Kié a csizmanyom a Holdon, ha nem Neil Armstrongé?
Az az állítás kering évek óta a közösségi oldalakon, hogy Neil Armstrong nem is járt a Holdon. Sőt: "A HOLDRASZÁLLÁS KAMU! A NASA HAZUDIK!" Rendszerint így, nagy betűvel.
És erre bizonyíték a posztok szerzői szerint egy fotópár: az űrhajós múzeumban kiállított öltözékén a csizma talpa nem ugyanolyan mintájú, mint a Hold felszínén megörökített lábnyom.
"Mióta világ a világ, nagyon sokan úgy gondolják, hogy a Holdraszállás valójában meg sem történt, vagy ha meg is történt, az valamikor sokkal később, teljesen más keretek között zajlott, mint amit beállítottak a világ elé. A különféle fényképek elemzése során valaki kiszúrta, hogy Neil Armstrong csizmatalpának mintázata nem egyezik meg a Holdon hagyott lábnyomával, amelyről a híres fotó készült" - írja az egyik, összeesküvés-elméletekkel foglalkozó oldal.
A két mintázat valóban eltér egymástól. De akkor mi történhetett? Erre kerestük a választ.
It was “one small step for mankind...” because the crew tied Neil Armstrong’s shoes together while he took a nap after take off... #HistoricalAprilFoolsPranks pic.twitter.com/gveST8T5sk
— Walter White (@HeisenbergLab) 2018. március 28.
LOL I have not laughed this much for so long. #NeilArmStrong #Moon #NASA #SpaceAgency #ConnArtist #ConnMan #FlathEarth #Earth #World #SpaceAgency #astronomy #geography #MoonMission #Virgin pic.twitter.com/2RkvMgbwY4
— Maldives Finest (@maldivesfinest) 2018. március 27.
The United States never landed on the moon when we said we did. Prove me wrong. Look at the “first step” America made on the moon. Then look at Neil Armstrong’s boots. pic.twitter.com/0ek8Nd2uaD
— dylan peirce (@dylanpeirce1) 2018. március 25.
Először is: az első sikeres holdra szállás az Apollo-program keretében 1969. július 20-án történt, amikor Neil Armstrong és Edwin Aldrin kilépett a holdkompból a Hold felszínére, ahol fotókat készítettek és kitűzték az amerikai zászlót.
Másodszor: a lábnyomokról készült fotókat - mint ahogyan a többi képet is - az Apollo 11 asztronautái készítették a holdfelszínen, a szkafanderükre szerelt fotómasinákkal.
Harmadszor:
a mémeken, és a közösségi oldalakon terjedő fotópárokon látható lábnyomot azonban nem Armstrong hagyta a Holdon, hanem űrhajóstársa, Aldrin, aki azért fotózta le a lábnyomát, hogy a kutatók tanulmányozhassák a holdfelszín szilárdságát.
A lábnyom az Aldrin csizmáján látható mintázatnak felel meg.
És még egy érdekesség: az asztronaután plusz védőcsizmát kaptak az öltözékükhöz a holdraszállásra. Ezek talpmintázata bordázott. Armstrongét azért nem láthatjuk ma múzeumban, mert a Holdon marad.
Neil Armstrong szkafanderét a Smithsonian Nemzeti Űrkutatási Múzeumban őrzik. Ott fényképezte le Phil Plait csillagász 2015-ben, és ezután kezdett terjedni a mém és a poszt arról, hogy kamu a holdraszállás.