Nemzetközi elfogatóparancsot kért az Interpoltól Milorad Dodik ellen a boszniai szövetségi bíróság
A boszniai szövetségi bíróság nemzetközi elfogatóparancsot kért Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság elnöke, valamint Nenad Stevandic, a szerb országrész parlamentjének elnöke ellen, írja az MTI. A Klix.ba szarajevói hírportál értesülése szerint a kérelmet az Interpol szarajevói irodájának továbbították. A nemzetközi elfogatóparancs kiadásához az Interpol lyoni központjának jóváhagyására is szükség van.
A boszniai határőrség vizsgálja, hogy ki követte el a mulasztást, és milyen módon sikerült a boszniai szerb elnöknek átlépnie az országhatárt. A feltételezések szerint egy kisebb határátkelőt használt, és a küldöttsége megkülönböztető jelzést alkalmazott, így megállás és ellenőrzés nélkül hagyta el az országot.
A belföldi elfogatóparancsot már a múlt hét elején kiadták a három politikus ellen.
és hat évre eltiltotta a hivatali tevékenységeitől.
Röviddel az ítélet után a boszniai szerb parlament megszavazta az entitás igazságügyi rendszerének elszakadását a szövetségitől. Az ország alkotmánybírósága ezt a törvényt hatályon kívül helyezte, Dodikot pedig az ország alkotmányos rendjének veszélyeztetésével vádolták meg. A bosznia-hercegovinai szövetségi ügyészség az ország rendvédelmi szerveit utasította arra, hogy állítsák elő Milorad Dodikot, Nenad Stevandicot és Radovan Viskovicot, a boszniai Szerb Köztársaság miniszterelnökét, mert az ügyészség szerint veszélyeztették az ország alkotmányos rendjét.
Március közepén benyújtotta az országrész új alkotmányának tervezetét, valamint a boszniai Szerb Köztársaság alkotmányos beállításának védelméről szóló törvényt.
Ahogy korábban már írtunk róla, a magyar kormány Dodikot támogató politikája feszültséget okozott Bosznia-Hercegovina és Magyarország kapcsolatában. Milorad Dodik korábban többször hangsúlyozta, hogy Bosznia-Hercegovina államként működésképtelen, és a boszniai Szerb Köztársaságnak függetlenné kell válnia. Ezek a kijelentések jelentős feszültséget keltettek a régióban, különösen a bosnyák és horvát közösségek körében. Dodik szoros kapcsolatot ápol Szerbia, Oroszország, Magyarország és Kína vezetőivel. Rendszeresen konzultál Aleksandar Vučić szerb elnökkel, és többször találkozott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel is.