HÍREK
A Rovatból

Nincs vége: Balog Zoltán lemondását kéri 24 református értelmiségi

Szerintük az egyházuk hitelességét tovább rombolja a püspök hivatalban maradása. A nyilatkozatot megkapta a református egyház minden gyülekezete is.


Közös nyilatkozatot írt alá 24 református értelmiségi Balog Zoltán ügyével kapcsolatban, amit a Válasz Online-nak juttattak el.

„Anyaszentegyházunkért érzett felelősségére apellálva hangsúlyosan kérjük Balog Zoltánt, mondjon le dunamelléki püspöki tisztségéről is. Ez nem egyetlen egyházkerület, hanem az egész Magyarországi Református Egyház közös ügye” - írja a nyilatkozatban Dr. Ablonczy Balázs történész, egyetemi oktató, Ablonczy Bálint újságíró, Dr. Ambrózy Gábor történész, egyetemi oktató, Dr. Balogh Lídia társadalomtudományi kutató, Dr. Daróczi Anikó irodalomtörténész, műfordító, egyetemi oktató, Dr. Éliás Sára ügyvéd, Dr. Gonda László lelkész, teológus, egyetemi oktató, Gyimóthy Géza agrármérnök, Horváth-Sántha Hanga jogász, egyetemi oktató, Kiss Judit Ágnes író, költő, tanár, Dr. Körösényi András politológus, kutatóprofesszor, Dr. Kustár Zoltán lelkész, teológus, egyetemi tanár, Miklós Attila vallásoktató, Molnár Illés költő, műfordító, Naszádi Kriszta iskolaprojekt-koordinátor, Nádori Gergely tanár, Dr. Orosz Ferenc biokémikus, az MTA doktora, Dr. Simonfi Zsuzsanna egyetemi oktató, Dr. Szabó Róbert csillagász, az MTA doktora, Tarr Zoltán lelkész (rendelkezési állományú), Dr. Tóth Sára bölcsész, egyetemi oktató, ifj. Victor István lelkész, Dr. Zalatnay István lelkész, teológus, filozófus, egyetemi oktató és Zelenka Eszter néderlandisztika szakos bölcsész, egyetemi oktató.

Szerintük „Balog Zoltán püspöknek az úgynevezett kegyelmi botrányban való érintettsége és püspöki tisztségéhez való ragaszkodása miatt egyházunk napról napra veszít hiteléből, és ez akadályozza alapvető küldetésének teljesítését, az evangélium hirdetését. Ugyanakkor reménnyel, mert ez a megrázkódtatás a megtisztulás és a megújulás kiindulópontja lehet”.

A nyilatkozatban idézik a püspököt, aki a kegyelmi üggyel kapcsolatos döntéseit „kárt okozónak”, „súlyos hibának”, az egyházra nézve „tehertételnek” nevezte, de az aláírók szerint ennél súlyosabb a helyzet.

„Hitelességünket, az egyházon belül megbomlott testvéri közösséget tehát nem Balog Zoltán lemondása, ellenkezőleg, hivatalban maradása rombolja tovább. Az ügyet hatalmi szóval lezárni nem lehet, következményei – a lemondott keresztelők, a kilépő egyháztagok, társadalmi támogatottságunk drasztikus csökkenése – velünk maradnak. Végső soron az a kérdés, hogy remélhetjük-e így Isten áldását? Éppen ezért anyaszentegyházunkért érzett felelősségére apellálva hangsúlyosan kérjük Balog Zoltánt, mondjon le dunamelléki püspöki tisztségéről is.”

A nyilatkozatot elküldték a lap mellett a Magyarországi Református Egyház minden gyülekezetének is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Szijjártó Péter melegítőfelsőben és farmerben érkezett Pakisztánba
Laza szettben szállt ki a repülőből a külügyminiszter, akit amúgy mindenki öltönyben és nyakkendőben üdvözölt.


„Rövid éjszaka után a fedélzeten, érkezés Pakisztánba” - írta csütörtök hajnalban a Facebook-oldalán Szijjártó péter, aki több fotót is megosztott az érkezéséről.

Ezeken látszik, hogy a külgazdasági és külügyminiszter egy melegítő felsőben, farmerban és sportcipőben szállt ki a reptéren, ahol egyébként mindenki öltönyben, nyakkendőben fogadta őt.

Az öltözékét a kommentelők is szóvá tették, sőt, Káncz Csaba geopolitikai szakértő is megjegyezte egy posztban.

„Peti a »NER vezérkar/fedett orosz ügynök« ünnepi egyenruhájában megérkezett a 255 millió lakosú, nukleáris fegyverekkel rendelkező Pakisztánba”

- fogalmazott a szakértő, megosztva Szijjártó egyik képét.

A miniszter egyébként 17 magyar vállalat képviselőivel együtt érkezett Iszlámábádban, ahol számos pakisztáni vállalatvezetővel és miniszterrel folytatnak tárgyalásokat.

Szijjártó azóta több fotót is posztolt már, ahol viszont látható, hogy a tárgyalásokon nem a laza szettjében, hanem már ő is öltönyben, nyakkendőben jelent meg.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Nagy Márton legújabb ígéretei a Kormányinfón: jövőre 4,1 százalékkal növekedhet a magyar gazdaság, az infláció pedig 3,6 százalék körül alakulhat
A költségvetés kiadási oldala jövőre körülbelül 35 ezer milliárd forint lehet, a bevételi oldal pedig körülbelül 34 ezer milliárd forint.


Szokatlan felállásban kerül sor a mai kormányinfóra, hiszen a megszokott kormányzati szereplők mellett Nagy Márton is részt vesz majd rajta. A nemzetgazdasági miniszter részvételét azzal indokolták, hogy rendhagyó, csütörtöki kormányüléshez hasonlóan a tájékoztatón is a költségvetés volt a kiemelt téma.

Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter arról beszélt, hogy a béke miatt újra visszatérhetnek az adócsökkentések politikájához. Mint mondta, ezeknek a lépéseknek a középpontjában a családok állnak majd 2026-ban.

A miniszter szerint a magyar gazdaság jövőre 4,1 százalékkal növekedhet, az infláció pedig 3,6 százalék körül alakulhat. Az államháztartás hiánya – vagyis hogy mennyi pénz hiányzik a költségvetésből – idén várhatóan egy kicsit magasabb lesz a tervezettnél, de jövőre 3,7 százalékra csökkenthetik a GDP-hez képest. Az államadósság szintje 2025-ben 72,3 százalék lehet. A teljes GDP-t (vagyis amit az ország egy év alatt megtermel) 95 ezer milliárd forintra becsülik.

A költségvetés kiadási oldala jövőre körülbelül 35 ezer milliárd forint lehet, a bevételi oldal pedig körülbelül 34 ezer milliárd forint. A különbség, vagyis a pénzforgalmi hiány 4100 milliárd forint, míg az úgynevezett eredményszemléletű hiány 3600 milliárd forint körül alakulhat.

Nagy Márton kiemelte, hogy a hiányt mindenképp csökkenteni kell, de ezt a kamatkiadások csökkentésével együtt kell végrehajtani. Mint mondta: „Az elsődleges egyenlegnek nulla körül kell maradnia.” A kamatokra fordított kiadásokat 3,7 százalékra tervezik. A cél az, hogy a költségvetés hiánya nagyjából megegyezzen a kamatkiadásokkal.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Gulyás: Magyar Péter hazudozik, a kormány nem törölné el a győzteskompenzációt a választások előtt
A kormány egy évvel választás előtt már nem tudja módosítani a választójogi törvényt. A kancelláriaminiszter szerint ez nem lesz másképp most sem.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. április 17.



Gulyás Gergely szerint nem igaz, hogy a kormány meg akarná változtatni a választási törvényt, vagy eltörölné a győzteskompenzációt. Újságírói kérdésre úgy fogalmazott a csütörtöki kormányinfón, hogy ez is a Magyar Pétertől megszokott hazudozás része.

Arra a kérdésre, hogy tervezik-e módosítani a törvényt a választásokig, Gulyás azt válaszolta, hogy

a választójogi törvényt egy évvel a választások előtt nem lehet módosítani, ezért ki tudja jelenteni, hogy ez nem is fog megtörténni.

„Átalakították százszor a választójogi törvényt: győzteskompenzáció, új választókerületek, ezt köszönjük! Tudjátok, miből lehet majd látni, mekkora gondban vannak? Mikor eltörlik majd a győzteskompenzációt, nehogy kétharmadunk, négyötödünk legyen” – mondta Magyar Péter még a múlt héten országjárása ceglédi állomásán.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Lehallgatás elleni telefontokokat ajánlottak fel a Budapestre érkező EP-politikusoknak
Az EP delegációja három napig vizsgálódott Magyarországon. Nemcsak óvatosságra intették őket, tokokat is ajánlottak nekik. A Politico szerint a magyar hírszerzés 2015 és 2017 között uniós tisztviselőket figyelt meg.


Az Európai Parlament biztonsági szolgálata speciális telefontokokat ajánlott fel annak az ötfős küldöttségnek, amely Magyarországra látogatott. Ezek a Faraday-kalitkaként működő tokok úgy működnek, hogy blokkolják a bejövő és kimenő jeleket, így védelmet nyújtanak a megfigyelés és nyomkövetés ellen – írja a Politico.

A portál információi szerint

az EP biztonsági ajánlásokat is adott a delegáció tagjainak, például hogy kerüljék a nyilvános Wi-Fi hálózatok és töltőberendezések használatát.

Egyikük megerősítette a Politicónak, hogy valóban felajánlották számukra a kistáskákat.

Az Európai Parlament szóvivője közölte: körültekintően értékelik a bizottsági kiküldetések és a képviselők biztosítását, és tájékoztatják őket a szükséges biztonsági és kiberbiztonsági intézkedésekről. Két, az ajánlásokat ismerő tisztviselő szerint a tasakok használata nem általános. A Politico szerint az intézkedés arra utal, hogy egyre nőnek az aggodalmak az európai kémkedési esetek miatt.

A delegáció háromnapos látogatásra érkezett Magyarországra, hogy feltérképezze, milyen előrelépések történtek a demokrácia, a jogállamiság és az alapvető jogok terén.

A csoportot Tineke Strik, a holland zöldek képviselője vezette. A delegáció tagja volt Sophie Wilmès belga liberális, Pernando Barrena Arza spanyol baloldali, Krzysztof Śmiszek lengyel szociáldemokrata és Michał Wawrykiewicz lengyel jobbközép politikus is.

A Politico szerint a delegáció tagjai nem kaptak eldobható telefonokat vagy lebutított laptopokat. A mostani látogatás előzménye egy korábbi ügy, amelyben a Politico szerint a magyar hírszerző ügynökség 2015 és 2017 között uniós tisztviselőket figyelt meg, például szállodai szobáik átkutatásával és telefonbeszélgetéseik rögzítésével. A magyar kormány ezt tagadta.

Tineke Strik a látogatás végén tartott sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: a magyar kormány „nem fogadta meg az uniós jogállamisági ajánlások és ítéletek túlnyomó többségét”. Hozzátette: az elmúlt egy évben több olyan fejleményt is láttak, amelyek „még jobban aláássák az EU egyik alapszerződésének alapjogokról szóló cikkét”.

(via Telex)


Link másolása
KÖVESS MINKET: