Azon túl, hogy legyen megfelelő a fizetésed, mi fontos még egy munkahelyen? Itt egy nagyvállalati példa
Egy friss kutatás szerint folyamatosan változik, mit várnak el a munkavállalók a munkáltatóktól - bár a bérezés és az egyéb juttatások továbbra is a kívánságlista élén állnak, felkapaszkodtak a TOP10-be olyan elvárások is, mint az „értékteremtő munka" és a „támogató, együttműködő csapat".
Ha a hangzatos álláshirdetéseket böngésszük, akkor azt állapíthatjuk meg, hogy szinte mindenhol „kiváló csapatot" és „változatos munkakört", „sokszínű munkahelyet" ígérnek.
Magyarország egyik meghatározó munkáltatójánál, a Tesco-Global Áruházak Zrt.-nél jártunk utána, hogy mit tesznek ők azért, hogy a csaknem 10 ezer náluk dolgozó munkavállaló úgy érezhesse, azt kapja, amit ígértek neki.
A vállalat idén harmadik alkalommal publikálta „A Tescónál mindenkit szívesen látunk” elnevezésű Sokszínűségi jelentését, amelyben bemutatja a befogadó vállalati kultúrával kapcsolatos tevékenységeit, eredményeit és fejlesztési terveit. És ezek már azok a tények, amik bizonyítják, hogy a Tesco valóban tesz is azért, hogy a dolgozói jól érezzék magukat a munkahelyükön.

A Tescónál minden olyasmit támogatnak és értékelnek, ami a kollégákat azzá teszi, akik. Mottójuk: úgy bánunk másokkal, ahogy szeretnénk, hogy velünk bánjanak. Munkakultúrájuk nyitott, dinamikus és befogadó: egy olyan hely, ahol mindenkit elismernek.
Magyarországon 500.000 megváltozott munkaképességű ember él és ebből közel 400-an dolgoznak a Tescónál. Azt talán nem kell mondanunk, hogy például egy hallássérült ember mennyivel korlátozottabb lehetőségekkel rendelkezik, ha munkát keres. Szerencsére a Tesco kiemelkedő figyelmet fordít az ő támogatásukra is. Az áruházakban dolgozó másképp ép kollégák aránya az előző évhez képest 4,9 százalékról 5,4 százalékra nőtt.
A Tesco nem csupán számokban méri a sokszínűségét, hanem aktívan részt vesz a támogató munkakörnyezet kialakításában is, és számos intézkedést vezetett be ennek érdekében. A vállalat 2022-ben indította el nagyköveti programját, amelynek célja, hogy a vezető kollégák tudását fejlessze a befogadó kultúra terén. Emellett a munkahelyi akadálymentesítési módosításokkal kapcsolatos szabályzat útmutatást nyújt a vezetőknek a megváltozott munkaképességű kollégák támogatásához és a gyakorlati nehézségeik leküzdéséhez.
A mozgássérült kollégák számára a Tesco biztosítja a rendszeres otthoni munkavégzés lehetőségét.

A nemek közötti egyenlőség kérdése kiemelten fontos - és nemcsak a bérezés, hanem a karrierlehetőségek, a vezetőség összetétele szempontjából is. A Tesco sokszínűségi, esélyegyenlőségi és befogadási stratégiája a női munkatársak jobb reprezentáltságát segíti elő az áruházvezetői, irodavezetői és egyéb vezetői pozíciókban.
„Munkatársaink közel 70 százaléka nő, ezért fontos eredmény számunkra, hogy a Tescónál dolgozó minden női és férfi munkavállalót összehasonlítva a nemek közötti összkereset-különbség tavaly óta 0,4 százalékponttal csökkent. A változás elsősorban a rugalmas munkavégzési lehetőségeknek, valamint annak köszönhető, hogy az előző évhez képest 2 százalékponttal nőtt a hipermarketekben áruházvezetői pozíciót betöltő nők aránya” – emelte ki Szigeti Barbara, a Tesco Magyarország országos HR vezetője.

A Tesco az egyenlő bérezés elvét követő munkáltató. Az áruházakban és a logisztikai központokban minden pozíciónak meghatározott bére, a központi iroda esetén pedig bérsávja van, amely független a munkakört betöltő kolléga nemétől. Az összkereset-összehasonlítás ezzel szemben arra mutat rá, hogy áruházakban vagy az irodai munkakörökben az összes nő átlagbére mennyiben tér el az összes férfi átlagbérétől. Az itt jelentkező különbség okai közé tartozik, hogy arányaiban több férfi tölt be felsővezetői pozíciót, mint nő, illetve több női áruházvezető dolgozik kisebb áruházakban, mint nagyobb méretű hipermarketekben, valamint az, hogy az áruházakban és a raktárakban több férfi vállal bérpótlékkal járó műszakokat hétvégén, éjszaka, illetve ünnepnapokon, mint nő. A vállalatnál azonban az első két területen javulás történt, ezért is alacsonyabb most a férfiak és nők összkeresete közötti különbség, mint tavaly.
A Tesco 2021-ben vezette be a családi szabadnapokra vonatkozó szabályzatát, amelyek kifejezetten a családot tervezők, a gyermeket nevelők vagy azok igényeit szolgálják, akiknek más családi kötelezettségek miatt több szabadnapra van szükségük. Ez is részben a nők támogatását szolgálja, hiszen ők azok, akikre általában nagyobb mértékben hárul a gondozás felelőssége.
A Tescónál részmunkaidőre is van lehetőségük a dolgozóknak, illetve az Urald az időd! online platformon a munkatársak megadhatják, mikor van privát elfoglaltságuk (például családi esemény vagy szülői értekezlet), amelyen szeretnének részt venni, és ezt a lehető legrugalmasabban próbálja a vállalat figyelembe venni.
A családi szabadnapokra vonatkozó szabályzat legfrissebb bővítésével minimum 25 nap fizetett szabadság jár minden munkavállalónak. A kiterjesztett fogantatási támogatás révén pedig extra szabadnapokat vehetnek igénybe a termékenységi kezelésekben részt vevők és párjuk is.

Az egészségnek és a jóllétnek központi szerepe van a Tescónál. Segítenek, hogy kollégáik a legjobbat tudják kihozni magukból, bármit is hozzon számukra az élet. Tisztában vannak vele, hogy mindenkinek mást jelent a kiegyensúlyozottság, így, ha valami fontos nekik, akkor a vállalatnak is az.
- hangsúlyozta Szigeti Barbara.
A Tesco elkötelezettsége a sokszínűség és befogadás iránt nem csupán üzleti szempontból fontos, hanem az alkalmazottak jóllétének és elégedettségének növelése érdekében is. A vállalat a jövőben is folytatja majd ezt a megkezdett utat, és a legkülönfélébb módon támogatja munkatársait, hogy egy még pozitívabb, elfogadóbb munkakörnyezetet teremtsen meg mindenkinek.
A cikk a Tesco-Global Magyarország Zrt. támogatásával készült.