HÍREK
A Rovatból

Németországban, Belgiumban és Ausztriában is olcsóbbak egyes élelmiszerek, mint nálunk

Messze hazánkban drágultak a legnagyobbat az alapvető élelmiszerek, régiós társainkat is jócskán „lehagytuk”.


Hosszú ideje élelmiszerárstop van több terméken Magyarországon. Az év eleje óta ugyanannyit fizetünk a búzalisztért, a kristálycukorért vagy épp a csirkefarhátért.

A Népszava most összehasonlította, hogy hogyan állnak a magyar árak más európai ország áraival összehasonlítva. A különbségek elsőre nem mindig tűnnek jelentősnek, de sok helyen magasabb árakat találunk itthon, mint több nyugat-európai országban. A lap számításai szerint például

egy budapesti háziasszony olcsóbban tudna cukrot vásárolni Belgiumban, rizst Spanyolországban vagy Franciaországban, és napraforgóolajat Ausztriában, mint egy hazai üzletben.

A napraforgó olaj például itthon – átszámítva – 1,74 euróba kerül, míg Ausztriában 1,19-ért is hozzá lehet jutni. Az 1,5 százalékos UHT tejnél több országot is leköröztünk már a 0,9 eurós árral: a spanyoloknál a Carrefour áruházláncban ugyanez 0,78, Németországban pedig 0,79 euró – írja a Népszava.

Miközben a magyar bérek olykor a harmadát sem teszik ki egy osztrák vagy német keresetnek, az alapvető élelmiszerekért sokszor alig kevesebbet vagy épp valamivel többet kell fizetnünk. Így a néhány eurocentesnek tűnő különbségek a vásárláskor már jobban megterhelik a pénztárcánkat, mint más országokban.

Az uniós statisztikai hivatal számaiból dolgozva egyértelműen kiderült: az élelmiszerár-robbanás messze Magyarországon a legsúlyosabb. Augusztusra egészen drámai mértéket öltött, és azóta tovább romlott a helyzet. Míg az EU-ban átlagosan 14 százalékos élelmiszerár-emelkedést számolt az Eurostat, ez az adat ugyanekkor Magyarországon 34 százalékos volt. A szomszédos országokban általánosságban 15-20 százalékról beszélhetünk.

A portál összehasonlította az árakat a 2015-ös számokkal is, ahol a különbség még drámaibb:

7 év alatt az unióban átlagban 27 százalékkal emelkedtek az élelmiszerárak, míg Magyarországon a drágulás 70 százalékos volt.

Az utánunk jövő Litvánia, Bulgária, Lettország és Észtország 50 százalékos áremelkedéssel számol, míg a szomszédos Romániában ez alatt az idő alatt 25-30 százalékkal,lett drágább az élet.

A Népszava megjegyzi azt is: a leggyorsabban éppen az egyik alapélelmiszernek számító kenyér drágul Magyarországon. Míg az unióban a 2015-ös árszintet alapul véve a nyár végére átlagosan „mindössze” 30 százalékkal drágult a kenyér, addig

nálunk augusztusra már az uniós átlag bő négyszeresével, 127 százalékkal volt drágább, mint hét évvel ezelőtt.

Ebben a tekintetben a "második helyezett" Bulgáriában is "csak" 78 százalékos volt a drágulás.

Magyarországon ugyanakkor nemcsak a kenyér egyre inkább „luxuscikk”, hanem hasonló ütemben, az uniós átlag cirka duplájával emelkednek a különféle húsok, a tojás, a zöldségek és gyümölcsök, a szeszes italok árai is – jegyzi meg a lap.

Orbán Viktor és kormánya szerint a drágulás oka egyértelműen Brüsszel szankciós politikája, arra azonban a miniszterelnök múlt heti rádióinterjújában nem tért ki, hogy ha így van, akkor az unió országaiban miért sokkal kisebb az áremelkedés mértéke. A Népszava által megkérdezett Molnár László, a GKI vezérigazgatója szerint ezek a mondatok egyszerű propagandafogások.

Szerinte az, hogy most ennyire elszaladtak az élelmiszerárak, egyértelműen a magyar hatásoknak köszönhető.

Sőt, mivel júliusig az élelmiszerrel foglalkozó cégek is a rezsicsökkentett üzemanyag-és energiaszámlákat fizették, a kedvezményes energiaárak felszámolása csak később épül be az árakba.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter visszaszólt Tiborcznak: Mesélhetnél, hogyan is működik a túlárazott közbeszerzés, ahogy a bennfentes kereskedelemnek is nálatok vannak a legnagyobb szakértői
A Tisza Párt elnöke újabb Facebook-bejegyzésében reagált arra, miszerint Tiborcz István szerint nem igaz, hogy állampolgárságért folyamodott az Egyesült Arab Emírségekben. Szerinte ez nem bűn.
F. O. - szmo.hu
2025. április 24.



„Hallod-e te Tiborcz Pista,

Nem bűn más ország állampolgárságáért folyamodni… Bevallani nem kell félnetek…" - fogalmazott költőien Magyar Péter, majd hozzátette:

„Ha már Rogán beleírta a közleményedbe a túlárazott közbeszerzéseket, szerintem mesélhetnél a honfitársaidnak, hogyan is működik ez az orbáni iparág. Ahogy a bennfentes kereskedelemnek is nálatok vannak a legnagyobb szakértői."

„És ha már lopott telefont emlegetsz…Mi a helyzet Ráhel telefonjával, ami eltűnt az esküvőn és az egész TEK azt kereste. Meglett végül? Tényleg árulod a vagyont? Gyerünk Pista, légy bátor! Varázsszőnyeget vettetek már? Csodalámpás van már? Mi hiányzik még az Ezeregy éjszaka meséihez?” – olvasható a bejegyzésben.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter állítja: Orbán Viktor veje, Tiborcz István állampolgárságért folyamodott az Egyesült Arab Emírségekben
Tiborcz cáfolta Magyart. Magyar Péter kiemelte: a Tisza Párt, amennyiben hatalomra kerül, minden érintett országgal, így az Egyesült Arab Emírségekkel, Argentínával, Csáddal és Thaifölddel is megköti majd a kiadatási egyezményeket.
F. O. - szmo.hu
2025. április 24.



Orbán Viktor veje, Tiborcz István egy Gellért-hegyi ügyvédi irodán keresztül állampolgárságért folyamodott az Egyesült Arab Emírségekben – írta Facebook-oldalán Magyar Péter.

„Miniszterelnök elvtárs, miért akar a veje egy olyan ország állampolgára lenni, ahonnan nincs kiadatás Magyarországra? Más családtagjai is kérvényeztek második állampolgárságot? Esetleg ön is? Tiborcz István vagy Matolcsy Ádám ötlete volt a plusz állampolgárság? Ez az ügy is szóba került januárban az emírrel folytatott tárgyalásain, amikor Rákosrendezőt áron alul át akarta játszani arab befektetőknek?” – tette fel a kérdéseket posztjában a Tisza Párt elnöke.

Magyar Péter kiemelte: a Tisza Párt, amennyiben hatalomra kerül, minden érintett országgal, így az Egyesült Arab Emírségekkel, Argentínával, Csáddal és Thaifölddel is megköti majd a kiadatási egyezményeket.

„A kormányváltás után újra lesz független ügyészség és bíróság. Magyarul: indul az út a börtönbe program” – zárta bejegyzését az ellenzéki politikus.

„Magyar Péter ismételten hazudik, nem adtam be semmilyen állampolgársági kérelmet az Egyesült Arab Emírségekbe, ahogyan azt friss posztjában állította, se más országba” – válaszolta a BDPST Koncept nevű cégén keresztül a 444-nek Tiborcz István.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
Tiborcz a 444-nek: Magyar Péter hazudik, nem adtam be semmilyen állampolgársági kérelmet
„Nem ellenem folyik bennfentes kereskedelem miatt vizsgálat, illetve nem én bújok a mentelmi jogom mögé, tekintettel arra, hogy nekem nincs” – reagált Magyar Péter további szavaira Orbán Viktor veje.
F. O. - szmo.hu
2025. április 24.



