennmaradt folyami kagylótelepet találtak, illetve a nyomok arra utaltak, hogy az ott fellelhető Eucalyptus camaldulensisek jelentős stressznek voltak kitéve.
"Ha ezek az eukaliptuszok elpusztulnak, néhányuk pedig több száz éves, akkor egy dominóhatás lép életbe. A partok, a töltések leomolhatnak, masszív lesz az eurózió és az üledékek elindulnak lefelé a folyón"
- magyarázta a professzor a The Guardian hasábjain.
Az új-dél-walesi kormány a múlt héten egy 10 millió dolláros "mentőcsomagot" jelentett be, hogy enyhítse a folyami válságnak az őshonos halakra gyakorolt hatásait.
Az NSW mezőgazdasági minisztere, Adam Marshall elmondta, hogy a példa nélküli akció "mentőkötél a kulcsfontosságú őshonos fajok számára a horrorszámba menő halpusztulást megelőzően"
"Egy potenciális hal-Armageddon szélén állunk, ezért kevés időt vesztegethetünk ennek a mindeddig páratlan akciónak a végrehajtásával"
- magyarázta Marshall.
Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló Facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!