Megúsztuk? Lehet, hogy mégsem csapódik a Földbe a rettegett aszteroida
A NASA legújabb számításai szerint a 2024 YR4 nevű aszteroida sokkal kisebb eséllyel csapódik a Földbe, mint korábban gondolták.
írja a Space.
A becsapódás valószínűsége így 1 a 360-hoz esett vissza, ami jelentősen alacsonyabb, mint az eredetileg számított 1 a 32-höz esély. A Torino-skálán a korábbi értékelés után az 1-es fokozatba került, amely nem jelent különösebb veszélyt. Richard Binzel, a skála kidolgozója szerint további megfigyelések után valószínű, hogy a 0-s fokozatra kerül.
A kutatók még mindig vizsgálják, mert 1 százalék esélyt adnak arra, hogy a Holdat eltalálja. Ezen az értéken azonban további megfigyelések még változtathatnak.
A 2024 YR4 körülbelül 55 méter átmérőjű lehet, ami egy 15-30 emeletes ház méretének felel meg. Ez jóval kisebb, mint az a 10 kilométeres aszteroida, amely 66 millió évvel ezelőtt becsapódott, és a dinoszauruszok kihalásához vezetett. A kisebb aszteroidák is komoly pusztítást okozhatnak, ezért a kutatók igyekeznek minél több adatot gyűjteni róla.
Erre azonban már csak korlátozott idejük van, mert az aszteroida áprilisban eltűnik a látóterükből. A tervek szerint a James Webb űrteleszkópot használják majd a pontosabb megfigyelésekhez, hogy meghatározzák az égitest pontos méretét és pályáját.
A 2024 YR4-et 2023. december 27-én fedezte fel a chilei ATLAS teleszkóp. Ez a műszer a NASA által támogatott aszteroidamegfigyelő program része, amely a Föld közeli objektumokat kutatja.