Mint már beszámoltunk róla, Magyar Péter legfrissebb Facebook-posztjában azt írta, „Orbán Viktor veje, Tiborcz István egy Gellért-hegyi ügyvédi irodán keresztül állampolgárságért folyamodott az Egyesült Arab Emírségekben”.

„Magyar Péter ismételten hazudik, nem adtam be semmilyen állampolgársági kérelmet az Egyesült Arab Emírségekbe, ahogyan azt friss posztjában állította, se más országba” – válaszolta a BDPST Koncept nevű cégén keresztül feltett kérdésre Tiborcz István a 444-nek.

„Az Út a börtönbe program kapcsán felhívnám Magyar Péter figyelmét, hogy kettőnk közül nem én írtam alá túlárazott szerződéseket egy állami cég nevében, nem én loptam el más telefonját, nem ellenem folyik bennfentes kereskedelem miatt vizsgálat, illetve nem én bújok a mentelmi jogom mögé, tekintettel arra, hogy nekem nincs” – reagált Magyar Péter további szavaira Orbán Viktor veje.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Elmaradt a repülőrajt: három hónap alatt 2554 milliárd forint hiány jött össze a költségvetésben
Óriási összegeket költött a kormány az év első három hónapjában, miközben a bevételek elmaradtak. A kamatkiadások és a nyugdíjak vitték el a legtöbb kiadást.


Az év első három hónapjában 2554 milliárd forintos hiányt termelt a költségvetés, ami már az éves cél 62 százalékát jelenti. Március végére így az államháztartás központi alrendszere a megszokottól jóval rosszabb helyzetbe került. A kormány továbbra is jelentős összegeket költött el, miközben több oldalról is elmaradtak a bevételek.

Az első negyedévben az államháztartás bevétele 9197 milliárd forint volt, a kiadása viszont 11751 milliárd, így jött össze a több mint 2500 milliárdos mínusz. Márciusban önmagában 831 milliárd forint lett a hiány, ami 24 év viszonylatában a második legrosszabb márciusi adat.

A kiadások jelentős részét a kamatfizetések vitték el. Három hónap alatt 1553,7 milliárd forint ment el erre a célra, ami 594 milliárddal haladja meg az időarányos értéket. Ez főként a Prémium Magyar Állampapírok egyes sorozatainak és bizonyos dollárkötvényeknek a kamatfizetése miatt alakult így. Az NGM közleménye szerint "a szokásosnál magasabbak voltak a kamatkiadások", és sok pénzt fizettek ki a közüzemi szolgáltatásokra, valamint a rezsivédelmi támogatásra is.

A nyugdíjakra és nyugdíjszerű ellátásokra három hónap alatt összesen 2189,5 milliárd forintot költöttek, ebben benne van a 13. havi nyugdíj is.

A kiadások mellett a bevételi oldal is gyengélkedik. Időarányosan 485 milliárd forint bevétel hiányzik. Ennek oka részben az, hogy a cégek adóbefizetései nem minden hónapban történnek, hanem jellemzően egy-egy időponthoz kötöttek.

A költségvetésbe tervezett uniós támogatások sem érkeztek meg időben. A kormány 2235 milliárd forintnyi uniós pénzzel számolt az évre, de március végéig csak 136,8 milliárd forint jött be, miközben időarányosan 556 milliárdnak kellett volna. Márciusban ebből mindössze 14,2 milliárd forint érkezett.

Egyedül az áfa bevételek alakultak kedvezőbben. Ezen a soron 1913 milliárd forint folyt be, ami 266 milliárddal több, mint tavaly ugyanebben az időszakban. A különbség az inflációnál is nagyobb, így Nagy Márton most jobban elégedett lehet a lakosság költekezésével. Tavaly az volt a problémája, hogy a reálkeresetek emelkedése ellenére sem vásároltak eleget az emberek.

A közlemény szerint az adó- és járulékbevételek összességében 11,6 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszakát. Az áfa mellett ez is segített valamennyit a bevételi oldalon, de a hiány így is történelmi magasságokat ért el.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk