Nevetséges magyar komplexusról beszélt egy szlovákiai történész a NATO-nagykövet atlaszbotránya kapcsán
Ahogy arról korábban írtunk, a horvát és román külügyminisztériumoknál kiverte a biztosítékot Balogh István magyar NATO-nagykövet karácsonyi ajándéka, ami Magyarország történelmi atlasza volt. Az atlaszban a teljes Kárpát-medence is szerepel, ami egyesek szerint a Nagy-Magyarország nosztalgiáját idézi.
A horvátok és románok esetében a kormányzati szinten érkezett a kritika, egy másik szomszédunknál, Szlovákiában a reakciókat elsősorban az ellenzék fogalmazta meg.
Ivan Korčok, a Progresszív Szlovákia államfőjelöltje és korábbi külügyminiszter, élesen bírálta Robert Fico miniszterelnököt és a kormányát. Korčok szerint a magyar gesztus sérti Szlovákia szuverenitását, és azt sugallja, hogy a szlovák államiságot Magyarország nem tartja történelmi ténynek.
– tette fel a kérdést Korčok.
A politikus megjegyzése annyiban pontatlan, hogy az atlasz jelenkori térképein Szlovákia önálló országként szerepel, bár az egyes történelmi ábrázolásokon a Nagy-Magyarország részeként jelenik meg.
Az ügyben Miroslav Wlachovsky, az előző, Ódor-kormány külügyminisztere is megszólalt, és hiányolta a szlovák külügyminisztérium reakcióját. A Napunk riportja egy történész, Vincent Múcska véleményét is közölte. A pozsonyi Comenius Egyetem szakértője szerint az atlasz több szempontból is problémás lehet a szomszédos országok számára.
„Az ilyen művek sokszor a két világháború közötti magyar történelemszemléletet tükrözik, ezért megjelenik bennük az egykori nagyság elvesztése miatti hagyományos magyar komplexus, amelynek felmutatására olykor már nevetséges módon törekednek az alkotók” – fogalmazott Múcska.
A történész külön kiemelte, hogy az atlasz egyik fejezetében a Szlovákia név csak zárójelben szerepel a Csehszlovákia és Felvidék megnevezések mellett. „A szomszédos országok iránti alapvető tisztelet azt kívánná, hogy Szlovákia (Felvidék) formában szerepeljen, ahogy az angol nyelvű változatban ez meg is történt” – tette hozzá.
(via 24.hu)